Kabuğundan Sıyrılanlara

Ferzan Özpetek’in Kutsal Yürek filmi, kabuğundan sıyrılanlara adanmıştır. Bu yazının bir kaç kelimesi şekillenirken film aklıma geldi yeniden. Irene karakterinin, onca zenginliği bırakıp yoksulları keşfetmesi. O dünyada “aklını sıyırmış” olarak algılanması. Bir sınıfa göre aklını sıyırıyorsun da, bir yerde bir başka hayatı yeniden buluyorsun. Hermes çantadan plastik torbaya geçmek mesela.

Keşifler her zaman biraz zor. Tenden kabuğu sıyırmak için narin bir bıçak ister. Bazı kabuklar o kadar çok tene yapışmıştır ki, kazıyamazsın kolayca. Belki de ömrün boyunca, sen ile kabuğun yaşayacaksındır; birbirine sığınıp.

Cuore Sacro – final
Yükleyen drunkensailor64. – Film ve TV kanalındaki diğer videolara göz atın

Bazıları, diğerlerine göre hayata hüzünle başlar. Doğduklarında tenlerine yapışan bir duygudur bu. Bir şekilde bu duyguyu omuzlarından atmaya çalışır. Eğlenir, güler. Kahvesini, şarabını içer ama gözleri her daim bir uzağa dalar. Düşünülen yerlerde bir pus vardır. Sürekli aynasındaki pusu silmeye çalışır. Pus silinince her şeyin değişeceğini düşünür. Pus, kabuk, adına ne dersen de.

Bir bak etrafına, hüzün çıkaracak ne kadar çok detay bulursun. 55 yaşlarında bir hamalın sana yaklaşıp bir şeyler taşımak istemesine takılabilirsin. Ya da bir alışveriş merkezinin önünde soğuktan burnu kıpkırmızı olmuş bir kadının elindeki plastik bardağa bozuk para atarak kendini rahatlatabilirsin – birazlığına. Bir Avrupa şehrinde gezerken dizlerinin üzerinde bir adamın titrediğini görebilirsin. O an sevgiline sıkıca sarılır yürürsün de…

Eh, bu da hüzünlüdür ki.

İklimler‘i ise bir kaç yıl önce okumuştum. Andre Maurois, iki aşkın tarifini çıkarır. Roman bir insanın, yaralarını ve o yaraların bağladığı kabukların nasıl oluştuğunu anlatır.

“hangi hayat sonsuzdur ki
ve en çelimsiz nehir bile
kavuşur eninde sonunda denizine.” *

Velhasıl, hayatın her kademesinde, her anında o kabuktan biraz sıyrılmak lazım.

Hüzünse  hayata bir bakış için…Sadece o ilk bakış için.

*Andre Maurois, İklimler, s. 136.

Reklamlar

Kabuğundan Sıyrılanlara” için bir yorum

Kendininkini ekle

  1. Merhabalar,
    Ben Şükrü Hatun. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında öğretim üyesiyim. Tüketim toplumu ve çocukların korunması konusu uğraştığım alanlardan birisi. Yakında bu konuda bir konuşma yapacağım.Tesadüfen sizin “Küresel Tüketim Kültürü ve Türkiye” başlıklı bir tez yaptığınızı okudum. Mümkünse tezinizi pdf veya başka formatta gönderirmisiniz.
    Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: