İnsan insanın aynası…

Siyasal teori derslerinin ikinci dönemi Hobbes ile başlar. Hobbes, siyaset anlatısında, “insan insanın kurdudur” diyerek bir toplum tarifi yapar. İnsanlar doğuştan bencil, kirli ve kötüdür. Ve savaş hali, insanın hayatında tutunma noktalarını en net gösteren haldir çünkü kendi bireysel amaçları için anlıkta olsa diğerine kötüdür.

Hobbes’tan sonra gelen Rousseau ise mülkiyet kavramını ele alır ve şunları der: “Bir toprak parçasının etrafını çevirerek “burası benimdir” diye düşünen ve insanları kendisine inanacak kadar saf bulan ilk insan, medeni toplumun baş kurucusuydu.”

Hobbes ve Rousseau bu yazıda neden buluştu? Çünkü ülkemiz, düşük yoğunluklu savaşın yorgunlarını, siyasi cinayetlerin yorgunluğunu taşıyor. Devlet ise bu yorgunluğu taşımayı reddediyor. 

Çünkü herkesin savaşı kendi özel farklı mülkiyetlerine ve de herkes doğuştan bencil, kirli ve kötü doğmaya başladı. Devletin dili, askerin dili ve sokağın diliyle birbirleriyle bir çok noktada çelişen bu iki düşünürü de tamamen aynı safta tutmaya başlayan bir savaşının dilini de kuruyor.

Oysa insan insanın aynasıdır; bir yansımadan diğerine bakmasıdır. Bazen bir kahkaha, bazen bir acının yüzeye çıkmasıdır. İnsan, toplumsal savaşlarda, kendi savaşından çıkmış diğerlerine bakar ve yüreğine dokunmak ister. Sen ve ben; ben ve sen; bir acının iki yarısıyız demek ister. Bir sevginin iki yarısıyız demek ister. Yansıma o noktadan sonra gerçeği anlatır; gerçek sadece bencil ve kötücül olan mıdır?

Sokağın kötücül ve zorlu dilinin hepimizi sarma korkusundan kaçınarak tekrar edelim; bir yansımadan diğerine bakalım…Ve Rousseau’nun şu söylediklerine bakalım: “Hiç kimse insanlığa, bunca cinayetten, savaş ve katliamlardan, bunca dehşet ve felaketten, sınır kazıklarını sökerek veya hendeği doldurarak geride kalanlara, “bu sahtekarı dinlemeyin, eğer bir kez yeryüzünün meyvelerinin hepimize ait olduğunu, yeryüzünün ise hiç kimseye ait olmadığını unutacak olursanız, mahvolursunuz.” demiyor.

Kaynakça:

Hobbes, Leviathan

Rousseau, Mülkiyet üzerine

Fotoğraf: İzmir Gaziemir, 2007, ÖM

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: