Gazeteci Adaylarına Çağrı

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nın kuruluş amaçları doğrultusunda oluşturulan Araştırmacı Gazetecilik Eğitim Programı, dünyayı ve Türkiye’yi bilen; gündemi ve gelişmeleri sağlıklı bir şekilde sorgulayabilecek ve değerlendirebilecek, basın meslek ilkelerine ve topluma saygılı genç gazeteciler yetiştirmek için oluşturulmuştur.

Araştırmacı Gazetecilik Eğitim Programı, basının karşı karşıya olduğu üç büyük tehlikeyi, terör, küreselleşen dünyada basın özgürlüğünün engellenmesi ve tekelleşme olarak tanımlayan, bunun da gazetecinin bilgilendirme, halkın ise bilgilenme hakkının engellenmesine yol açtığını söyleyen Uğur Mumcu’nun gazetecilik anlayışını sürdürecek gençleri basın mesleğine kazandırmak amacıyla düzenlenmektedir.

 25 yaşını aşmamış, üniversite (4 yıllık fakülte) mezunu gençler arasından  yüz yüze görüşmeler sonucunda seçilecek adaylara, karşılıksız bursla 3,5 ay kurumsal eğitim verilecek  ve eğitimi başarıyla tamamlayanlara, medya kuruluşlarında mesleki deneyimlerini geliştirme olanağı sağlanacaktır.

 

 Kurs programında ekonomi, hukuk, haber yazma, gazetecilik, basın meslek ilkeleri, etik, insan hakları, çevre politikaları, yerel yönetimler, araştırma yöntemleri, savunma muhabirliği, eğitim muhabirliği, yüksek yargı muhabirliği, TV muhabirliği, küreselleşme, enerji politikaları, su politikaları, kentleşme, Avrupa Tarihi, Türkiye’nin Yakin Tarihi gibi bir çok alanda, 60-70 yakin, alanında uzman, gazeteci,  akademisyen, Meslek Oda Temsilcisi ders ve konferans vermektedir.

 

İlki 1995 yılında düzenlenen Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Eğitim Programı Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sertifikalı ve bursludur. 2012 yılına kadar, bu programı, 93 genç gazeteci adayı başarıyla tamamlamıştır.

 

2012 yılı itibariyle de, bu programı tamamlayan 30 um:ag mezunu gazeteci, yazılı ve görsel medyada aktif  olarak görev yapmaktadır.

Sizleri de, Kasım ayından itibaren baslayacak ve 3,5 ay sürecek programımıza bekliyoruz.

 

Son Başvuru Tarihi: 18 Kasım Pazar

Başvurularınız için: http://www.umag.org.tr / 03124177720 

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: