Tadımlık…

Gündem karman çorman bir halde. Bu gündem içinde, içinde uzmanlık barındıran bir tutam söz söylemek dahi zorlu bir halde. Yorumcuların nasıl bir anda yorum yapabildiğine ve ahkam kesebildiğine şaşıyorum. Kızlı – erkekli gündemi Bülent Arınç’ın kırgınlığına, oradan dersaneye kadar değişerek ilerledi. Hükümet ile cemaat ayrımı, twitter’da trollerin savaşı da tadımlık.

Barış süreci konusu ise Barzani – Erdoğan anlaşması ile BDP’nin iki farklı tavrını da içinde barındırarak bir başka evreye ilerledi. Bir de elbette, Suriye sınırına dikilen duvarlar ve o duvarlara karşı çıkan halk ile askerin karşı karşıya getirilmesi var. Şu anda gündemde “onlar zaten kaçakçı” vurgusu da mevcut. Ötesine sınır duvarı çekilen Suriye’nin diğer yanında savaş tüm vahşetiyle sürüyor. Kestikleri kelleler basına servis ediliyor. O silahlar o ülkelere nereden geliyor belli değil (mi)? Suriyeli mülteciler sokaklarda aç, yatıyor.

Yeni Anayasa yazımında ise sona varıldı. Cemil Çiçek, süreci umutsuz olarak ele alıyor.

Bir gün evde dinlenirken tüm haber programlarını izledim. Aklımda kalan bir iki haftayı da özetledim. Ülkede bir sloganvari bir üslupta bir kampta yer almadığınız zaman her yerden dışlanmaya ve küfredilmeye hazır durumda kalıyorsunuz. Uzunca dikkat kesilerek yazdığınız bir analiz yazısı ya da yazmaya çalıştığınız bir anda çöpe gidiveriyor.

Ülkenin de siyasetin solunda birbirine yemeye değil, birbiriyle konuşmaya ihtiyacı var. Açıkçası kendi adıma sıkıldım insan isimleri üzerinden dönen kayıkçı kavgasından. Ve de birbirini bitmek bilmeyen şekilde ötekileştirme ile dedikodu kazanında adam öldürmelerden.

Son bir yıldır, okuyorum, gözlemliyorum, heybeye atıyorum, düşünüyorum ve düşlüyorum. Biraz günlük tartışmalar ama altında yatan büyük anlaşmalar belirliyor hayatımızı; söz hakkımız ne kadar var, onu bilemiyorum. Başka bir dünya mümkün elbette. Ancak bir tarihin içinden – bilsek ya da bilmesek dahi- geçtiğimiz kesin. Bu tarih, “başka bir dünya” içinde yaşamayı da içinde barındıracak. Bugün, tartıştığımız her konu yarına hala kazanç.

2014 sıcak geçecek, bildiğim bu.

Ahlakın sürekli bir gündem örtmek için gündeme gelmeye devam edecek. Tüm gün, düşünürken aklımın gerisinden bu şarkı geldi.

İyi dinlemeler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: