Tadımlık – Bellek üzerine…

John Berger’den O Ana Adanmış’tan bir kuple..tadımlık:

“…Kapitalizm kültürü, Tanrı’yı fotoğrafın içine mi yerleşmiştir? Bu dönüşüm, başlangıçta göründüğü ölçüde şaşırtıcı gelmeyecektir bize.
Bellek yetisi, her yerde insanları, kendilerinin belli olayları unutulmaktan korumaları gibi, tanıksız yok olup gidecek olayları yakalayan ve kaybeden başka gözlerin de bulunup bulunamayacağı sorusunu sormaya götürmüştür. Sonra da insanlar bu tür gözleri atalarına, ruhlara, tanrılara ya da taptıkları tek tanrıya atfetmişlerdir….
Bellek, bir tür kurtarılma edimini akla getirir. Anımsanan şey hiçlikten kurtarılmış demektir.Unutulan şeyse terke dilmiştir. Tüm olaylar, doğaüstü bir göz tarafından anında, zamanın dışından görülürse, anımsamayla unutma arasındaki ayrım, bir yargı edinimine, adaletin yerine getirilmesine dönüştürülmüş olur; böylelikle tanınma anımsanmaya, suçlama da unutulmaya benzer bir şey olur.”  (John Berger, O Ana Adanmış)
Bu unutma-hatırlama ilişkisi üzerinden düşünürken aklım bir başka metne kaydı, daha önce okuduğum, bugünlerde raftan yeniden indirdiğim bir kitaba…
“Oysa yaşamda bir araya gelmiş, bütünlenmiş, bir filmin, bir romanın yalancı kurgusunu taşıyan ne var ki? Bu yalnızca bizim aldanmamız, hiç bir şey bizi bir bütün, mükemmel bir biçim haline getiremez. 
“Ne kadar yalnızsın” diyor “ne kadar yalnızım.” 
Gelmeden önce ona, “Biri ölüyor, İstanbul’a gidiyorum, orada yerini bile unuttuğum başka mezarlar var, orada mezarlıklar ve uzak deniz kıyıları hala çok güzel olmalı, belki dönmem,” demiştim. Bana bir yaşamtaşı veriyor, işte şu, elimde tuttuğum çok küçük, mavi küre. “Ona bütün kentlerde, farklı ışıklarda bak, onda yaşamını, sonraki yaşamının düşsel öngörüntülerini izleyeceksin…”
 (Kürşat Başar, “Konuştuğumuz gibi uzaklara”, sayfa 41)
Öyle bir ilişkilendirme işte.


I AM from TronicStudio on Vimeo.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: