Smiley, Ankara Kedisi, Melih Gökçek,amblem ve diğerleri…

Ankara’nın kentin eski kökenleriyle bağlantısını kuran “Hitit Güneşi” amblemi, Melih Gökçek tarafından 1994-95 yıllarıında camili ve Atakule’li bir versiyonla değiştirildi. Yıllardır süren hukuk mücadelesi sonucunda, Ankara’nın bütün alt geçitlerine de kazınan bu amblem mahkeme tarafından iptal edildi. Dosyayı görüşen mahkeme, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin eski Hitit Güneşi Kursu’nun değiştirme amacına yönelik savunmasını “inandırıcı” ve “hukuka uygun” bulmayarak, amblemin değiştirilmesinde kamu yararı olmadığına işaret etti. Amblemin yerini ise siyah bir Ankara kedisinin gülümseyen yüzü aldı.

1963 yılında, dünyada bir ikon üretildi; Smiley. Bugün MSN’de, yazışmalarımızda “:), “:(” vs ifadeleriyle de kullandığımız bu “emoticon”, 1971 yılında Fransız gazeteci Franklin Loufrani tarafından bir “Smiley Dünyası” haline dönüştürüldü-ki bu ikon insanlara barış getirmeyi amaçlayan bir format altında satış amaçlı bir ikona dönüştürüldü.

Facebook’ta ise bundan yaklaşık bir yıl önce bir grup kuruldu: “Melih Gökçek Smile”. Facebook’ta anti-Gökçek grupları arasında belki de en yaratıcı olan buydu. Her gün gülümsemesini öne çıkaran bir söz geldi: “Gülüşmeden uyumayalım”, “Saba Tümer bana asla rakip olamaz” diyerek. Bu grubun mimarı, bir gün bilemezdi ki, Cats müzikalinin afişinden çalınma bir gülen Ankara kedisinin de Ankaranın simgesi olacağını.

Bu yeni Ankara simgesinden çıkardığım sorular şunlardır; Melih Gökçek, yıllardır Ankara halkından çaldıklarını bir gülen kediyle verebilir mi? Ankara’nın simgelerini yerle bir edişini, 70 yıldır kültürel ve tarihi bir temelle oluşturulan Ankara hayatını tamamen tüketime odaklı bir hale dönüştürmesini, kazandığı rantları, kendisini seçmeyenlere verdiği “cezaları” yeniden bir kedi gülümsemesiyle kurabilir mi?

Smiley Dünyası, dünyanın tektipleşmesini de gösteren bir “emoticon” du. Artık bir Ankara kedisiyle simgeleşen Melih Gökçek gülümsemesi, hangi kültürel “emoticon” u gösterir ola ki?

Kaynakça:

http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley

http://www.milliyet.com.tr/gokcek-meclis-e-kediyle-geldi-kedi-logosu-kabul-edildi/siyaset/sondakika/17.06.2010/1252092/default.htm

 
 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: