Yeminsiz günden izlenimler

t24 – 4 yıl önce, 2007’nin ağustos başı. Saat 15’te en yaşlı üye CHP’den milletvekili emekli diploma Şükrü Elekdağ oturumu açıyor, Cumhurbaşkanlığı krizinin ardından oluşan meclisteki ilk konuşma ona ait. Bazı dönemlerde aksayan Türk demokrasisinin bu sefer yaşamsal bir sınav vereceğini belirten Elekdağ, “Türkiye’nin bu sınavda başarılı olması, milletin iradesini temsil eden iki siyasi görüşün laik, demokratik Cumhuriyeti korumak hususunda işbirliği yapmalarına bağlıdır” diyor.

Demokrasinin ve uzlaşmanın gereğinin altını çizen bir konuşma yaptıktan sonra saygı duruşunda bulunuluyor, milletvekili yeminleri şehirleri ve bölgeleri takip ederek başlıyor.

Ankara’ya gelince simgesel olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün yemini, tüm vekillerin ve izleyenlerin ayağa kalkmasıyla Meclis Başkanı tarafından okunuyor.

BDP’nin seçim barajını bağımsız adaylarla aşma yöntemi de ilk defa o mecliste oluşmuştu. Aynı mecliste, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli dönemin DTP Başkanı Ahmet Türk’ün elini sıkmamasıyla gündeme oturmuştu. Meclisin seçilmiş kanadı yok sayılıyor.

O ağustos günü, bir trafik kazasında ölen MHP milletvekili dışında tam 549 milletvekili yeminini sırasıyla ediyor.

22 Temmuz 2007 seçimlerinin belkemiğini laiklik tartışmaları, cumhurbaşkanlığı seçimi, anayasa mahkemesi ve “azınlık diktası” oluşturmuştu. Kulise yansıyan ise laiklik ve İslam arasındaki tartışma, ılımlı İslam modeli ve yeni cumhurbaşkanı oluyordu.


4 yıl sonra

4 yıl sonra, 2011’in haziran sonu. Saat 15’te en yaşlı üye CHP’den milletvekili emekli gazeteci Oktay Ekşi oturumu açıyor. Ekşi, Açılış konuşmasında 8 milletvekilinin, milletin kendilerine verdiği görevi yapmaktan mahrum olduğunu belirtti ve “Böyle bir durumun hem TBMM’nin şerefle dolu geçmişine hem de demokrasimizin ulaştığı gelişmişlik düzeyine aykırı düştüğü kanaatimi tarih huzurunda kayda geçiriyorum” diyor.

BDP Meclis’te yok. Yemin töreninin başladığı saatlerde, Gülten Kışanak “Seçilmiş arkadaşlarımız özgürlüklerine kavuşana kadar boykot kararımız devam edecektir. O zaman kadar her hafta grup toplantılarımızı Diyarbakır’da yapacağız” Diyarbakır’daki partililerinden “direne direne kazanacağız” sloganı geliyor ama kanal anında yayını keserek mecliste görevli gazetecilere dönüyor.


Kulis

Muhalefet kulisinde yer alan milletvekilleri tarif edecek tek sözcük şaşkınlık olabilir. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, hukukun yol açtığı adaletsiz nedeniyle, ilk defa iki parti yemin etmiyor. Biri parlemento dışında kalarak sistemi zorluyor, diğeri parlemento içinde durarak sistemi kilitliyor.

Milletvekilleri kuliste bir aşağı bir yukarı dolaşıyor, bahçeye sigaraya kaçıyor bir çoğu da. Bir sonraki adımın ne olacağı sorulduğunda ise ağızlar kapanıyor. Aynı süre zarfında, bir AKP’li milletvekili, iktidar ve muhalefet kulislerine taze kayısı gönderiyor. En çok çalışan grup ise çaycılar.


Yemin etmeme kararı

CHP’nin yemin etmeme kararı, medyada, Başbakan’ın itham ettiği gibi “BDP’nin kuyruğuna takılmak” olarak değerlendiriyor. Diğer yanıyla ise bu süreçte, aynı kaderi paylaşan diğer dava tutuklularına da destek verilmesi üzerinden ele alınıyor.

MHP milletvekilleri ise mikrofona bağırarak yeminlerini ediyorlar. İçeriden bir başka kulis yorumu geliyor, bunu söyleyen hafifçe omuzları silkiyor: İşte “MHP” diyor “ tarihi misyonundan yine sapmadı.


Tutukluluk süreleri?

Ergenekon, Balyoz ve KCK davaları, aynı hukuki problem nedeniyle benzer bir tabloda ele alınmaya başladı.  İdeolojik anlamda birbirinden farklı temellere dayanan bu üç siyasi davanın tutuklu yargılananlarının hakları ise  yine yargı tarafından sudan gerekçelerle yeniliyor.

Hukuk sürecinde çözülemeyen, önüne engeller konan derin tutukluluk durumu meclisi içerden ve dışarıdan kilitlenen irade temsiliyle çözülebilecek mi?

Ahmet Türk’ün 1983’te benzer bir “sanık-mağdur” statüsündeyken mecliste milletvekili olduğunu anlatıyor bir başkası. Süreçlerin benzerliği konusu ise muğlak kalıyor. Zaten sıkıntı  tam bu noktadan doğuyor. Muğlaklık ve belleksizlik, hukuk üzerine savaşılacak zemini de kaydırıyor.

BDP’nin hakim olduğu bölgelerde olabilecek olan sertleşme kuliste konuşulan konular arasına giriyor. “Bu devlet 80’den beri işte bu anı yarattı” diyor biri “bölgede o çocukların mağduriyetini de böyle ekti. Kolaysa şimdi temizlesin yaptıklarını.

Kuliste, CHP’nin koyduğu tavrın BDP’nin boykot tavrının kaderini belirleyeceğinin de altı çiziliyor.

Bir başkası ise meclisin üçte birinin meclis dışında kalmasının yaratacağı olası sonuçlara işaret ediyor; meclis meşruiyetinin üçte birini kaybetmiş durumda. Yasama sürecine bu meşruiyet kaybının nasıl yansıyacağı ise yine muğlak.

Uzun yıllardır türlü meclis çalkantısını gören meclis muhabirleri de bugün görece suskun.

Deneyimlerinden gelen öngörüyle, sorun iktidarın el atmasıyla çözülecek, görün en kısa sürede aşılacak diyenler de var. Bir üst mahkemenin kararı bekleniyor.

Peki ya sorun çözülmezse?

Bunları düşünürken bir başka fısıltı iktidar kulislerinden muhalefet kulislerine doğru yayılıyor: “Oyların yüzde 50’sini bizler aldık ama bu krizi yönetmeyi başaramadık.”

Reklamlar

Yeminsiz günden izlenimler” için 3 yorum

Kendininkini ekle

  1. Her şeyden önce takdir edilmesi gereken,onurlu bir tavırdı CHP'ninki.Bana göre son on yılda ortaya koydukları en doğru ve erdemli politik hamleydi.Ancak görüyorum ki çoğu kişi bunu anlayamamış bile,bazılarına kızmıyorum onların anlamamaları normal,yazar Upton Sinclair'ın dediği gibi,anlamamak için maaş alan birine bir şeyi anlatabilmek zordur.Milli irade sözcüğünü ağzından düşürmeyen AKP'nin samimiyeti açısından tutuklu vekiller konusunda sergileyeceği tutum bir turnusolkağıdı niteliği taşıyor.,

  2. "İleri demokrasi"yi işte bu şekilde yaşıyoruz. 8 milletvekili tutuklu oldukları için meclise giremiyor, halkın iradesi yok sayılıyor. Hatip Dicle milletvekilliği yapamazken onun yarısı kadar bile oy alamayan bir hanımefendiye hoop mazbata veriliyor. CHP ve Blok adaylarının sergiledikleri tavırla muhalefet olmanın hakkını veriyorlar. Yalnız BDP'nin değil de CHP'nin tabanı bu durumu tam olarak desteklemiyor ne yazık ki…Bütün bunlar olurken kilit isim Recep Tayyip Erdoğan "Bile bile aday gösteriyorlar. Başka adam mı yoktu?" diyor yüzünü bile kızartmadan. Yahu bu adam daha 2 hafta önce "helalleşelim" demiyor muydu? AKP samimiyetsizliğini bir kere daha gösteriyor böylece.

  3. AKP için dilerim ikiyüzlülüğünün istikrarının devamı şeklinde sonuçlanmaz bu süreç ama maalesef böyle sonuçlanacak gibi görünüyor.Evet,CHP'nin tabanı içinde ulusalcı/militarist bir kesim de var,onlar BDP ile aynı noktada buluşmasına CHP'nin karşı çıkabilir.Aslında bu bir yanılgı tabii,BDP meclisi boykot ediyor, CHP'yse yemini.Elbette sonuçta ikisi de bu haksızlığa karşı tepkisel,eylemsel bir tavır sergiliyor,bu ikisini belli bir noktada buluşturuyor.Yaşanan süreç hukukun ve demokrasinin karikatürünün bile memlekette kalmadığını ortaya koyuyor,çözümü Erdoğan hukukunun ve demokrasisinin içinde aramak bir sonuç vermeyecektir.BDP'nin yapması gereken sokağa daha çok çıkmaktır,CHP'de ona mümkün mertebe eşlik etmeli,böylelikle demokrasiden yana olduğunu göstererek,Yeni CHP'nin sosyal demokrat dönüşümünü hızlandırmalıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: