Sabahattin Ali’ye mektuplar…

Tadımlık, Ayşe Sıtkı İlhan’ın Sabahattin Ali’ye olan mektubundan gelsin bugün. YKY’den yayımlanan “Hep Genç Kalacağım” derlemesinden.

Muhtemel eski bir dostla karşılaşmanın ardından, bu durum hakkındaki hislerini anlatıyor. Bir dönem altını çizmişim, bugüne düştü.

1539“… Bu çarpışmanın kafamdaki akislerini, içimdeki kırık gönüllülüğü tahmin edebilirsin… Epeyden beri çok iyiyim. Her şeye, herkese yeniden alıştım…

… Yalnız şurası muhakkak ki içimde benim kırılmaya hiç tahammül edemeyen bir şey var. Buna dokunulduğu takdirde hiç dayanamıyorum. Gözümde ne varsa yok oluyor. Sonra kaybolana acımıyorum da…. Ben, zaten kimseye metelik vermemekten çektim en çok. Yoksa domuzlar. Benim şaşacağım işleri yaparlar da kimsenin ruhu duymaz.” Ayşe Sıtkı (İlhan)

….

 

“Sonra ne kadar mübalağalı şekilde hissediyorsun her şeyi. Çabucak, sırtını dayadığın kocaman bir akide yıkılıveriyor. Böyle bir akideye sırtını dayarsan elbet yıkılır.”

….

 

“Bir çok kayıtlardan uzak olarak serbestçe düşünmemi ve ne olmak istediğimi soruyordun. Ben bu hususta senin mütemadiyen öne sürdüğün fikirleri kabul etmiyorum. Dünyaya şu ya da bu işi görmek için gelinmiyor. Bunlar sonradan belli oluyor ve bir şair mükemmel bir eşkiya olabilir. İstidat dediğimiz gerek artı, gerek diğer bir takım şeraitin icap ettirdiği kabiliyetleri kabul ediyorum, ama, bunlar doğmadan ölebilirler de inkişaf ettirebilirler de.”

Kaynakça: http://www.ykykultur.com.tr/kitap/hep-genc-kalacagim-butun-yapitlari-mektup

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: