Bir iki söz…

Faili meçhulleri kapsayan programlarda, dağınık bir şekilde olay anlatımı, katılanların olayların birbirini suçlayarak tartışarak karışması noktasında kalıyor. Hukuki yollardan komisyonlar, davalar açma ve olayları objektif bir şekilde sorgulama amacı olmadan sadece bellek tazeleme noktasında kalıyor. Belleğin aktarılması da objektiflik için en önemli parametre elbette. Ülkenin bu durumunda bu konuların tartışılıyor olması da bir aşama. Ama siyaseten objektif bir yüzleşme ne zaman ve hangi koşulda olacak işte bunu merak ediyorum. Zaman uzun, bizleri de aşarak gösterir belki.

Yani, zamanı ne zaman olur bilmiyorum ama açılacak komisyonların sadece mevcut “açılım sürecine” bağlı kalmaması gerektiği düşüncesindeyim. Sürecin partnerlerden bağımsız olması gereken bir başka süreç gerekiyor. Örneğin yıl yıl gidilerek, Güneydoğu özelinde, olayların zamanlaması bağlamında bir ön çalışma yapılabilir… Bunlar içinde sivil kayıplar, her iki taraftan kayıpların da koyulduğu bir karşılaştırma yöntemi uygulanabilir. Karışık bir durum, ve işin siyasi ve duygusal boyutunu da bir kenara koyarak objektif bir yaklaşım sergilenebilir. Misal, 1991’de, il – ilçe bazında olan olaylar, devlet arşivlerinden çıkarılabilir ve yıl bazlı karşılaştırma üzerinden bir akış sergilenebilir.

Türkiye’de, önce PKK – TSK, ardından da türk – kürt ayrımcılığı üzerinden yürüyen çatışmanın toplumsal yüzleşmesi de belki bu noktada yapılabilir.

Ancak elbette, bugünlerde, böylesi bir toplumsal yüzleşme imkansız görünüyor.

Bundan 2 yıl kadar önce meclise son gidişimizde, İnsan Hakları Komisyonu Başkanı tarafından apar topar toplantı salonundan zamanınız doldu diyerek kovulmuştuk. Sivas’a karşı Başbağlar da var diyen bir başkan hala aynı komisyonun başında. Toplumsal Bellek Platformu olarak bizim argümanımız “tüm bu olaylar ortaya çıkmalı, hepsinin de failleri yakalanmalı” olmuştu.Tabi ki zaman doldu o arada…

Neyse, uzattım sözü ama diyeceğim şu: faili meçhuller için farklı gruplar farklı siyasi mücadeleler içinde bulundu, bulunmaya da devam ediyor. Bir araya gelip, birbirinden farklı siyasi görüşlere ve çıkarımlara sahip olsak dahi konuşmanın zamanının geldiğini düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: