Toplumsal Bellek Platformu’ndan Açlık Grevlerine İlişkin Duyuru

Ülkemizde 58 cezaevinde aralarında seçilmiş belediye başkanları ve milletvekillerinin de bulunduğu 680 tutuklu ve hükümlü, 12 Eylül 2012’den bu yana süresiz- dönüşümsüz açlık grevinde. 43 gündür devam eden açlık grevlerinde tutuklulara kimi cezaevlerinde tecrit uygulanmaya ve tutuklulara almaları gereken şekerli su, B1 vitamini gibi ihtiyaçları sağlanmadığına ilişkin bilgiler yazılı basına yansımaktadır. Dünya Tabipler Birliği tarafından 1992 yılında yayınlanan Açlık Grevleri Konusunda Malta Bildirgesi açlık grevi iradesini koymuş tutukluların bu şekilde baskı altında tutulmamasını öngörmektedir. Daha önce yine cezaevlerinde yaşanan açlık grevleri neticesinde yaşanan insanlık dramının tekrar etmemesi ve bunun için gerekli önlemlerin alınması zaruridir.

Sayilari 680’i asan genç insan adım adım ölüme yaklaşmakta. Bu insanların siyasi menşe ve talepleri ne olursa olsun bir an önce açlık grevlerinin durdurulması ve gerekli somut adımların atılması için hükümete ve siyasi partilere çağrıda bulunuyoruz. Ülkemizde daha önce yaşanan ve vicdanen asla kabul edilemeyecek korkunç sonuçları olan olayların tekrar yaşanmaması için ses çıkartmak her şeyden önce bir insanlık görevidir. Bizler ülkemizin böylesi bir utanç lekesini taşımasını istemiyoruz.

Toplumsal Bellek Platformu aileleri olarak bizler açlık grevlerinin evrensel kriterler gözetilerek değerlendirilmesini, süreçlerin hukuk ve evrensel vicdani değereler çerçevesinde suçu ne olursa olsun tüm insanlar için eşit yürütülmesinin bir zorunluluk olduğunu hatırlatmak isteriz. Açlık grevleri geri dönülmez noktaya ulaşmadan toplumsal vicdanının bu insanlık dramına seyirci kalmaması adına medyanın ve kamuoyunu açlık grevlerine karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Toplumsal Bellek Platformunun bir parçası olan Musa Anter ailesinden Dicle Anter ve Rahşan Anter yavaş yavaş yaklaşan bu ölümlere duyarsız kalınmaması için 23 Ekim günü 1 günlük açlık grevi gerçekleştirmişlerdir. Açlık grevlerinin sonlanması için gerekli adımı atmayanları ölümlerden sorumlu tutacağımızı belirterek Musa Anter ailesinin bu vicdan çağrısını destekliyor, gerekli somut adımların atılması için kamuoyunu duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Basın ve Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Toplumsal Bellek Platformu

http://www.toplumsalbellekplatformu.com

Bu metin İHD’de Toplumsal Bellek Platformu üyeleri tarafından 18.30’da okunacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: