um:ag’dan “Direnen Diriliş” kitabı: 10 kalemden Gezi çözümlemesi

Cumhuriyet gazetesi yazarı Işık Kansu’nun derlediği, “Direnen Diriliş” kitabı Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı yayınlarından çıktı. Kansu “İster Gezi Parkı eylemleri, ister Haziran direnişi, ister Türk baharı; ne derseniz deyin; o halk hareketi bir yeniden uyanışı, diriliş ve silkinişi imgeliyor toplumsal belleğimizde” diyor sunuş yazısında.Derlemede yer alan yazarların yazdıklardan seçtiklerimiz ise aşağıda sunulmuştur.
fotoğraf 2
Direnen Diriliş – 10 ayrı kalemden Gezi eylemlerinin çözümlemesi
Direnme Hakkı ve Haziran Direnişi- Ali Rıza Aydın 
“Direnme, tarihsel süreç içinde ‘hak mücadeleleri’nin öncüsü olan, hak mücadeleleriyle özdeşleşen doğal ve meşru bir haktır. Hak için direnme ile direnmenin hak niteliği bağlantısı, toplumsal meşruiyet ile hukuksal meşruiyetin buluştuğu en temel alandır.”
Kültürel Farklılıklar,Yeni İletişim Olanakları ve Gezi – Prof. Dr. Asker Kartarı,
“…park, sadece ağaçlar ve banklardan ibaret bir mekan değil, insanların kentin ortasında, birbirleriyle ve doğayla etkileştiği bir iletişim bağlamıdır. Bağlamı oluşturan bileşenlerin hiçbirinin önemi diğerinden az ya da çok değildir. Bir tekinin bile eksikliği bağlamı bozar. Bu nedenle nicel bakışla ‘birkaç ağacın kesilmesi’ olarak algılanan, nitel bakışla ‘kent yaşamına yönelik saldırı’ anlamı kazanmaktadır.”
Gezi Parkı Eylemleri ve Gençlik: Bireysel ve Toplumsal Kimlik- Prof. Dr. Bahar Gökler
“Gezi Parkı eylemleri, bu ülkede bağımsızlığın, özgürlüğün, evrensel insancıl değerlerin, toprağın, dogmalara karşı durmanın, aydınlığın ve çağdaş  bireyler olarak var olmanın, yurt sevgisi ile bezenmiş bir demokrasinin değiştirilemez, yadsınamaz, unutturulamaz birer toplumsal öge olarak hep savunulacağının barışçıl, kararlı bir dışavurumu oldu.  “
Gezi Parkı Süreci ve Medyanın Üç Boyutlu Hikâyesi – Doğan Akın
“Gezi Parkı süreci tersinden okunduğunda; medya sahiplerinin kamu ihaleleri ile bankacılık gibi haberciliği kuşatan sektörlerdeki varlığının engellenmesinin gazetecilik ve haber alma hakkı açısından pozitif sonuçlar doğuracağını da gösteriyor bize.”
Demokrattan Otokrata,  Oyuncudan, Seyirciye – Ergin Yıldızoğlu
“‘Gezi Olayı’ patlak verir vermez, Batı gazetelerine ilk önce, göstericilere karşı harekete geçirilen polis şiddeti, ardından Erdoğan’ın, protestolara, karşıt gösterilerle cevap verme  girişimleri yansıdı. Her ikisini bir araya koyan gözlemciler, “sağ popülist” bir diktatör resmi oluşturmaya başladılar.”
Gezi, Şiddet, Terör  – Muzaffer İlhan Erdost  
“Çocuklarını yitiren anneler, babalar, kardeşlerini yitiren kardeşler, avukatları, ‘katil Erdoğan’ diyor ve kargışlıyorlardı. Katil, Erdoğan mıydı, onu söylemek doğal ki bize düşmez. Söz konusu olan, insanlık suçu işlenip işlenmediğidir. Ceza Yasasına göre, siyasal, felsefi, etnik ve dinsel nedenlerle, bu kasıtlarla öldürmek, yaralamak ağır insanlık suçudur.”
Gezi’deki Orantısız Mizah – Özge Mumcu
“Gezi’deki mizah, dünden bugüne, bir anda ortaya çıkmadı. Mevcut iktidara muhalif gruplar hep vardı ama farklılaşarak Gezi’de farklı bir mizah diliyle yeniden hayat buldu. Mizahın kurduğu anlam dünyası, muhalif olan dilin de dönüşerek bir gösterimidir. Mizah anlık bir espride vücut bulsa da, içinde bulunulan kültürel ve siyasal ortam ile içinden geçilen tarihsel altyapının varlığı o esprinin belirleyicisidir.”
Gezi ve Komplo Haberler – Özgür Mumcu
“Neticede iktidarda sesi az çıkan bir kesim Gezi’de olanları anlamaya çalışmışken Erdoğan ve onun etkisindeki medya kimi zaman yedi gazete aynı manşeti atarak birbirleriyle bağlantısız bir dolu komplo teorisiyle kendi elleriyle büyüttükleri bir krizin sorumluluğunu belirsiz odaklara atmaya çalıştı.”
Buyurganlığa ve Yasakçılığa Karşı İsyan – Prof. Dr. Sencer Ayata
“Gezi hareketi eylemcilerin ve onların yakınlarının tepkisi uzun süreli bir birikim sonucu oluştu. AKP’nin otoriter rejiminin kurumları, kuruluşları ve çok sayıda toplum kesimini bir biri ardına baskı altına alması sonucu oluştu. Sivil toplum kuruluşlarına yönelik saldırılar, baroların ve avukatların sürekli aşağılanması, medyaya açılan davalar, oto sansür uygulamaları, gazetecilerin işine son verilmesi, birçok gazetecinin ve öğrencinin tutuklanması. İfade, toplantı hatta girişim özgürlüğünün sürekli kısıtlanması. Kişilerin AKP yandaşları olmadıkları için işe alınmamaları, işlerini kaybetmeleri.”
Gezi Direnişinin Ekonomi Politiği Üzerine BaĞzı Paragraflar – Dr. Serdar Şahinkaya
“Geniş halk yığınları, Cumhuriyetin kazanımları temelinde yeniden ayağa kalkmaktadır. İktidar, bu ayağa kalkışı hangi lobiye, hangi dış mihraklara bağlarsa bağlasın, sarı sıcak yaz aylarında başlayan, sonbaharın tüm renklerini de yedeğine alarak, kışa doğru uzanacak gibi duran bu süreç, kamusal alanın gelişeceği ve halkın özgürleşeceği koşulları yaratmıştır ve olgunlaştıracaktır.”
Kitap, raflardaki yerini aldı.

 

Kapak fotoğrafı Necati Savaş’ın, kapak tasarımı ise Turgut Erentürk’e ait.

www.umag.org.tr

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: