Tadımlık: Dinle Küçük Adam

Bu gece minik ve sarsıcı bir kitap elime geçti kütüphaneden çektim aldım. Wilhelm Reich’ın “Dinle Küçük Adam”ı. Freudçu Marksizim’in kurucularından Reich, İkinci Dünya Savaşı’ndan çıkan bir toplumda faşizme biat eden küçük adamlar ile insandan yana duran büyük adamları anlatır – belki çok kısa bir özet olacak bu. Bir çağın belasını, o günleri anlatır; ama her dönem anlatısındaki yazılar gibi bir yanıyla çaresiz ve öfkelidir; diğer yanıyla zaman imbiğinden süzülerek bugünlere akar. İnsanlık düşün tarihinin miraslarıdır bunlar.

Bugün Kafka’nın Dava’sı hala geçerliliğini koruyorsa, bugün Sokrates’in savunmasını hala okuyorsak siyasetin insana dönük yüzünden hala bir umut var demektir.

İnsan kısacık yaşamı ile gündelik yaşamın dertleri arasında bir patika bulmaya çalışır… O patika zorlu ve dar ama yine de sağlam bir yoldur.

20130714-233158.jpg

“Masken düştü küçük adam, maskelediğin çaresizlik ve merhamet özlemin açığa çıktı. Yaptığın iş ve başarınla dünyanın geleceğini belirlemen isteniyor, fakat bir despotu daha kötü bir despotla değiştirmen istenmiyor. Başkalarının hayat kurallarına uymasını artan bir kararlılıkla nasıl istiyorsan, senin de öylece uyman, diğerlerini eleştirdiğin gibi, kendini eleştirmen isteniyor. Dedikoduculuğun, doymakbilmezliğin, sorumsuzluğun, özetle, bu dünyanın güzelliğini korkutan genel hastalığın belirgince anlaşılıyor.

… Fakat sen yıllarca bir şeylere öykünüp durdun ve bunun sonucu olarak da yanlışları doğru, doğruları yanlış ve bu yanlışları da yurtseverlik olarak tanımladın. Bunu yıllarca sindiremeyeceksin, küçük adam, ancak vakit gelecek, geçmişin utançla kızartacak yüzünü. Çocukların, senin savaşlarla dolu tarihini okumak zorunda kalmayacak; onların zarara uğramaması için tek umut bu. Bir daha “Büyük Petro” olmak veya yönetime gelmek için devrim yapmaya kalkışmayacaksın.

….

Küçük adam sen, yüreği senin için sevgi ve yardım duygusuyla dolu “onu” görmüyor, görmek istemiyorsun da.

Çünkü senin için o, katlanılmaz biri. Kahvehanede ya da şölende olsun, sosyal hayatın dışına atıyorsun. Aradan geçen bunca yıldan sonra, öldürücü acılar çektiren kim ona? Onu bu halde vicdansızlığın, toplumsal ilerleme sürecinde on yılı geçmeyen kısıtlı, değişmez düşüncen ve inancın getirdi.

Asıl büyük adam kılı kırk yararak düşünüp, geleceği görerek oluşturur düşüncelerini. Büyük adam doğru düşüncelerinde süreklilik olduğu, senin düşüncelerinde küçük ve kesintili olduğu için, onu köleleştiriyor; onun katlanılmaz yalnızlığını filizlendiriyorsun. Büyük eylemlerin getireceği yalnızlık tohumlarına hiç değinmiyorsun. Bu sözlerle ereklediğim, senin onu yanlış anlamandan ve kötü davranıştan kaynaklanan korkunun yarattığı yalnızlık tohumları….

Sen çünkü “halksın”, “kamu düşüncesi” ve “toplumun vicdanısın.” Bu sözcüklerin ne kadar önemli sorumluluklar sakladığını düşündün mü hiç, küçük adam? Geniş bir sosyal bakışla doğanın ya da büyük insansal eylemleri, sözgelimi bir kimsenin doğru ya da yanlış düşündüğünü sordun mu kendisine? Kendine, yanlış düşünüp düşünmediğini sormadın hiç. Bunu yapmak yerine, komşunun ne diyeceğini ya da dürüstlüğün sana paraya mal olup olmayacağını sordun. Kendine sorduğun buydu küçük adam, başka bir şey değil.

Hamle etmekten, dipten ve doruktan korkuyorsun…”

Müzik linki: http://www.youtube.com/watch?v=E2j-frfK-yg

 

 

 

 

  1. Yıllar önce okumuştum bu kitabı. Başım döndü; beni bana şapadanak göstermişti. Hala severim bu kitabı.
    Bu kitabı sevmeyen, bana “küçük adam” gibi gelir; “Tester”.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: