İsmail Saymaz’dan “Sıfır Tolerans”

İsmail Saymaz 5. kitabını yakınlarda yayınladı. İletişim Yayınları’ndan çıkan kitabın adı : “Polisin Eline Düşünce: Sıfır Tolerans”. Kapağında ise İstiklal’in arka sokaklarının simgesi Festus Okey’in stencil baskısı mevcut. Festus Okey, Baran Tursun gibi polis şiddetinin simgelerinden biri haline geldi. 2000’li yılların simgelerinden bahsediyoruz elbette. 11 Eylül’den sonra tüm dünyada artan şiddeti önleme yolunda alarma dayanan yetkilerin arttırılması, dünyada, aslında var olan ve türlü sözleşmeyle baskılanmaya çalışan devlet eliyle şiddet kullanımını da düşünsel anlamda da tetikledi. Yani aslında yerel düzeyde baktığımız her olayın, bir de bağlantılı uluslararası boyutu var.

Saymaz’ın başta çizdiği çerçeve üzerinden polis şiddetini örnekleriyle anlatmasını önemli bularak, önsözden bir özeti burada paylaşıyorum. Bildiğimiz üzere, toplumun her kesimi demokratik hakkı olan gösteri hakkında farklı şekillerde (biber gazı, tazyikli su, cop) orantısız polis şiddetine maruz kalıyor. Her yaştan insan, çocuklardan yaşlılara, farklı alanlarda demokratik haklarını kullanarak meydanlara çıktı ya barikatlerle ya da biber gazlarıyla karşılaştı. Bu tablo, polisin uyguladığı şiddetin sadece polise verilen bir yetkinin ötesine geçen boyutlarının olduğunu açıkça gösteriyor.

“Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair 5681 Sayılı Kanun’un 14 Haziran 2007’de yürürlüğe girmesinden bugüne beş yıl geçti. “Kapkaç ve terör” suçlarında polisin elini güçlendirmek” diye gerekçelendirilen bu yasa değişikliği ile polis, 90’ların “yargısız infaz uygulamasını” 2000’lerde adeta bir “hak” olarak elde etti.

Kendisine yönelmiş alelade bir itirazda bile silahına davranmasını yasal hale getirilen polis, bu sayede “Dur’maksızın ateş etti. Bazen “dur” ihtarına uymadığı iddia edilen trafikte seyir halindeki bir genç, bazen “Dağılın” uyarısını dikkate almadığı öne sürülen bir gösterici, bazen de polise direnen bir yurttaş kurşunların hedefi oldu.

Polis, aynı yasanın tanıdığı “Durdurma, Arama ve Kimlik Sorma” yetkisini de fütursuz bir iştahla kullanıyor. Başta Kürt yurttaşlar olmak üzere, polisin deyim yerindeyse “tipini beğenmediği” kim varsa şiddete maruz kaldı ve kalmaya devam ediyor. Gözaltı kararlarına direnmenin ve kimlik göstermemenin bedeli kimi zaman ölüm bile olabiliyor.

Polis Vazife ve Salahiyat Kanunu’nun (PSVK) değiştirildiği 2007 yılı ile Ekim 2012 arasında 127 kişi “Dur” ihtarına uymadığı, polisle çatıştığı ve onlara direndiği iddiasıyla öldürüldü. Kimileri hedef gösterilerek, dövülerek, biber gazına veya kapsülüne maruz kalarak can verdi. Kimileri de, iddialara göre, karakolda intihar etti veya intihara sürüklendi.

Sıfır Tolerans, PSVK ile tanınan “yargısız infaz” hakkını sayısız olay içinden sadece otuz beş örnek dava ve soruşturma dosyası ile anlatıyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Aydın, Hakkari, Diyarbakır, Muğla ve Yalova’da meydana gelen bu otuz beş adli olaydan on beşi, Festus Okey’den Şerzan Kurt’a, sonu ölümle biten polis şiddeti örneklerine yer veriliyor.

Sadece polis tutanakları, fezlekeler ve iddianameler değil, TBMM, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, İnsan Hakları Derneği, Helsinki Yurttaşlar Derneği ve İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün işkence ve kötü muamele konulu raporları da Sıfır Tolerans’ın başlıca kaynakları arasında yer alıyor.

AKP iktidarının Türkiye’ye “armağan” ettiği yeni PVSK, bütün bir toplumun “zabıta marifetiyle derdest” edilmesidir. Böylece değil demokratik örgütlü tepki, en basit insan, tepki bile direniş sayılarak silahla kırılabilmektedir. Polis, anayasaya ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere rağmen “öldürme” yetkisiyle kuşatılmıştır. PVSK değiştilmedikçe yaşam hakkı tehdit altındadır. Çünkü çekilen tetiğin, kaldırılan copun, sıkılan gazın ve atılan tekmenin ucunda bütün Türkiye vardır…”

İsmail Saymaz, “Polisin Eline Düşünce Sıfır Tolerans”, İletişim Yayınları, 2012  http://www.idefix.com/Kitap/tanim.asp?sid=X73HPOBY1T1T1L448B5Y&searchstring=ismail%20saymaz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: