Kayıp Kelimeler

Dört cümleden oluşan bir giriş ve bitiş. Baştakini tamamlayan cümle ile sonu getiren cümle kaybolmuş. Kayıp çünkü nereye gideceğini bilemeyen bir yolcu kelimelerin arasında geziniyor. Yolcunun yolu kayıp. Çünkü yol nereye uzayacağını kendi de bilemiyor. Yolun varacağı yere gelmeden önce ikinci ve üçüncü cümleler kurulmak istiyor. Kurulmaları için bir kaç kelimeye ihtiyaç duyuyorlar. Sonra ilk cümle kitabı açıyor, diğer cümlelerin altyapısı da böyle oluşuyor:

“…Kitaplarda okuduğun depresyon kelimesine bir cankurtaran gibi sarılırsın. Çünkü nedense hepimizde, maddi olsun, manevi olsun, bütün dertlerimize bir isim takma merakı vardır, bunu yapmazsak büsbütün çılgına döneriz…. Sen ruhumuzun bu kadar ucuz bir bedel mukabilinde takla atmasını haysiyetine yediremediğin için belk, daha asil sebepler peşinde koşarsın, gökyüzünde birkaç yüz metre daha yükselen bir bulut, yahut ensene doğru esen serince bir rüzgar, yahut o esnada aklına gelen zekice bir fikir, sana bu değişmenin sebebi gibi görünmek ister. Fakat söz aramızda, iş bunun tamamıyla asksinedir, cebimize giren iki lira sayesindedir ki havanın biraz açıldığını görmek, rüzgarın serinliğini hissetmek, hatta akıllıca bir şeyler düşünmek mümkün olmuştur…” *

Kelimelerin yolu cümlelere açılır. Her bir cümle bir diğerine yük taşır. Hangi kelime en son gelirse, en büyük yükü o taşır.  
Bak şimdi o koyu dört kelimeye, hangi cümle kurulacak onunla…Kelimenin kendisi haberdar mı taşıyacağı o cümleden?
*Sabahattin Ali, “İçimizdeki Şeytan”, s. 8-9.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: