Kavgayı bırakmak bir yerlere…

Gerginlik ne katı bir şeydir. Öfke ne kadar patlayan bir şeydir. Ya içine doğru dönersin ya da dışına doğru iletirsin. Seni kendinden, insandan uzaklaştıran kötü bir şeydir.

Tozlar bir yerden kalkar. Bir yere oturur. Belki de hiç oturmaz.

Denizlerde, çöllerde fırtınalar bitmez ki.

İnsanın kendini, dünyasını sorgulaması da bitmez.

Diyalektiğin kendi içindedir bu. Bir yandan öfke seni üzer, karşındaki üzer bir yandan da sakinliği ve huzuru bu kavgaların ardından gelen sessizlikte bulursun.

Yıllardır yaşamadığım çatışmaları yaşıyorum bu dönem.

Herkes acıyı anlatır ya, acını gömüp yaşayıp gidersin. Yok, sadece babamın öldürülmesiyle de alakalı değil. Sonraki süreçler, bir acının başkalarınca sahiplenilmesi, seni sen yapan dünyaların değişmesi, var olmaya çalışırken bir şeylere tutunma çabaları.

Son 4-5 yılda, tutunduğum yerlere “iyi ki” tutunmuşum dedim. Bazı inatlarım, kırmızı çizgilerim iyi ki olmuş. Rol modelim sadece kendim olmuşum, 30 yaşında bunu gördüm. Bir başkasında kendimi daha net tanıdım, daha net gördüm. Acısıyla tatlısıyla…İnsan insana kendini anlatır…

Toplumsal mücadele her zaman yumruk yumruğa olmaz. Safi vicdan duygusuyla da olmaz. Bir farklılık yaratanlarla olur. Oyayı işleyen, notayı üreten, hayatı aktaran. Para için değil, iman için değil; gördüğü ve yaşadığı dünyayı anlatanlarla olur.

Bunları öğrenirken de yaşamı öğrendim. Sadece güzelini hatırlamak istiyorum. Hatırlamak istiyorum, o anı, o tatlılığı, sigaranın o tatlı gelen kokusunu. Titrekçe şarkı söyleyip, gülümsemeyi…

http://fizy.com/#s/1sx853

Ruhumun bir yerinde Çiğdem Talu yatar, bir de Melih Kibar. Hiç tanıyamadığım bu iki insanın nasıl bir noktada buluşup beni tam kalbin orta yerinden yakaladığını düşünürüm.

Bir de Kardeş Türküler’in “Çocuk Haklı” sını dinledim bugün. Özellikle bugün bu şarkı çarptı beni bir yerlere aldı götürdü. http://fizy.com/#s/39gtah

Hisseden müzik, hisseden sözler. Dolu dolu bir hayat aktarımı.

Bize lazım olan da bu. Hamasi sözler değil.

Günlük hayat bu hamasi sözlerle gelip geçecek olsa da…bu da güzel: http://fizy.com/#s/1aiscb

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: