IPI, Gazeteci Ahmet Şık’a destek çıktı

İstanbul’da bir savcı Türk gazeteci Ahmet Şık’ın, 12 Mart tarihinde Silivri cezaevinden tahliye olurken sarfettiği sözler nedeniyle hakaret suçunu işlediğini iddia etmektedir.

ImageDoğan Haber Ajansının bildirdiğine göre savcı Ahmet Şık’ın “devlet görevlilerine hakaret ettiği” gerekçesi ile üç ila yedi yıl hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etmektedir. Şık cezaevi önünde toplanan kalabalığa adaletin ancak  kendini hapsedenlerin cezaevine girdiğinde tecelli edeceğini söylediği için suçlanmaktadır.

Sözleriyle 39 savcı ve bir hakime hakaret ettiği idddia edilen Şık’ın, iki hafta içerisinde hakim karşısına çıkabileceği belirtilmektedir.

Komplo iddiaları ile 375 gün cezaevinde tutulan Şık, geçen Mart ayında içlerinde Uluslararası Basın Enstitüsünün (IPI) Dünya Basın Kahramanı Nedim Şener’in bulunduğu 3 gazeteci ile birlikte tahliye edilmişti.

IPI ve alt kuruluşu Güneydoğu Avrupa Medya Organizasyonu (SEEMO) Türkiye’de gazetecilere yapılan eziyeti kınamakta ve Ahmet Şık hakkındaki suçlamaların derhal geri çekilmesini talep etmektedir.

IPI Türkiye Ulusal Komitesi, Basın Enstitüsü Derneği, “Ahmet Şık tahliyesinin ardından haksız yere tutuklu kalmasını bu sistem içerisinde sorgulamaktadır. Bu suçlamalara son verilmesi için yetkilere çağrıda bulunuyoruz” demektedir.

Şık hakkındaki ODATV davası halen devam etmektedir.

Halen Türkiye’de terör örgütlerini destekleri iddiaları ile 100 kadar gazeteci tutuklu bulunmaktadır, bunların büyük kısmı Kürt medyasındandır. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: