Toplumsal Bellek Platformu’ndan Zeynep Altıok’un İşten Çıkarılmasına İlişkin Kamuoyuna Duyuru

Yaşadığımız ülkede, yakınları “siyasi” olarak nitelenen cinayetlerle öldürülmüş aileler olarak,yaşamımızı sürdürmeye çalıştığımız her alanda “sorgulama hakkı” elimizden alınmaya çalışıldı. Kimi zaman polis tarafından gözdağı verildi, kimi zaman mahkemeler bizlerle alay etti, kimi zaman ise çalıştığımız yerlerde sürülmek, işten atılmak gibi hak ihlalleriyle karşı karşıya kaldık.
Platformumuz üyesi Zeynep Altıok’un çalıştığı eğitim kurum tarafından işten çıkarıldığını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Altıok’un babasının da hayatını kaybettiği Sivas Katliamı’nın gerçekleştiği Madımak Oteli’nde inşa edilen Bilim ve Kültür Merkezi’ndeki anma plaketine, katliamcıların da adının yazılmasına yazılı bir tepki gösterdiği bilinmektedir. Çalıştığı kurumla bağlantısız olarak, kamu vicdanında da derin bir yara olan toplumsal olaya karşı gösterilen bu meşru tepkinin bir işten çıkartmayla sonuçlanması kabul edilemez bir durumdur.
İlgili eğitim kurumunun konuyla ilgili yaptığı açıklama, Altıok’un iddialarını destekler nitelikte görünmektedir. Üniversitenin açıklamasında geçen “Üniversite’nin kurumsal kimliğini, hedeflerini, stratejisini belirlemek gibi oldukça önemli bir konum olan Kurumsal İletişim Birimi’nin, tüm siyasi tartışmalardan, kişisel görüşlerin yansıtılmasından uzak, sadece kurumun kimliğini öne çıkaracak çalışmaların odağı olması gerekmektedir” ifadesi de işten çıkartılmadan önce üniversitenin kurumsal iletişim biriminde çalışmakta olan Altıok’un iddialarını doğrular niteliktedir.
Platformumuz üyesi Zeynep Altıok, yaşadığı özel durumu, ülkenin bugün geldiği noktada devlet kurumlarında, üniversitelerde artan baskılara, hak ihlallerine, dikkat çekmek amacıyla aydın sorumluluğuyla kamuoyuyla paylaşmıştır. Bu kapsamda, Altıok’un yaptığı açıklamanın, çalıştığı kurumu hedefe oturtan bir polemik yaratmak için değil toplumsal korkunun vardığı noktayı resmetmek adına yapıldığının altı çizilmelidir.
Hangi kurum tarafından alınırsa alınsın, bir kişinin “siyasi görüşleri” nedeniyle işine son verilmesi siyasi bir karardır. Hangi kurum olursa olsun, bir cinayeti sorgulayan ve sorgulanmasına yol açan bir
açıklamadan sonra bu kararın verilmiş olması, cinayeti işleyen ve işleten mantığın kurumların içine sindiğini göstermektedir.
Sorgulama hakkı, demokratik toplumların yaşamsal haklarından biridir.
Bu süreçte ise, konuya duyarlı kamuoyunun, Zeynep Altıok’u zor durumda bırakacak açıklama ve eylemlerden uzak durmasını rica ediyoruz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
24.09.2011
Toplumsal Bellek Platformu
Reklamlar

Toplumsal Bellek Platformu’ndan Zeynep Altıok’un İşten Çıkarılmasına İlişkin Kamuoyuna Duyuru” için 2 yorum

Kendininkini ekle

  1. "Üniversite’nin kurumsal kimliğini, hedeflerini, stratejisini belirlemek gibi oldukça önemli bir konum olan Kurumsal İletişim Birimi’nin, tüm siyasi tartışmalardan, kişisel görüşlerin yansıtılmasından uzak, sadece kurumun kimliğini öne çıkaracak çalışmaların odağı olması gerekmektedir" cümlesi çok mantıklı bir yaklaşım, bir üniversite belirli bir renkte veya belirli bir siyasi kaygı içerisinde olmamalıdır. Buda çalışanlarının bu kaygıyı gütmemesiyle sağlanabilir. Bence Doğuşun takındığı tavır gayet yerinde bir tavırdır. Tabikide hak yerini bulsun, tabikide bu katliamı yapanlar cezalarını çeksinler. Ama kurumlarında arada kalmaması gerekir. Tüm takımların bayraklarını satan esnafa hangi takımı tutuyorsun diye sorulmaz, çünkü o saadece evine ekmek götürmenin derdindedir. Bu kurumda sadece ülkesine faydalı insanlar yetiştiren ve bunu yaparkende sağ-sol, ilerici-gerici, akpli-chpli veya siyah-beyaz gibi ayırıcı kavramlar içerisinde bulunmak istememesi gayet normaldir. Tek taraflı düşünmeyiniz.

  2. Zeynep Altiok bu aciklamayi Dogus Universitesi calisani olarak degil babasi yakilmis duyarli bir aydin olarak yapmistir. O yuzden Dogus universites'nin tavri kesinlikle hakli gorulemez. Ayrica olayi "tum takimlarin bayraklarini satan esnaf" metaforuyla aciklamaya calismak da adalete, vicdana, insani insan yapan hicbir deger yargisina sigmaz!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: