Saramago ile Körlük

1998 yılında Nobel alan ve dünyaca tanınan bir yazar olan Saramago, 87 yaşında bu dünyadan sakince gitti. 1947 yılından beri üreten bir yazar daha öldükten sonra da okunacak yazarlar arasına girdi.

Bir çok eseri arasında en etkili olan Körlük romanıdır; Ricardo Reis’in Öldüğü Yıl’dan önce onu okudum-ki o zaman çoktan Nobelli bir yazardı. Saramago’nun Körlük romanı, içinden çıkacak bir kapı aranan ama ne kapıyı ne de pencereyi gösteren bir anlatıydı.Körlük, toplumun “göremeyen” insanlarca nasıl yeniden kurulduğunu anlatır. Bir şehri şehir yapan tüm öğeler, bakkal, çiçekçi, trafik ışıkları, sinema, televizyon, ışık…Bir anda hepsi ortadan beyazca kaybolur yerini zifiri bir “beyazlık” alır. Toplumsal hayat yeniden kurgulanır ve tamamen bir kaos düzeni hakim olur.

Yazarı çürütmek için bu kadar alternatif düşündüğüm başka bir anlatıyı da hatırlamıyorum- en azından yazılı olarak. Çünkü Requiem for a Dream’de de o çıkışsızlık duygusunu yaşadığım ve bir süre “her şey çok güzel olacak” kandırmacasından nefret ettiğim de söylenebilir…Körlük’teki kaos nasıl yeniden şekilleniyor? Devamı için kitabı okumak şart elbette.

“Bakabiliyorsan, gör.
Görebiliyorsan, gözle” Nasihatler Kitabı; Körlük’ten ilk alıntı…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: