Atina notları


Cumhuriyet – Atinaya birkaç ay önce geldim. Caddelerdeki mandalina ağaçları yeşile çalıyordu henüz. Benim mandalinalarım caddeleri kuşatmışken eylemler dalga dalga caddelere yayılıyordu. Elimde bir harita yürüyordum; müzeleri, meydanları, mahalleleri tanımak için uzun yolculuklara çıkıyordum. Atina ise tüm büyüsünün içinde dalgalanıyordu. Şehrin eski kapısının önündeki caddenin önünde içine molotofkokteyli atılmış bir çöp kutusu yanıyordu, dumanı kapıyı aşıp parlamento binasının önünden geçiyordu. Bazıları eylemin içinde koşturuyor, diğerleri ise eyleme bakıyordu. Bir başka gün, Sindagma Meydanında eylem sokaklara taşıyordu. Şehrin meydanından şehrin turistik merkezlerine açılan damarları, koşturan, kaçan insanlarla doluyordu. Yerdeki beton saksılar kırılıyor, parçaları olası bir saldırıya karşı yerden alınıyordu.

Böyle dönemlerde, yabancısı olduğunuz bir siyasi tartışmanın içindeyken şehirlerin en tepesine dek yürümek gerekir. O tepeye tırmanırken gaz bulutunun tüm şehri sardığını, sokakların aralarına girdiğini görmek mümkündü. Demokratik eylem, gaz bulutunun içinde sokakların arasına dağılıyordu. Eylemler, hükümetin kemer sıkmapolitikalarına karşı, insanların kaybettiği haklara karşıydı. Türkiyenin on yıl önce Kemal Dervişin ekonomik darbesiyle ele geçirdiği ekonomi, bir süre sonra derin bir çatışmanın arkasından kurulan bir koalisyon hükümetiyle ele geçirecekti. Büyük abla Angela Merkel ile onun kuzeni Nicolas Sarkozy, Yunanistanı tembellik” veyolsuzluk” ile suçlayacak; ülkedeki tepki onlara doğru da yönelecekti. Ardından bu tepki onlardan sıçrayarak, ülkeye verilen kredilerin siyasilerce nasıl kullanıldığına dönecekti; ardından ise sosyal demokrat hükümete

Malaka Papandreau” diye söyleniyordu otobüs durağında bekleyen yaşlıca gözlüklü adam. Sosyal demokrat bir hükümet geldiği zaman neden her zaman bir ekonomik kriz çıkar, diye düşünüyordum yolları arşınlarken. Suç sadeceekonominin kötü yönetiminde mi gizliydi?

Bir otelin sahibi ise soruyordu: Bir ekonomik kriz daha ne kadar sürer? Bir yılı, iki yılı anladım da biz 4. yıla girdik, ne zaman bitecek?


Halk, ekonominin kötü yönetiminden sıkılmış, işten çıkarılmalar, sözleşmeligüvensiz” döneme geçmeyi konuşuyordu. Fırıncılarından gemi kaptanlarına, vergi memurlarından taksicilere kadar örgütlü olan bir halk meydanlardaydı. Üniversiteler kapanıyor, açılıyor ve sistem sürekli direnmeye devam ediyordu. Hükümet büyük çalkantılardan sonra değişiyor, yerine Milli Birlikhükümeti kuruluyordu. Dayatılan paketlerin uygulanmasına ise başlanıyordu. YunanistanınAvro babası” başbakan olarak görev yapıyordu. Eurozoneun krizi tartışılırken demokrasi bir teferruat mı olacaktı?


17 Kasımda, Albaylar Cuntasının ölüm yıldönümünde” halk, kalabalık ve 
uzun yürüyüşünde bunun böyle olacağını kanıtlar gibiydi. Bir başkası şunu diyordu: Demokrasi kültürünü bu kadar içselleştirmiş bir halk, ne cuntayı ister ne de edinilmiş haklarının geri alınmasını…”

1 Aralıkta sendikalı, örgütlenmiş halk, alınanadaletsiz, eşitsiz ve etkisiztedbirlere karşı yürüdü. Genel grev devam etti. Gazeteler 1 Aralık eylemlerine katılımın, öncekilere göre “az” olduğunu yazdıBir sistem krizi, bir şehirden doğru Avrupaya yayılırken sorular birikiyor. Bir kente, bir tepeden, siyasetin iç girdaplarında boğulmadan bakmak ise insanı sarsıyor. Ve o kentin büyüsüyle geçen günlerden birkaç gün sonra, mandalina sandıklarımın aslında acı turunçlar olduğunu öğrendim. Turunçlar ise yeşilden turuncuya dönmeye başladı.


Not: Geçen hafta Prof. Dr. Server Tanilliyi kaybettik.Hayat insanın bir kere fotoğrafını çeker demişti, bir görüşmemizde. Ve hayat, onun derin ve etkin mücadelesinin fotoğrafını defalarca çekti.

Bu yazı, 11 Aralık 2011 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanmıştır.


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: