Sıradan bir vatandaşın günlük sorunları

Nereden çıktı diye sorarsanız böyle bir yazı… Uzunca bir zamandır, değişen torba yasalara bağlı değişen çeşitli kararlar, her türlü sistemde yaşadığım sıkıntı bu satırları yazmama sevk etti. Bu sıkıntıların günlük akışında olan hayatımı epeyce zorladığı, zamanımı aldığı ve saatlerimi bir şekilde bu sorunları çözmeye çalışırken en sonunda delirdim.

Bankada

Önce, kredi kartımı ödemek için ve sim kartım telefon değişikliğinden bloke olduğu için call-center’ı aradım. Call – center, türlü bilgilerimi aldıktan sonra nüfus cüzdanı değişikliği nedeniyle, işlemi yapamayacağını bildirdi. Sosyal medyadaki şikayetim de, hızlı dönüşlerine rağmen, faydalı olmadı. Yanıt şu: “başka bir işlem yaptırmış olsaydınız yine sorardık”. Belki de başka hiç bir işlem yaptırmayacaktım, o zaman kim soracaktı? – Bu arada kredi kartı borcumu ödemek için tepiniyorum ama ne fayda…

Bu çözümsüz kalan, internet bankacılığı ve call – center halinden sonra, en yakın ATM’ye gittim. Ödemeyi yaptım, yine ATM üzerinden SMS blokajını kaldırdım. Ne kadar pratik, değil mi?

Şimdi sorun şurada: eğer telefonla birlikte gerekli kılınan SİM kartı değişikliği yapmasaydım, -evlendikten sonra değişen – nüfus cüzdanı seri numaramı sormayacaklardı. ATM’de herhangi biri, kartımı ele geçirip şifresiyle gerekli işlemleri yapabilirdi.

Ayrıca Mernis sistemi, her türlü nüfus, evlilik, adres kaydımızı bilen sistem, bizi şubeden şubeye yeniden koşturacaksa niye mevcut?

Araç kasko vs

Geçtiğimiz aylarda, ufak bir kaza yaşadım; maddi ve çabuk halledilecek bir durum. Bu sefer sıkıntı, kasko firmasıyla, servis arasında yaşandı… Kasko, biliyorsunuz muadil araç veriyor… Verdikleri araçların sıkıntısı bir tarafa koyalım tabi… Kasko’dan mesaj alıyorum, araba servisten çıktı diye… Servise gidiyorum, böyle bir durum yok, deniyor. Tabi muadil araç verilmiş geri… Kasko firmasını şikayet ediyorum, tabi geri dönen yok. Yerine servisin çabasıyla erken çıkıyor araç. Ancak, böyle durumlarda iki kere kontrol etmek gerekiyor; kasko firmasına değil servise güvenin. Elinizde bulunan aracı gününden önce başka birine vermek için – ki yasal süreniz 6 gün- böylesi bir numaraya başvurabiliyorlar(mış).

Sınavda

Banka ve kasko işini bir tarafa koyalım. Girilen herhangi bir ÖSYM sınavında, cep telefonu, cüzdan, çanta, hatta mendile dahi güvenlikte el konuyor. Kalem yasak, şeker yasak, ancak şeffaf şişede bantı çıkarılmış su şişesi izinli. Mendilde paketten bir tane ancak. Size, kalem, şeker, kalemtıraş hepsi kurum tarafından veriliyor. Ne güzel, bir kıyafetiniz eksik.

Son söz

Kaç zamandır düşünüyorum; soru çalanlar, kopya çekenler, hırsızlar, dolandırıcılar nedeniyle günlük hayatlarımız, TC kimlik numaramız çevresinde gelişen olaylarla (banka, kurum, sınav, vs vs) ve bir hapishanede yaşıyormuşçasına çevrelenmiş durumda. Suçsuz olmadığını, işlemleri yaptığını ispat edene kadar günler geçiyor. Size bu satırları yazarken de, bir yarım saatim geçti.

Son zamanlarda sadece bana mı bu açıklar denk geliyor, bilmiyorum ama artık bankasından, şubesinden, bürokrasisinden yıldım…. Haydi, bir de işin şu tarafından bakalım: tamamen dolandırıcıları engellemek için kurulan bir sistem, işinde gücünde bir vatandaşın ne hakla bu kadar zamanını ve emeğini alabilir?

Tüm bu sistemlerde tc kimlik numaranız, telefon numaranız, şahsi bilgileriniz, kurumlardan kurumlara zaten sekip duruyor. Yani, kişisel bilgileriniz, “call-center”da kayıt altına alınan yanıtlarınız olsa da, güvenilir olmaktan uzak noktalara varıyor.

Bu nasıl bir güvenlik anlayışı?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: