Türkiye Gazeteciler Sendikası 60 yaşında…

Türkiye Gazeteciler Sendikası 60 yaşına girmiş, basın açıklamasına da en azından burada yer verelim…

Türkiye Gazeteciler Sendikası, basın emekçilerinin ekonomik, sosyal ve sendikal haklarının kazanılması ve korunmasının yanı sıra mesleki sorunlarının giderilmesi, basın ve ifade özgürlüğü üzerindeki baskıların kaldırılması için tam 60 yıldır ilkeli ve cesurca bir mücadele vermektedir.

İşverenlerin ve siyasi iktidarların baskılarıyla kimi zaman zayıflatılmaya çalışılsa bile TGS’nin yürüttüğü bu mücadele hiçbir zaman geriletilemedi. Ne 1950’li yılların sonlarındaki baskıcı dönemde Gazeteciler Sendikası’nın hükümetin talimatıyla kapatılması, ne 1990’lı yıllarda medya patronlarının sendikasızlaştırma operasyonları, ne de günümüzde Anadolu Ajansı’nda siyasi iktidar eliyle yürütülen sendikasızlaştırma baskıları TGS’yi demokrasi ve sınıf mücadelesinden alıkoyabildi. TGS, ilkeli ve mücadeleci sendikal politikalarıyla hem bir sınıf örgütü olarak hem de bir meslek örgütü olarak, gazetecilik işkolunda her zaman varlığını korudu ve var olmaya da devam edecektir.

Bir meslek örgütü olarak, hapisteki gazeteciler sorununa dikkati çekmek amacıyla “basın ve ifade özgürlüğü kampanyasının” ulusal ve uluslararası düzeyde etkili biçimde sürdürülmesine öncülük eden Türkiye Gazeteciler Sendikası, bu ısrarlı ve ilkeli mücadelesinden dolayı, günümüzde tek parti iktidarının hedefi haline geldi. Buna rağmen TGS’nin sendikal kadroları, Olağan ve Olağanüstü Genel Kurulları ve yetkili tüm organları, basın ve ifade özgürlüğü mücadelesinden asla taviz verilmeyeceğini defalarca ilan etti. TGS, bu yoldaki mücadelesini her türlü baskı ve tehdide rağmen yılmadan, cesaretle sürdürecektir.

Bir sınıf örgütü olarak, TGS, emek hareketinin bütünleştirilmesi, çok sayıda işçi direnişindeki güçlerin birleştirilmesi, işçi sınıfının dayanışmasının yaygınlaştırılması, sendikal hak ve özgürlüklerin iyileştirilmesi, sendikal örgütlenmenin önündeki yasal ve fiili engellerin kaldırılması amacıyla mücadeleci tüm emek örgütleriyle birlikte hareket etmektedir.

İşçi sınıfının bir parçası olan basın emekçilerinin yasal ve meşru tek temsilcisi olan TGS, Türkiye İşçi Sınıfının ortak amaç ve çıkarları için verilen hak arama mücadelesinde de ön saflarda yer almaktadır.

İçinde bulunduğumuz zor koşullar; mesleki ve sendikal hakların teminat altına alınabilmesi için tüm basın emekçilerinin TGS çatısı altında güçlerini birleştirmesini ve dayanışmasını artırmasını zorunlu kılmaktadır.

İşçi sınıfının en hayati haklarından birisi olan kıdem tazminatı, gazeteciler açısından özel bir öneme sahiptir. Gazetecilerin kıdem tazminatı hakkının yitirilmemesi için TGS çatısı altında işçi sınıfıyla birlikte mücadele edilmesi şarttır. Kıdem tazminatı hakkıyla ilgili olumsuz herhangi bir yasal değişiklik girişimi karşısında, üyesi bulunduğumuz Türk-İş Konfederasyonu Genel Kurulu’nda alınan karar doğrultusunda hayata geçirilecek olan “GENEL GREV” uygulamasına gazeteciler de TGS’nin çağrısı üzerine mutlak surette katılmaya hazırlanmalıdır.

TGS, kuruluşun 60’ıncı yıldönümünde, bir yandan mesleki ve sınıfsal mücadelesini sürdürmekte, diğer yandan yeni işyerlerinde örgütlenme faaliyetlerini hızla yaygınlaştırmaktadır. TGS, kısa süre içerisinde Evrensel, Hayat TV, Aydınlık, Ulusal Kanal ve BirGün gazetelerinde sendikal örgütlenmesini tamamlamış ve toplu sözleşme görüşmelerini başlatma aşamasına gelmiş olacaktır.

Halen örgütlü olduğumuz Anadolu Ajansı işyerlerinde hükümet güdümlü işveren baskısıyla Sendikamızdan ayrılmış olan tüm Üyelerimizi de yeniden TGS çatısı altına dönmeye çağırıyoruz. Anadolu Ajansı çalışanlarının mevcut sendikal haklarının devamının tek teminatı TGS’dir.

TGS’nin kuruluşunun 60’ıncı yıldönümü vesilesiyle tüm basın emekçilerini, bir kez daha örgütlenmeye, TGS çatısı altında buluşmaya, sendikal hak ve basın özgürlüğü mücadelemize destek olmaya çağırıyoruz.

Emeğin onuru sendikalı olmaktır.

Yaşasın onurlu, ilkeli sendikal mücadelemiz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: