TBMM Başkanvekili, İzmir Milletvekili Şükran Güldal MUMCU’nun TBMM’nin 115’inci birleşimini açışında yaptığı konuşma

Bugün:

“Sayın Milletvekilleri,

Gündeme geçmeden önce, ülkemizde son bir haftadır yaşanan olaylarla ilgili değerlendirmemi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Hepimiz burada, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeyiz. Meclisimizin duvarında cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözleri yazılı…

Millet bu egemenliği kullanmakta, muhalefeti ve iktidarıyla bize vekalet vermiştir. Yani aslolan milletin kendisidir. Milletin düşünce, ifade ve vicdan özgürlüğüdür. Bu özgürlüğü barışçı bir şekilde, serbestçe, korkmadan kullanabilmesidir. Bu da katılımcı demokrasinin özüdür.

Demokrasilerde, bir tek yurttaşın bile hak ve talepleri gözetilmek zorundadır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, vekaletini almış olduğu milletin günlerdir neden sokaklarda olduğunu iyi değerlendirmeli ve onun taleplerinin ne olduğunu anlamaya çalışmalı, isteklerine kulak vermelidir.

İnsanların, yaşadıkları şehir ve ülke ile ilgili taleplerini, barışçıl bir şekilde dile getirirken, şiddetle, sert müdahalelerle engellenmesi ve hatta ölümlerin olması, demokrasinin sırtına vurulmuş bir hançerdir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin görevi, sebebi mevcudiyeti, demokrasinin işleyişini sağlamak, yurttaşların düşünce, ifade, toplanma hak ve özgürlüğünün gerçekleşmesini gözetmektir.

Demokrasinin, her kesimi kucaklayan çoğulcu anlayışının, çoğunlukçu anlayışa dönüşmesine izin vermemek gerekir.

Katılımcı demokrasinin, müzakere boyutuyla birlikte yaşama geçmesini, sevgi ve sağduyunun hakim olmasını diler, saygılar sunarım.”

1 thought on “TBMM Başkanvekili, İzmir Milletvekili Şükran Güldal MUMCU’nun TBMM’nin 115’inci birleşimini açışında yaptığı konuşma

  1. Geri bildirim: TBMM Başkanvekili, İzmir Milletvekili Şükran Güldal MUMCU’nun TBMM’nin 115’inci birleşimini açışında yaptığı konuşma | ozanvurguni

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s