Sıkıntı güzellemeleri – Tadımlık

Sıkıntıdan gemi yap deseler, yaparım.

Canım sıkılır benim hep. Bildiğin sıkılır. Çocukluktan beri. Kendime bir ilgi alanı bulduğum dakikada yeniden sıkılır. Bir süre oyalanırım yeniden içim daralır. Her işi bitirmek istediğimden bir işe başlar diğerine de başlarım. Bir yerde tez açıktır mesela, bir yerde ıspanak ayıklanır, aynı zamanda şarkı söylerim. Konudan konuya sıçramaları seçer, sıçramazsam canım sıkılır.

Canım sıkılınca canım sıkılır işte.

Sıkılınca da bir kitabı açarım. Zihnimi en rahatsız eden şey bir konu üzerinde uzun süre düşünmektir. Ama zihin de konsantre olmalıdır. Konsantre olmayınca da canım sıkılır.

Belki de o nedenle anları severim. Güzel anları severim. Kötü anlar da olur ya, onları da unutmak isterim. Zihin zamanla zaten kötüsünü siler. Silinmeyenler iz bırakanlardır.

Anlar üzerine John Berger ne demiş:

“Eğer geçmişten gelen bir imgeye bakıyorsak ve onu kendimizle ilişkilendirmek istiyorsak, bu geçmişin tarihine ilişkin bazı şeyleri bilmeye ihtiyaç duyarız….Biliyoruz ki adam bir an sonra arkasını dönecek ve uzaklaşacak; adamın, kadının kollarındaki çocuğun babası olduğunu tahmin ediyoruz. Fotoğraflanan anın anlamı, şimdiden dakikalara, haftalara, yıllara sahip çıkıyor.

… Gözlerimizin önündeki bu bakışma, olan’ı, özel olarak orada, istasyonun dışında çevrelerinde ne olduğunu değil, onların yaşamının ne olduğu’nu, yaşamlarının ne olduğu’nu yerine oturtuyor. Kadın ve asker birbirine, şimdi olan’ın imgesinin kendilerinde kalması için bakıyorlar. Kendi tarihlerini kabul ettikleri ya da seçmiş olduklarını varsaysak bile, bu bakışmada varoluşların tarihlerine karşı koyuyor.”

Zaman bitiyor, anlar geçiyor. Yadigar bir duygu hali kalıyor.

Çoğu zaman anın dışına çkıp uzaktan bakmadıkça da hayat çözülemiyor.

Bir yandan da çözülmesi gerekmiyor.

Sanırım canım sıkılmaya da devam ediyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: