Dönem Ruhu?

Bu süreçte Zekeriya Öz’ün Temiz Eller Operasyonu yürüttüğünü ya da Mehmet Baransu veyahut Emre Uslu’nun basın ve özgürlüğünü savunduğunu söylemek hayaldir. Bir rüşvet ve rant kavgasında taraflar bozuşmuş, birbirlerine karşı güç kavgasına girmişlerdir. Tüm bu olayı hükümet / cemaat bozuşmasından öte, Türkiye’nin eşitsiz – suni ekonomik gelişimi, Suriye politikasındaki silahlı rolü ve sistemdeki rant paylaşımındaki “dışlayıcı” tavrında aramak lazım. Daha zaman uzun, elimizde ele alınacak bilgiler artacak; analizler gelişecektir elbette.

Son on – on iki yıldır yaşadığımız siyasi ve hukuki savaşların bir yerinde başarılı bir “algı yönetimi” de yatmaktadır. Yani, bir dönem merkez medyanın rolüne ithaf edilen güç uzunca bir zamandır hükümet ve hükümete yakın medyada tekrar edilen ezberler üzerinden yönetiliyor. Algı yönetiminden muzdarip olan beynimiz ise infilak etmeye hazır hale, kulak memesi kıvamına da geçti.

Sizi bilmem, ben yoruldum. Eğer bu şekilde yolsuzluklar ortaya çıkacaktıysa, eğer bir güç kavgasından sonra bavuldaki bilgiler istenilen bir şekilde açılacaksaydı, bugüne kadar bu isimler savaşların neresindeydiler? Güce göre + rant paylaşımına göre şekil alan insanların savaşlarını gelir yeni güçlere göre şekillenen savaşlar egale eder.
O nedenle, Öz’ü, Baransu’yu ya da Uslu’yu vs övmek bir dönem ila rant kavgasının değişken gücüne de alkış tutmaktır. Bu isimlerin çoğunun, kamuoyu önünde, birçoğunun asılsız olduğu ortaya çıkan belgelerle cadı avlarına çıktığı, insanları usulsüz dinlediğini ve cezaların soruşturma ve mahkemelerdeki usulsüzlükler üzerinden ilerlediğini unutmak mümkün mü?

Ve…

Hakikaten, bakanların yolsuzlukların sorgulandığı, suçlular ile güçlülerin hayatımızdan çıkıp gittiği ve bizi sadece ve sadece kendi dünya algılarına göre şekillendirmekten uzak bir yönetime ülkenin ihtiyacı var. O nedenle, cemaati ya da hükümeti övmekten artık uzaklaşıp; rüzgara göre şekil almayıp; doğruya doğru eğriye eğri diyebilecek insanlara ihtiyacımız var. Dava dosyası okumayı bilen, istediğine göre çarptırmayan, toplumsal olaylarda “suç kişiye özeldir” demekten uzak gazetecilere de ihtiyacımız var.

Kasetler, şantajlar, ve türevleri de ekonomi-siyasetin en kirli yüzlerinden biridir.
Hala algıların yönetildiği bir zaman aralığından geçiyoruz… Algılarımız açık olsun. Ben öfkeliyim. Hem rant üzerinden çalınan yarınlarımızdan, hem de bu kavgayla zamanı çalınan insanlar adına, öfkeliyim.

Not: Dün kısa bir not olarak facebook’ta paylaştım, noktasına dokunmadan bugün bloga koydum.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: