Bir öyküden parçalar: İki

“Uzun bir yıldı.”

Sokakta yürürken aklımdan geçen dağınık düşüncelerin sonu bu cümleyle bitiyordu. Uzun ve zorlu, yorucu ve yıpratıcı bir zaman aralığının içinden geçmiştim. Aynı sokakları arşınladığım ilk zamanlarda, aşkın o mutlu tebessümü içinde, ne bu sokakların vereceği acıyı biliyordum ne de yürümenin bu kadar zorlaşabileceğini. Hayatımız ikisi arasında giden bir denklemde şekilleniyor, diye düşündüm yürürken. Yaktığım sigaranın dumanıyla birlikte anıların içinden düşen bir damla havaya karışıyordu.

Bir sıkıntı haliydi aslında, aşkın tebessümünden içeri yansıyan. Bir fotoğraf, bir mektup, bir şiir, bir söz. Hepsi bugün paramparça olan o anların arasından sızmaya çalışıyor. Anılar demetinden bugüne yansıyan o sonsuz ve derin gamın buğusunu ne dağıtabilir ki… Yeni bir mektup, yeni bir söz, yeni bir şiir mi… Kendimizi anlatmaya çalıştığımız o günlerde, geçmişlerimizin bizi kırbaçla ezeceğini bilemiyordum, henüz.

Bu öyküden geçen “kahraman” ruhların bir kilidi, bir de anahtarı vardı. Kilidi açabilen anahtar, kilitte kalabilecekken anahtarın ucu, bir türlü o kilide denk düşmezdi. Ne kadar çilingir numaraları da yapılsa, o ruh aynı yerde kilitli kalır ve dışardaki dünyanın nobranlığından kendini korumaya çalışırdı…

Yürüdüm ve geldim, buralara. Gittiğim yol, yol değildi belki. Ama geldiğim yer, ruhun kilidinin çözüldüğü yer galiba.

anahtar.

Sokaktaki ışıklar, evin içine düşüyor artık. Işığın izi de duvarıma. Ruhların kilidi, bildiğim sandığım her şeyin gizem zırhıymış, bugün bunu anladım.

Hepsini anlatacağım, yavaşça ve usulca. Aklım, kalemim ve zamanım bunlara izin verdikçe…

Öykünün ilk parçası burada.

1 thought on “Bir öyküden parçalar: İki

  1. Geri bildirim: Bir öyküden parçalar 4: hikaye yazarı | statikenerji

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s