Garip…

“Makyajsız çıkma. Dost var, düşman var…”

Yakın bir akrabamın uyarısıdır bu. Hangi “laf-söz”den çıkarıp ettiğini bilmem. Bilsem de ne fayda bana. Hayat ona bizlere aktarmak için bir tırnak içi aforizması bırakmış işte. Hani, gözünün altına kapatıcı sürersin dudaklarına hafifçe pıt-pıt bir ruj sürersin. Sanırım mevzunun bir aşaması bu. “Sana laf söz gelmesin” inceliği bir yandan da muhafazakarlığı.

Kelimelerin bir kaç anlamı var işte. Görünen ya da görünmeyen. Görünen anlamlar senin anlık tepkini denetleyen durumlar. Görünmeyen anlamlar ise alt metin yüklü olanlar. O işte birazcık acı verici. Sana birisi bir şey diyor ya, aslında bir başka şeyi anlatıyor, diye düşünüyorsun. “Düşman var”. Ufak tefek, bidik bidik, minik minik laflar sözler. Yok, ciddiye alma. Doğru söylediğini düşünsen bile ciddiye alma. O süreç içindeki doğrular, herkesin kendi doğrusu. Derin bir nefes al, sana bir şey dendiğinde, hak etmediğini düşündüğünde bu sözü ve kendi içine atmadan bir sor: “neden böyle düşünüyorsun?”

Başkalarının yaftalaması, düşüncesi, çıkarımları seni anlatmaz. O insanın kendini anlatır, sana yönelik düşüncesini anlatır. Oysa, sen kendini bilirsin, bilmelisin de, bir başkasının “cümlesi” seni bağlamaz. Seni bağlayan yalnız kendi düşüncendir, kendine vereceğin vicdan sözüdür.

Unutma bir de, vicdandan ve akıldan en çok söz edenler onu yolda bir yerde en çok kaybeden, o kelimeyi çağırınca en çok geleceğini düşünenlerdir.

Kaybedilen zamanlar yerine gelmese de, düşünürsün bir zaman “nerede yol kayboldu?”

Sonra, yolunu kaybetmeyince yolu bulamayacağını, kendinin ve insanların en garip özelliklerini öğrenmeyince hayatı öğrenmeyeceğini görürsün.

Aman her neyse, neyse…
“Yeter ki solmasın sol göğsümün altındaki cevahir” der, bir kaç derin nefes alırsın işte…

Vicdan sözün kendinedir.

Makyaj yapmadığın, dostu düşmanı öğrendiğin zaman da…

“Aman be, hepimiz insan değil miyiz? Ne bu kavga gürültü, telaş…” dersin bir gün.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: