Dünden not: “Biz bir intikamın peşinde değiliz. Adaletin ve demokrasinin peşindeyiz”

12 Eylül Utanç Müzesi Programı çerçevesinde dün akşam Toplumsal Bellek Platformu tarafından “Çocukları Anlatıyor” adıyla bir söyleşi gerçekleştirildi. Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 18:00 – 20:00 saatleri arasında gerçekleşti. Söyleşiye katılanlar, Toplumsal Bellek Platformu tarafından hazırlanan sinevizyon gösterisini büyük bir hüzünle izlediler.

Etkinliğin açış konuşmasını Çankaya Belediye Başkanı Bülent TANIK yaptı. Söyleşide konuşanlar ise program bitene kadar can kulağıyla dinlenildi.

TANIK, darbeyi yaptıran güçler ekonomik, sosyal ve siyasal hedeflerine ulaştı

Zamanın ABD Dışişleri Bakanı Paul HENZE’nin, “Bizim çocuklar başardı!” sözleriyle sevinçle karşıladığı 12 Eylül Darbesi’nin ekonomik, sosyal ve siyasal hedeflerine dikkat çekerek konuşmasına başlayan TANIK, “12 Eylül bu üç alandaki hedefinde de büyük ölçüde başarıya ulaşmış, solu ezmiş, sosyal devleti dağıtmış, bireyci ve gerici bir bakışı topluma giydirmiştir. O gün 12 Eylül darbesini yaptıran güçler, bugün Ortadoğu’da Türkiye’ye biçtiği rolleri oynamaya hazır ‘bizim çocukları” bulmakta ne yazık ki hiç zorlanmamıştır” dedi.

Sırayla Eren Aysan, Özge Mumcu ile Alaz Erdost. Fotoğraf: Mehmet ÖzerUĞUR MUMCU’nun kızı Özge, BEHCET AYSAN’ın kızı Eren ve İLHAN ERDOST’un kızı Alaz 12 Eylül Utanç Müzesinin konuklarıydı

Söyleşiye, Toplumsal Bellek Platformu üyelerinden, babaları halk düşmanı, gerici faşist güçler tarafından katledilen Özge MUMCU (gazeteci yazar UĞUR MUMCU’nun kızı), Eren AYSAN (şair BEHCET AYSAN’ın kızı) ve Alaz ERDOST (yayıncı İlhan Erdost’un kızı) katıldı.

ERDOST, kuzenlerim acımı kanatmamak için yıllarca kendi babalarına benim yanımda baba diye seslenemediler

Söyleşiye Mamak Askeri Ceza ve Tutukevi Komutanlarından albay faşist Raci TETİK’in karısı Aliye TETİK’in medyada çıkan açıklamalarına değinerek başlayan Alaz ERDOST, “Aliye Tetik kocasının tek suçunun emirleri hakkıyla yerine getirmek olduğunu söylüyor. Bu nedenle ağır biçimde suçlandıklarını ve sıkıntılar yaşadıklarını anlatıyor. Raci TETİK çektiği sıkıntılar nedeniyle şimdi Yeni Zelanda’da tedavi görüyormuş, bunu anlatıyor. Ama Raci TETİK ve benzerlerinin uygulamaları nedeniyle çekilen acılardan hiç bahsetmiyor. Ben buradan ona seslenmek istiyorum. Aliye Hanım, ben babamı hiç tanıyamadım, onun gülüşünü resimlerden tanıdım. Kuzenlerim acımı kanatmamak için kendi babalarına benim yanımda, “baba” diye seslenmemek için yoğun çaba gösterdiler. Ve benim gibi nice insan bu acıları Raci TETİK gibilerinin yüzünden yaşadı” dedi.

AYSAN, biz intikam değil adalet ve demokrasinin peşindeyiz

Toplumsal Bellek Platformu’ fikrinin nereden çıktığını, nasıl oluşturulduğunu, çalışmalarını ve sonuçlarını salondaki izleyenlerle paylaşarak konuşmasına başlayan Eren AYSAN, “Devletin kendi içine çöreklenmiş katliam çetelerinden arınması için hala geç değil” diyerek bir çağrıda bulundu. Toplumsal Bellek Platformu’nun her geçen gün daha da genişlediğini belirten AYSAN, sayılarının artmasının kendilerini üzdüğünü, amaçlarının Türkiye’nin böyle platformlara ihtiyaç olmayacak bir demokratik gelişkinliğe ulaşması olduğunu belirtti. Bugüne kadar siyasi katliamlarla ilgili olarak meclise 15 soru önergesi verildiği ve bunların tümünün de iktidar tarafından reddedildiğini aktaran AYSAN, “Biz bir intikamın peşinde değiliz. Adaletin ve demokrasinin peşindeyiz” dİyerek konuşmasını tamamladı.

MUMCU, bireysel acılarımızın takipçisi olmaktan ve hesabını sormaktan öte toplumsal acıya dikkat çekmek istedik

Kendilerinin babalarını çok erken yaşta zalimce siyasi cinayetlere kurban vermiş insanlar olarak bireysel olarak da büyük acı yaşadıklarını söyleyen Özge MUMCU, “Fakat bizim derdimiz bireysel acılarımızın takipçisi olmaktan ve hesabını sormaktan öte toplumsal bir acıya dikkat çekmek ve ülkede bir daha böyle olayların olmaması için çaba göstermektir” dedi.

MUMCU, bizi anlamayanlar acıları yarıştırmaya çalışıyor

Kamuoyunda UĞUR MUMCU cinayetinin aydınlatıldığına dair yaygın bir algı oluşturulmaya çalışıldığını belirten MUMCU, gerçeğin öyle olmadığını şöyle anlattı. “Bize cinayetin Tevhid Kudüs savaşçıları isimli bir örgüt tarafından işlendiği bu örgütün uzun süre uykuya yatıp sonra önemli bir siyasi cinayeti işlediği ardından yine uzun süre uykuya yatıp yeniden aynı tür bir siyasi cinayete adı karıştığı anlatıldı. Bu nasıl bir örgüt ki yıllarca uykuya yatıyor kalkıyor bir cinayet işliyor yeniden uzun süre uykuya yatıyor… Kimler emir veriyor, kimlerle bağlantılı hiçbir açıklık ve açıklama yok. Ayrıca cinayette birinci dereceden rol aldığı söylenen kişi hala kayıp ve biz bu kişiler için devletin kırmızı bültenle arama doğrultusunda bir girişimde bulunup bulunmadığı bilgisine dahi sahip değiliz. TBMM’de grubu bulunan partileri ziyaret edip görüşmek istedik, BDP ve CHP’nin dışında bize randevu veren olmadı. Hatta kimi AKP’liler biz derdimizi, kayıplarımızı anlatırken başka katliamları dillendirerek bizi susturmaya çalıştılar. Oysa anlamadıkları şu ki; biz acıların yarıştırılmasını doğru bulmuyoruz. ”

Zamanaşımı kararları olayların izini sürmeye devam etmemizi engelleyemez

Pek çok olayın hala “örgüt bağlantısı yok”, “zamanaşımı” gibi gerekçelerle hafifletilmeye ya da gündemden çıkarılmaya çalışıldığını ifade eden MUMCU, “Biz zamanaşımına uğradı dense de bu olayların izini sürmeye devam edeceğiz” dİyerek konuşmasını bitirdi.

Gerçekleşen söyleşiye katılanlar, Toplumsal Bellek Platformu tarafından hazırlanan sinevizyon gösterisini hüzünle izlediler.

Aysun Cerek’ten haber… Fotoğraf ise Mehmet Özer’den.

İnsan insan:

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: