İlhan Erdost ailesi 12 Eylül davasına katılma talebinde bulunmak üzere dilekçe verdi…

4 Nisan 2012 günü 12 Eylül duruşması başlayacak.  İlhan Erdost ailesinden Alaz Erdost,  12 Eylül davasına katılma talebinde bulunmak üzere dilekçe verdi.

Dilekçe örneği aşağıda sunulmuştur…

 

İlhan Erdost kimdir ? http://toplumsalbellekplatformu.com/default1.asp?l=tr&kid=3&lid=2&kid1=1&id=12

 

ANKARA 12. AĞIR CEZA MAHKEMESİ

SAYIN BAŞKANLIĞI’NA

DOSYA NO                           :   2012/ 3 E.

Davaya Katılma Talebinde

Bulunan        : Alaz Erdost (T.C. Kimlik No: )

SANIKLAR                           :     1-AHMET KENAN EVREN

2- TAHSİN ŞAHİNKAYA
D. KONUSU                          :    Davaya müdahale talebidir.

AÇIKLAMALAR                 :

1-      Yukarıda esas numarası belirtilen dava dahilinde sanıklar hakkında Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Tamamını veya Bir Kısmını Değiştirmeye veya Ortadan Kaldırmaya ve Anayasa İle Teşekkül Etmiş Olan Türkiye Büyük Millet Meclisini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasına Engel Olmaya Cebren Teşebbüs Etmek suçlarından dava ikame edilmiştir.

2-      İşbu davanın sevk maddeleri 765 Sayılı Türk Ceza Kanununun 146, 80, 31, 33. Maddeleri’dir.

3-      Babam, Onur Yayınları’nın sahibi İlhan Erdost, 5 Kasım 1980’de, amcam Muzaffer Erdost’la birlikte Ankara Sıkıyönetim görevlileri tarafından yasak kitaplar listesinde yer almadığı halde, Engels’in “Doğanın Diyalektiği” isimli kitabından iki adet bulunması neden gösterilerek gözaltına alınmış, Mamak Askeri Cezaevine’ne götürülmüşlerdir. Burada saatlerce dövülmüşler ve babam İlhan Erdost öldürülmüştür. İlhan Erdost davasında 4 er ve 1 astsubay ceza almıştır. Ancak hukuki süreç tamamlanmış gibi görünse de kamuoyu vicdanında dava henüz bitmemiştir. Olayların arkasındaki emir-komuta ortaya çıkmadıkça ve gerçek sorumlular yargılanmadıkça adalet yerini bulmuş sayılmayacaktır.

4-      Nitekim işbu davaya ilişkin olarak Soruşturma Makamı’nın hazırlamış olduğu iddianamede de “12 Eylül askeri darbesi öncesi ülkede yaşanan terör olaylarında, halkı kışkırtmak ve karşı karşıya getirmek için çoğunlukla aynı argümanların kullanılması, olaylarda herkes tarafından görülen asıl faillerin olaylardan sonra bir türlü yakalanamaması, yakalanarak yargılananların ise birbirlerine karşı kışkırtılarak çatışmaya sürüklenen kişiler olması, olaylara ya hiç müdahale etmeyen ya da geç müdahale eden  güçlerinin tutum ve davranışları, bazı olaylarda bizzat güvenlik güçlerinin kullanılması, hususları gözetildiğinde, olayların, ülke yönetiminin askeri otoritenin eline geçmesini isteyen güçler tarafından çıkarıldığı, şüphelilerin denetiminde bulunan askeri yönetiminse, ülkenin kaosa sürüklenerek darbe şartlarının oluşmasını bekledikleri sonucuna varılmaktadır.“  denmek sureti  ile yukarıda anmış olduğumuz hjukuk dışı yapılanmalara ve eylemlere işaret edilmiştir.

5-      Türkiye Cumhuriyeti tarafından kabul edilen ve iç norm kuralları bakımından bağlayıcı özelliği bulunan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 2. maddesinde yer alan yaşama hakkına yönelik kararlarında, “yaşama hakkını ihlal ettiği iddia olunan, işkence ve kötü muamele iddialarıyla suçlanan kamu görevlilerinin af ve zaman aşımından faydalandırılmaması’ gerektiği yünündeki hükümleridikkate alınarak sanıklar hakkında ikame edilen davada da zaman aşımının işletilmemesi gerekmektedir. Nitekim bu konuda son olarak kamuoyunda Sivas davası olarak anılan davada yargılanan şahıslar hakkında verilen kararda da bu nokta sarih olarak anılmış, kamu görevlilerinin işlemiş oldukları suçlarda zaman aşımının işlemeyeceği hüküm altına alınmnıştır.

6-      Sanıkların üzerilerine atılı suçların babam İlhan Erdost’un öldürülmesi ile şüpheye yer bırakmayacak şekilde bağlantısı nedeni ile işbu davaya müdahale talebinde bulunma zorunluluğu hasıl olmuştur.

 

SONUÇ ve İSTEM          : Yukarıda arz ve izah edilen nedenlerle sanıklar hakkında ikame edilen dava dahilinde müdahale talebimizin kabulünü, sanıkların üzerilerine atılı suç kapsamında cezalandırılmalarını saygılarımla arz ve talep ederim.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: