Biçilen kıyafetler…

Az önce klasik narsizimin üzerine bir kaç kelime okurken şunlar döküldü kalemimden… Çağrıştıran yazı için: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalYazar&ArticleID=1092767&Yazar=DR.-ALPER-HASANOGLU&CategoryID=41

Bir adam vardı, bir cafede insanlara bakarak otururdu, dışardan bakan sadece kahve içiyor sanıyordu. İnsanları uzunca incelerdi oysa… Başkalarının hayatını malzeme diye inceleyip onlara kıyafetler biçerdi. Zekası kumaşı bol kullanmasına yeterdi, bir hayata girer; o hayatın özelini deşer ve kendi eğirdiği kıyafetle o insanı yeniden giydirmeye çalışırdı. Malzemesi boldu; ne de olsa insanın karakteri kadar çok duygu, düşünce ve davranış halleri mevcuttu. O düşünce, duygu ve davranışların çoğunu başkalarının hayatında, onları kendi oyununun giderek küçülen oyuncularına çevirmek için kullanırdı.

Sürekli kendini başkasının duygusunun istismarı üzerinden kuran bir benliğin dışavurumu, kendiliğinin yanılsamasından başka bir şey değildi. Ne ki, sadece aşkın kendi yüzüne bakan eziciliğini sahte bir cesarete dayandırsın…  O zaman, kendi iç dehlizlerinde ve kendi ruh kadüklüğünün içinde eriyip gidecekti; başka ruhlar üzerine tahakküm kurmayı kendine şiar edinerek.

Üstelik devrimin, sabrın ve ahlakın ne olduğunu dahi içinde hissedemeden ve kendi varoluşunu bu “kavram”lar üzerinden inşa ederek.

Kendine sabundan bir kalıp çıkarmış, makasını ruhun en derinine saplamış; o kalıbın içinde yaşayan özgünlüğü fark etmeden yaşayıp gidecekti… Kendi biçtiği kıyafetlerin de doğru olduğuna inanarak.

Ah bu merak ve arayış, ne zaman bitecekti ki? Yaşanmış yanlış bir ömrün acısı bir ruh kadüklüğünde mi son bulacaktı?

Bunu gören, duyan ve hisseden ne zor ki, az gören ve az tanıyanlardan çok – görebilen gözlere düşmüştü; kafede karşı bir masasında otururken.

Aşk mı?

Bu ruhun diğer ruhu eziciliğinin içinde bir kayboluş hali olmadığı sürece mümkün değildi…

Öyle…

Aşkın makbulünü bilen var oldu mu ki?

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: