RSF: 2012, Haberin Aktörleri İçin Katliam Yılı Oldu

Fransız Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Örgütü’nün basın açıklamasını ekte sunuyorum. RSF, Türkiye’de gazetecilere yönelik hak ihlallerine oldukça uzun bir yer veriyor. Türkiye’nin gazeteciler için en büyük cezaevi olduğunu vurgulayan açıklamada tutuklu gazeteci sayısının “askeri rejimin sona ermesinden beri erişilmemiş bir düzeye işaret ettiğini, birçok dosyanın da halen incelenmekte olduğunu açıkladı.”

Basın açıklaması aşağıda sunulmuştur.

 

rsf “RSF bilançosuna göre 2012 yılı gazeteciler için 1995’teki kadar ölümcül geçti. 88 haberci, 4 medya çalışanı öldürüldü. Genelde azalma gösteren gazeteci tutuklamalarında Türkiye 42 gazeteciyle dünya birincisi oldu.

Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, bugün (19 Aralık) yayımladığı 2012 Bilançosu’nda Türkiye’nin hapisteki 42 gazeteci ve 4 çalışanıyla “dünyanın en büyük cezaevi” haline geldiğini bildirdi.

Türkiye: Gazeteciler için en büyük cezaevi

Tüm dünyada basın özgürlüğü için mücadele veren Paris merkezli örgüt, Türkiye’de tutuklu 72 gazeteciyle ilgili birkaç aydır araştırma yürütülerek 42’sinin bilgi toplama ve yayma faaliyetiyle bağlantılı olarak tutuklandığı kanaatine varıldığını açıkladı.

 

Kuruluş, bu sayının askeri rejimin sona ermesinden beri erişilmemiş bir düzeye işaret ettiğini, birçok dosyanın da halen incelenmekte olduğunu açıkladı.

 

Açıklamaya göre, dünyada geçen yıl 1044 olan tutuklanan/gözaltına alınan gazeteci sayısı 2012’de 879’da kalarak yüzde 16’lık bir gerileme gösterse de, Türkiye’deki eğilim ters yöndeydi. Halen dünyadaki 193 gazeteciden 42’si Türkiye’de tutuklu bulunuyor.

 

“Nedeni, Kürt Sorunu’nda tansiyonun tırmanması…”

 

Tutuklu gazeteci sayısının kısa sürede ikiye katlanmış olmasını “Kürt Sorunu’nda tansiyonun yeniden tırmanışa geçmesinin yan etkileri” olarak değerlendiren RSF, açıklamasının “Türkiye” bölümünde şu tespite de yer verdi:

 

“Sınırlı yasal reformlar, medya profesyonellerine yönelik ‘Terörle Mücadele’ adına girişilen tutuklama, baskın ve kovuşturmaların ritmini dizginleyemedi. Baskıcı yasalar üstüne temellenen güvenlik merkezli yargı pratiğiyse, bilgi özgürlüğü ve adil yargılanma haklarına pek saygı göstermiyor. Bu olgu, şimdilik halen canlı ve çoğulcu görünen medyatik manzara bakımından yeni bir yıldırıcı iklimin hakim olmasına neden oluyor.”

 

Gazeteci cinayetlerinde yüzde 33’lük artış

 

RSF’nin yıllık bilançosu, dünyada öldürülen haberci sayısında yüzde 33’lük bir artış yaşandığını ortaya koyuyor: 2011’de 66 olan tutuklanan gazeteci sayısı, bu yıl 88’e ulaştı. İnternet yoluyla muhalefet eden 47 kişinin de yıl içerisinde katledildiğini de tespit eden RSF yetkilileri, sayının 5 olduğu 2011’e göre yüzde 840’lık bir artışa işaret ettiğini açıkladılar; 2012 bilançosunun 1995’ten bu yana aktarılan “en karanlık tablo” olduğunun altını çizdiler.

 

Durumu “tarihi artış” olarak nitelendiren RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire, söz konusu hazin durumu, Suriye’deki çatışmaya, Somali’deki kaotik duruma ve Pakistan’daki Taliban şiddetine bağladı ve ekledi: “Hak ihlallerinde bulunanların cezalandırılmaması, yenilerinin sürmesini de cesaretlendiriyor”.

 

24’ü Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da katledildi

 

Gazetecilerin 29’u Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da, 24’ü Asya ve 21’i de Güney Sahara Afrikası’nda katledildi. Bu yıl cinayetler bakımından görece bir azalma yaşayan bölgeyse Amerikan kıtası oldu.

 

Bu yıl Suriye’de en az 17 haberci, 4 medya çalışanı ile 44 İnternet habercisi öldürüldü. Beşer Esat’ın kanlı bastırma hareketine tanık olan gazeteciler bundan paylarına düşeni de aldılar. Buna paralel olarak, haberciler eleştirilere gittikçe daha az anlayış gösteren ve “casus” listeleri geliştiren rejime muhalif silahlı gruplarca da hedef alındı.

 

Cinayetler üç yıldır yükselişte!

 

2007 yılında 87, 2008’de 60, 2009’da 75, 2010’da 58, 2011’de 67 medya profesyoneli meslekleri nedeniyle uğradıkları saldırılarda öldürülmüşlerdi. Bu yıl ise 88 gazeteci, çeşitli bölgelerde yaşanan çatışma ve saldırıları izlerken, örgütlü suçları araştırırken, İslamcı milislerce veya yolsuzluğa bulaşmış resmi kişilerin emriyle öldürüldüler.

 

RSF’ye göre bu yıl, 1993 gazeteci saldırı veya tehdit yaşadı; 38’u kaçırıldı; 73’ü ülkesini terk etmek zorunda kaldı; 144 blog (İnternet günlüğü) sahibi veya Net yurttaşı tutuklandı.

 

RSF bilançosu, yıl boyunca örgütün yürüttüğü bilgi özgürlüğüne yönelik ihlalleri izleme faaliyetleri sonucunda elde ettiği net verilerden yola çıkılarak hazırlanıyor.

 

 

İstatistik tablosuyla ihlallerin seyri

 

 

  2011 2012 Gelişim (yüzde ile)
Öldürülen gazeteciler 66 88 +33%
Gözaltına alınan gazeteciler 1044 879 -16%
Saldırıya uğrayan/tehdit edilen gazeteciler 1959 1993 +2%
Kaçırılan gazeteciler 71 38 -46%
Ülkesinden kaçmak zorunda kalan gazeteciler 77 73 -5%
Öldürülen Net yurttaş veya Net haberci 5 47 +840%
Tutuklanan/gözaltına alınan Net yurttaş 199 144 -27%

 

 

NOT:

 

RSF basın açıklamasının İngilizce versiyonuna, http://en.rsf.org/2012-journalists-netizens-decimated-19-12-2012,43806.html bağlantısından, Fransızcasına da http://fr.rsf.org/2012-hecatombe-journalistes-netcitoyens-19-12-2012,43807.html bağlantısından erişebilirsiniz. “

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: