Gece notu: Haksızlığa karşı

Uzun zamandır geceden notları, tadımlıkları paylaşamıyorum. Hayatın yoğunluğu, gündemin yoğunluğu, işlerin yoğunluğu, tezin bitme zamanları derken fırsat olamadı da. Bir süredir yazamadığım için gelen mutsuzluk ise bunların yanında kendini sürüklüyor.

Ancak haftasonundan beri aklımı kurcalayanları dağınık olsa da dökmek gerekiyor.

Açıkçası, PKK – MİT ve Hükümet – BDP ekseninde giden barış görüşmelerine dair ihtiyatlı bir iyimserlik ile derin bir şüphecilik arasında gidip gelirken, Reyhanlı’da açılan derin çukur, çukurun kenarına köşesine sıçramış insan hayatlarının parçaları uzunca bir süre duran sessizliğimi de derinden parçaladı. Buna dair hükümet tarafından gelen savaşgir bir hali çağıran sözler ise yaralamaya devam ediyor.

Bu olay kimin 11 Eylül’üdür bilinmez ama Hatay’daki kardeşlik ikliminin bir kırılması olacaktır.

Bu günlerde haberlerin içinden geçen anlar, ajanslardan akan fotoğrafların etkisi derin.  Görüntülerin bir çoğu duygularımızı derinden yakalayan aynı zamanda o duyguların siyaseten kullanılmasına açık  bir hale sürükler.

Şu anda Reyhanlı’da  insanlar canlarından can koparılmış bir derin yarığın ortasında duruyor. İş makineleri mezarları kazıyor, uzmanlar ceset parçalarını arıyor. Kimliksiz cesetlerin kimlikleri aranıyor.

Bunu defalarca hatırlamak ve hatırlatmak lazım: bu ülkede, toplumun her kesimi sonunda ölüm ve kayıp olan travmalara uğradı. Duygularının ortasından kesseniz, herkesin farklı bir yerden cerahati akıyor… O cerahat, insanı kolsuz kanatsız bırakıyor, travmaların sonrası empati giderek kayboluyor ve kutuplaşan kimliklerimiz o nokta üzerinden yeniden örülüyor. Neyin üzerine neyi koyduğumuzu bilemez hale, öfkelerimizi yönetemez hale geliyoruz.

Protestolar, mültecilere yönelik saldırılar, ÖSO bir tarafta El Nasra bir tarafta; bunların içinde ve dışında yer alan milis güçler bir tarafta… Esat hükümetinin El Muhaberat’ın kullandığı ileri sürülen “acilciler”den oluşan bir taşeron örgütün varlığı… Esat’tan sonra kurulması planlanan bir geçiş hükümeti pazarlığı. Rusya, Çin ve Amerika’nın bölge üzerinde birbiriyle çarpışan stratejik çekişmeleri.

Ortadoğu bataklığına sürüklenişimiz veya Suriye’deki stratejik savaşımız.

Bunları bir yana koyalım.

Teorik ve diplomatik düzlemde tartışılması gereken konular, canını kaybettiğin zaman önemini yitirir.

Diğer yana, tüm stratejilerin dışında, tüm silahlı örgütlerin dışına öldürülen insanlarımızı koyalım. Hatta bir dünya düşünelim. Bugüne kadar bölgede çatışmada ölenleri, yerin altına değil, yerin üstüne, anılarımızla beraber koyalım. Yerin üstüne koyduğumuz cesetleri, tüm dini kuralları bir kenara bırakarak, üst üste dizelim. Yüzeydekini görmenin ağırlığıyla, olan biteni hayal edilmesi bile korkunç, değil mi?

Ancak geldiğimiz manzara bu; topraktan arşa yükselen; toplumun her kademesinden insan kalıntısı. Eş kalıntısı, dost kalıntısı, anıların derin ağırlığı.

Bölgede olanları iyice anlamaya, beraberce anlamaya çalışalım. Sosyal medyada yayılan gaza getirici haberleri bir kenara bırakarak.

Okuduğumuz haberin arkasını kazıyalım, doğru kaynaklardan gelen ayakları yere basan haberlere güvenelim. Bir histeriye kapılmadan önce ihtiyacımız olan doğru ve sansürsüz bilgidir.

İş birliği yapmama ve barışçıl karşı koyma Gandhi’nin haksızlığa karşı “silahlarıydı”…

Daha karanlık bir tablo içinde, eğer bombalar patlar ve eğer insanlar ölmeye devam ederse, savaşların maliyetini ödeyecek olan bizler ve bizlerin çocukları olacaktır.

Bugüne dair bildiğimiz şu: insana ve insan yaşamının devamına dair olan, bu dünyanın sözü değil.

Not: Bu yazı bir düşman belirleyin veya siyaseten kendinize bir saf belirleyin yazısı değil.

Gece notu: Haksızlığa karşı” için bir yorum

Kendininkini ekle

  1. Sosyal psikolog, psikolog ve terapistlerin acilen Reyhanlı’ya gitmesi gerekiyor. Devlet göndermiyorsa STK’lar ne güne duruyor? Gönüllüler nerede? Gün dayanışma günüdür. Gün yardım günüdür. Gün önyargı denen illetin ağına düşmeme günüdür.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: