Sana notlar: Zamandan kartpostallar…

Biliyorum, bazen gecenin sessizliği üzerine tüm ağırlığınca çöküyor. İnsanları ve hayatı düşünüyorsun. O narin kalbini, en derin yerinden açtığını biliyorum. Ah, kuzum, öyle zor ki anlatmak sana bunları…

Yine, gözlüklerinin ardında gözlerin ufacık olmuş, hala neden uyuyamadım diye söyleniyor, bir diğer tarafa dönüyorsun yatağında.

Neden uyuyamadığını ben sana anlatayım.

Uyku, gamsız insanların işidir; kendi yüzünü ve etrafındakileri güldürmek için çok çaba harcayanların değil.

Biliyorum, parça parça anlar geliyor aklına. Meral Okay’ın dediği doğru: aşk bir sızma hali. Modern zamanlara dair bir şey daha eklemek lazım belki: insanların içindeki korkularından arınmayı başarıp, karşındakinin de, yüreğine sızmasına izin verme hali.

Bir parça: iki farklı gözün buluştuğu, bakışların parlaklaştığı o an aklında mesela. Uzun bir yemek masası, herkes bir başka telden çalıyor; bir gece sabaha karışırken boğaza bakıyorsunuz deniz kıyısında… Zaman geçmiş, olanlar olmuş ama o anın izi silinmemiştir hafızanın en derininden. Bir anda yeniden çıkıverir.

Bir kupa gözüne çarpıyor, onu da içindeki kutularında bir yerine itmişsin… Bir başka gülüş aklına geliyor… Uzun uzun yürüyüşleri hatırlıyorsun, kahve içişleri, kitapçıları, gözlükçüleri, turistik yerleri… Sonraları kocaman hale gelen ufak tartışmaları sonra. Kupa, arada kendini hatırlatıyor, kendisiyle birlikte kaybolan bir başka yaşamın izi de yoluna çıkıveriyor birden.

Hayattan küçük kaçışlarını hatırlıyorsun. Bir pencerenin önünde bir başka şehirden alınmış bir çiçek yaşıyor. Pencere sokağa bakıyor… Sokak lambasının ışığı odana yansıyor. Sokak ise eve kapalı. Kocaman bir koridorda, tüm olan bitenden kaçarak uzaklaşışını hatırlıyorsun sonra… Çiçek kimbilir nerelere savrulmuş.

Zamanlı zamansız dalış halleri, kayıp zamanının izlerini hatırlatıyor.

Hafıza, en çok hatırlamak istediklerinle en çok unutmak istediklerinin ahenksiz bir dansını yapıyor geceleri…

O zamanlar, hayatın geliş ve kaçışlarla örülü bir zincir olduğunu bilmiyordun, kim zamanı sana gösterebilirdi ki? Senden sürekli para koparmaya çalışan falcılar mı?

İnsanların içinde bir iyinin saklı olduğunu da, unutma bu gece… Bil ki, uykuya dalabilmek, çoğu zaman gamsız insanların işidir.

Reklamlar

Sana notlar: Zamandan kartpostallar…” için bir yorum

Kendininkini ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: