UMUT Davası ve Zaman Aşımı Hk

 Umut Davası’ndaki son durum aşağıda kamuoyunun dikkatine sunulmuştur.

 “Umut davasında yargılananlar iki grup olarak bulunuyorlardı. Birinci grup Selam-Tevhit ve Kudüs ordusu ikinci grup Muammer AKSOY, Bahriye ÜÇOK, Uğur MUMCU, Ahmet Taner KIŞLALI’yı  bizzat öldürme fiilinde yer alanlardı. Bunlardan Rüştü AYTUFAN ve Necdet YÜKSEL, 2002 yılında alınan ilk kararda Ferhan ÖZMEN’le birlikte idama mahkûm edildiler. Ferhan ÖZMEN yönünden karar bozuldu. Diğer ikisinin kararı Yargıtay tarafından onandı. 2005 yılındaki yargılamada ise Ferhan ÖZMEN’e verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası da Yargıtay tarafından onandı. (2005) Öldürme fiilinin faillerinin cezalarının kesinleşmesi ile dosyada Mumcu Ailesinin müdahillik sıfatı sona erdi. 

Son kararla, yerel mahkeme cezası kesinleşmeyen  Selam ve Tevhit – Kudüs ordusu örgütü sanıklarından Mehmet Ali Tekin, Hasan Kılıç ve Ekrem Baytap, “silahlı suç örgütü kurma ve yönetme” eylemlerinden 15’er yıl hapis cezasına mahkûm edildi. Sanıkların yargılama aşamasındaki iyi halleri nedeniyle takdiri indirim uygulayan mahkeme, cezalarını 12 yıl 6’şar ay olarak belirlendi. 

Sanıklar Abdülhamit Çelik, Fatih Aydın, Yusuf Karakuş, Mehmet Şahin ve Recep Aydın da “silahlı suç örgütü üyesi olmak” suçundan 7 yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, bu sanıkların yargılama aşamasındaki iyi hallerini dikkate alarak, cezalarını 6 yıl 3’er ay olarak belirledi. 

Yargılama aşamasında Mumcu’nun aracına bombayı koyduğu belirtilen Oğuz Demir için 28 / 07 / 2005 tarihinde 2004 / 216 sayılı dosyadan;

 “… bugüne kadar aranmasına rağmen yakalanıp savunması alınamadığından dosyanın sürüncemede kalmaması için bu sanık hakkındaki kamu davasının tefriki ile yeni bir esasa kaydedilmesine… sanık hakkında çıkartılan gıyabi tutuklama müzekkeresinin yakalama emrine dönüştürülmesine” karar verilmiştir. Yargılanması halen 11. Ağır Ceza Mahkemesi 2005 / 297 E. Sından gıyabi olarak devam etmektedir.

Ayrıca örgütün yurtdışı bağlantısı olduğu kabul edilen Ahmet Cansız, Selahattin Eş, Ali Akbulut ve Aydın Koral hakkında Yasadışı Tevhid – Selam Kudüs Ordusu örgütü üyesi olmak, örgüte ait kalaşnikof tüfeği bulundurmak suçlarından Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne, özel görevli savcılık tarafından dava açılmıştır. Dava anılan mahkemenin 2008 / 452 E. Sına kayıtlıdır.

İlk üç sanığın ikametgahı Tahran / İran olarak gösterilmiştir.

Firari sanık Oğuz Demir ve diğer sanık Selahattin Eş hakkında kırmızı bülten çıkarılmıştır.

Mumcu ailesinin talebi üzerine iki dosya Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2005 – 297 E. Sayılı dosyada birleştirilmiştir.

Zaman aşımı konusu

Bu sanıklar yönünden zaman aşımı süresi haklarında dava açıldığı için 24 Ocak 1993 tarihinden itibaren 30 yıla çıkmıştır. Yasaya göre böyle durumlarda, yani yeniden dava açılması, dava tefriki durumlarında, zaman aşımı süresi, normal sürenin yarısı olarak arttırılıyor.

24 Ocak 2011’de, öldürme olayının asli failleri kabul edip cezalandırılan Ferhan Özmen, Nejdet Yüksel ve Rüştü Aytufan’ın cezalarının Yargıtayca onanıp kesinleşmesinden sonra, tarafımızdan diğer failler yönünden soruşturmanın savsaklandığı gerekçesi ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na tarafımızdan suç duyurusunda bulunulmuştur.

Dolayısıyla, bu sanıklar yönünden zaman aşımı söz konusu olamaz. Yine Haklarında ayrı dava açılan Selahattin EŞ ve dört arkadaşı ile dosyası ana davadan ayrılmış olan firari sanık Oğuz DEMİR hakkında zaman aşımı süreci 30 yıla çıkmıştır. Bu iki isim, belirttiğimiz gibi, kırmızı bültenle aranmaktadır. 

Ancak, zaman aşımı, bugüne kadar ismi belirlenemeyen olayın aslı ya da fer’i failleri hakkında 24 Ocak 2013’te dolmaktadır.

Uğur Mumcu’nun arabasının enkazının mirasçılarına verilmesi konusunda, yasal süreç takip edildikten sonra kamuoyuna bilgi verilecektir.”

1 thought on “UMUT Davası ve Zaman Aşımı Hk

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s