Gece notu: “Uzaktan serin bir gülümsemeyle…”

Anılar arasında dolaşırken zihin onların gerçekliğini yeniden inşa ediyor. Yaşadığın olayların bir anlatıya dönüşmesi, zamanda bir sonlanma ile mümkün oysa. Sonun tarifi ise belirsiz, sisin görünmeyen yolunda bir yanıp sönen ışıklar gibi, ihtimaller dahilinde belki belki biraz da ihtimallerin dışında… Başı ve ucu belirsiz işte.

Hayatta yeniden karşılaşmalar, yarım yaşanmışlıklar, dostlukların bir belirip bir yok olması, öyle olduğunu sandığın haller, aldanışlar, uyanışlar, öfkelerin yıkılması, öfkelerin yıkması…

DSCF4016Hepsi bir günden diğerine insanın kalbinden bu zamanlara gelir. Yaşadıklarının anlatıya dönüşmesi ise belki senden sonra gelenlerin izlerini toparlayıp yapacağı bir tarihsel istifleme; hayatına tümden bir bakma halidir. Yaşanan gerçekler, duygular, tarihin içinde nereye akar gider?

Bu düşünceler akıp giderken, Benjamin koştu, kitaptan uzattı başını şu sözleri söyledi: “Geçmişin gerçek imgesi uçucudur. Geçmiş ancak, bir daha görünmemek üzere kendini gösterdiği an, birden parlayıp aydınlanıveren bir resim olarak yakalanabilir… Geçmiş imgesi, onda kendini amaçlanmış olarak bulmayan her bugünle birlikte, yitip gitme tehdidi taşır; bu imge bir daha geri getirilemez”

Duygular kalır bazen, tüm uçuculuğuna rağmen kendini gösterir, hatırlar, başını hafifçe öne eğer yoluna devam edersin. Günler ve hayatlar birbirinden kopuk, hayatın izleğini yeniden oluşturmaya çalışırken, bir bakarsın yıllar birbiri ardına eklenmiş, uzaktan serin bir gülümsemeyle düne bakıyorsun…

Foto: Floransa, 2004. ÖM.

 

http://www.youtube.com/watch?v=L00nomEI4Bc

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s