Müslüm Gürses üzerine kısa not: Zamanın eli değdi bize

Arabesk, bir duygu halinin içinde erime halidir. Acının içinde bir şekilde boğulma halidir. Çıkışsızlık duygusu yaratandır. Belki bu nedenle rakı masalarına en çok yaraşandır. İçimizdeki tüm çıkışsızlığı o sözlerde hayat bularak akıtırız. Bir İstanbul Hatırası’nda Orhan Gencebay arabeskin nasıl doğduğunu anlatır – radyo frekanslığı azizliğinden düşen bir arap ezgileriyle müzikal olarak hemhal olma halidir.

Müslüm Gürses’in öldüğü günden beri aklıma düşen, bir dönem jiletçiler ve kültürel elit arasındaki çekişme. Bir kültür-sanat programından bir sahne aklıma düşüyor. İstanbul’da Müslüm Gürses’in albüm tanıtımı yapılıyor. Leonard Cohen’den Björk’e kadar popüler kültür ikonlarının yanına Murathan Mungan sözleriyle “Aşk Tesadüfleri Sever” albümünü kaydediyor Gürses. Elif Şafak, bu ikili dinamiğin ne kadar şaşırtıcı ve besleyici olduğuna dair bir yorum yapıyor.

Albümün tarihine baktım – 2006. Çok eleştirilen bir çalışma olduğunu hayal meyal hatırlıyorum. Arabeskin ehlileşmesi ve arabesk ruhunun kaybedilmesi; kültürel elitin kullanımına sunulması gibi tartışmalar düşüyor…

İkili pozisyonların karşıtlığı, yerini yeniden alan renkler ve Müslüm Gürses’in bu çatışma arasında yeni çalışmasıyla durması…

Bu da bir ölümün ardından aklıma ilk düşen bunlar oldu. Seveni, eleştireniyle ve yeni projeleriyle bu adam ayakta durmaya çalıştı.

Uzun zaman önce siyah ile beyaz arasındaki kültürel ayrım kırılmıştı. Siyah – beyaz karşıtlığı, yerini farklı renklerin sesini bulduğu başka bir mecraya doğru yelken açmıştı. Bu durumun kültürel alanda yansımaları olacaktı, siyaset alanında da. Son yirmi yıl, bu pozisyonların kırılması ile yeni duruşların çıkmasıyla şekillendi. Uzunca bir akademik tanımlamalar, yerini var olan yeni bir değişim rüzgarına doğru aktı. Varoluşun niteliği baştan son değişti.

“Zamanın eli değdi bize

Çoktan değişti her şey

Aynı değiliz ikimiz de…

Zaaflarına bir gece

Hatalarına bir nilüfer

Sevgisizliğine bir kalp verdim

Artık geri ver

Geri veremezsin aldıklarını

Artık geri ver

Geri verilmez hiç bir yanılgı

Emanet et sen de benden kalanları

Her şeyi al, bana beni geri ver bir şansım

Başka yer başka zaman

Sensiz bir ömrüm olsun…”

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: