“Demokrasi ve barış ise hala uzak bir hayal”

 

Tutuklu Gazete’nin 3. sayısında yer alan yazımı aşağıda paylaşıyorum. Gazete, 1 Eylül tarihinde “Barış” başlığıyla yayınlandı. http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1098885&CategoryID=77

“Bir ülke düşünün, tüm ülke vatandaşlarının yarısının oyuyla iktidar olmuş bir hükümet olsun ve muhalif duran çeşitli gazeteciler ile yazarlarını “terörist” yaftalamasıyla demir parmaklıkların ardına koysun. Bugün yaşadıklarımız, bir gün sinemada ve edebiyatta yerini alacak. Bugün objektif hukuka kriterlerine dayalı, adil bir barışı hak etmiyor muyuz? Yoksa, içeride ve dışarıda, birer birer susturulan gazetecilerin demir parmaklıklar ardında çürümelerine ses çıkarmayacak mıyız? Yarın sıra sizlere de gelmeyecek mi?

En totaliter rejimler muhaliflerin çeşitli yöntemlerle susturulmasıyla devam eder. Bugün bu yöntem gazetecileri “terörist” olarak yargılamak üzerine. Totalitarizm ise yöntem değiştirerek yaşamaya devam eder. 12 Mart ve 12 Eylül’de böyleydi; bugün de böyle. Demokrasi ve barış ise hala uzak bir hayal.”

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: