TBP’den Özel Harekatçıların Tahliyesine İlişkin…

Toplumsal Bellek Platformu’nun katılımı ile 25.02.2010tarihinde Yusuf Ekinci cinayetinin sorumlularının yargılanması talebi ileyapılan suç duyurusunun ardından Eski özel harekat polisi Ayhan Çarkın’ınitirafları sebebiyle tutuklanan özel harekât polisleri İbrahim Şahin, SeyfettinLap, Enver Ulu, Ayhan Akça, Ayhan Özkan ve Uğur Şahin ile Ahmet Demirel’inÇarşamba günü tahliye edildiklerini öğrenmiş bulunuyoruz.

Tahliye edilen bu şahıslar aralarında avukat YusufEkinci’nin de bulunduğu bir çok faili meçhul cinayeti işledikleri iddiasıylagöz altına alınıp, tutuklanmıştır. Tutuklu bulundukları dört ay zarfında,tahliye edilmelerini gerektirecek ne gibi gelişmelerin olduğu şüpheye yervermeyecek şekilde açıklanmalıdır.

İlgili şahıslar hakkında henüz bir iddianamehazırlanmamışken, soruşturmanın gizliliği devam ederken hangi gerekçelerle butahliye kararının alındığı tarafımızca anlaşılamamıştır.

Soruşturma kapsamındaişlenen cinayetlerin dönemin Milli Güvenlik Kurulu bilgisi dahilinde işlendiği,devletin gücünü kullanmak sureti ile hukuk dışı her türlü girişimde bulunulduğukonusunda ciddi şüpheler uyanmıştır. Kamuoyu ve basın, devletin gücünün buşekilde suça odaklı kullanılması ihtimaline binaen infiale uğramış ve yıllardırdevam etmekte olan adaletsizliğin geç de olsa ortadan kalkacağı konusunda birumut doğmuştur.
Tahliyelerin, son günlerde basında bazı eskibakanların açıklamalarıyla yer alan ve kamuoyunda tartışma yaratan MilliGüvenlik Konseyi’ne sunulan liste haberlerinden sonra gelmesi de çeşitli soruişaretlerine yol açmıştır.

Tutuklulukların uzun sürmesini engellemek konusundayargının özel bir titizlik göstermediği, bahsi geçen şahıslarınkiylekıyaslanamayacak kadar hafif iddialarla aylar hatta yıllarca sürentutuklulukların yaşandığı ülkemizde, bazılarının isimleri Susurluk’tan bu yanagündemde olan bu kişilerin hızla tahliye edilmesi kamu vicdanına verilmesigereken bir hesap doğurmuştur.

Açıklama: https://mail.google.com/mail/images/cleardot.gif
Tüm ilgili ve yetkilileri bu hesabı vermeyeçağırıyoruz.

Kamuoyuna duyurulur.
Toplumsal Bellek Platformu Aileleri

Devamı »

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: