Gül Erdost’un Ankara Adliyesi önündeki basın açıklaması

Sayın Basın Mensupları,

Bugün, bundan tam 30 yıl önce burada, ağabeyinin gözleri önünde işkenceyle can veren İlhan Erdost için toplandık.

Onur Yayınları’nın sahibi İlhan Erdost 5 Kasım 1980’de gözaltına alındı. Ağabeyi Muzaffer Erdost’la birlikte Ankara Sıkıyönetim görevlileri tarafından yasak kitaplar listesinde yer almadığı halde, Engels’in “Doğanın Diyalektiği” isimli kitabından iki adet bulunması neden gösterilerek gözaltına alındı.

Önce Ankara Emniyeti’ne götürdüler, ardından Mamak Askeri Cezaevi’ne…

Mamak Askeri Cezaevi’nde A Blok’tan C Blok’a götürülmek üzere cezaevi arabasına bindirilmeden önce Mamak Askeri Cezaevi’nde görevli astsubay Şükrü Bağ, Erdostların dövülmeleri için emir verdi. İki kardeşi “hazır ol”a getiren önce nöbetçi 3 er, daha sonra araca ne zaman bindiği bilinmeyen nöbetçi olmayan er ile birlikte 4 er cop, tekme ve tokatla saatlerce dövüldü, İlhan Erdost öldürüldü.

Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı, 4 er hakkında kasten adam öldürmek, astsubay hakkında ise kasten adam öldürmeye azmettirmek suçlarından dava açtı.

7 yıl süren yargılama sonucunda cezaevinde görevli 3 er ayrı ayrı 10 yıl 8 ay ağır hapis cezasına mahkum edildiler. Özel amaçla arabaya binen ere 8 yıl hapis cezası verildi ve bu mahkumiyet kararları askeri Yargıtay daireler kurulu kararıyla onanarak kesinleşti.

Aynı davada yargılanan astsubay Şükrü Bağ’a da 10 yıl 8 ay ağır hapis cezası verildi, ancak bu hüküm Askeri Yargıtay 5. Ceza Dairesi tarafından bozuldu.

İlhan Erdost davasında bahsedilen 4 er ve 1 astsubay ceza almıştır. Ancak hukuki süreç tamamlanmış gibi görünsede kamuoyu vicdanında dava henüz bitmemiştir. Olayların arkasındaki emir-komutt ortaya çıkmadıkça ve gerçek sorumlular yargılanmadıkça adalet yerini bulmuş sayılmayacaktır.
Biz bugün burada bulananlar bu düşünceyle dönemin yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz.
Biz konuşuyorsak adalet yoktur.

Kulağı olan işitsin.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: