Uludere Katliamı hakkında Toplumsal Bellek Platformu’nun Basın Açıklaması

28 Aralık 2011 gecesi, Uludere’de yetkililerin açıklamasına göre insansız hava aracının düzenlediği saldırıda, sınır ticareti yapan 18’i çocuk 34 yurttaşımız öldürülmüştür. Çeşitli siyasi partilerin ve kamuoyunun baskıları sonucunda, 9 saatlik Heron görüntüleri Başbakan ile TBMM İnsan Hakları Komisyonu’nda bulunan milletvekillerine gösterilmiştir.

Heron kayıtlarına göre, ardı ardına dört bombalama yapıldığı kaydedilen açık arazide, toplam 38 insan ve 70-80 katırın olduğu görülmektedir.

Toplumsal Bellek Platformu olarak önemli gördüğümüz soruları yetkili makamlara ve kamuoyuna iletmeyi toplumsal bir görev olarak nitelendiriyoruz. Çünkü geçmişte devletin hoyrat ve yasadışı uygulamalarının en yakın tanık ve mağdurlarıyız. Aynı acıların yinelenmemesi yolundaki ısrarlı çabalarımız bize bu sorumluluğu vermektedir.

Sınır ticareti yaptığı belli olan köylülere neden saldırılmıştır? Görüntülerde köylülerin kaçmadığı, saklanmadığı ortadayken neden ve kim tarafından hedef seçilmişlerdir? Bombalamadan önce diğer tüm yollar tüketilmiş midir? Uyarı yapılmış mıdır? Köylülerin teslim olmaları istenmiş midir? Silahsız oldukları ve karşılık vermedikleri ortadayken neden bomba atılmaya devam edilmiştir?Eğer terör örgütüne üye oldukları kararına varıldıysa, bu karara hangi kanıtlarla varılmıştır? Şüphelileri yargıya teslim etmek adına herhangi bir girişimde bulunulmuş mudur? Yoksa bu ülkenin bazı vatandaşları doğuştan suçlu mudur? Kimsenin terörist olmadığını kanıtlamak zorunda olmadığı bilinciyle soruyoruz: bu saldırı terör değilse nedir?

Bu soruları aydınlatmak ve bu olaya açıklık getirmek adına, bahsi geçen Heron görüntülerinin, tüm kamuoyuna sunulmasının önemli olduğunu ve olayla ilgili değerlendirmenin tüm kamuoyunca yapılmasının şeffaf bir toplumun gereklerinden olduğunu düşünüyoruz.

Yakınlarını faili meçhul cinayetlerde kaybetmiş ailelerin oluşturduğu Toplumsal Bellek Platformu yoluna “gerçekler açığa çıksın kim incinecekse incinsin” diyerek çıkmıştır.

28 Aralık 2011’de yaşanan katliamın ardındaki gerçeklerin açığa çıkmasını istiyoruz.

Uludere’de yaşanan olay, bir insanlık suçudur.

 

http://www.toplumsalbellekplatformu.com

Reklamlar

Uludere Katliamı hakkında Toplumsal Bellek Platformu’nun Basın Açıklaması” için bir yorum

Kendininkini ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: