Güne dair: “Peki siz neden ayrı düşmüştünüz reyizler?”

Son operasyonlarla ilgili bir iki kelime…

Muhtemel ki, son bir iki yıla kadar – resmi olarak 17 Aralık operasyon girişimi – hükümet ile cemaatin arasından su sızmıyordu. Bavulcu muhabirleri el pençe divan halde, ellerine tutuşturulan haberleri servis etmekle yükümlüydü. Ustaca bir dilde yazılmış, yaftalamaya dayanan haberlerin dizilimi, menemen testisi gibi kapı kapı program dolaşan çeşitli “vesayet uzmanları” hepsi muhtemel ki son 10 yılın “derin” operasyonlarını elele yürütmüşlerdi. Sıkıntı olmadan işler yürüyordu. 17 Aralık elbette bir miladdı ama bu miladı, bu ayakkabı kutusu operasyonunu işaret etmeden önce hangi iş sürüncemede kaldı, hangi “sözleşme” üzerinde mutabık kalınmadı. Bunlar 17 Aralık’ın vahametinden çok, bugüne kadar neden göz yumulan işlerin bugün göz yumulmadığını sorgulamak gerekirdi. Herkesi darbe, vesayet, Kemalist, ulusalcı diye suçlayarak veya mali baskıyla ya içeride ya da dışarıda hapis tutan bir zihniyetten bir anda “yolsuzluk karşıtı” olmasını beklemek ne kadar mümkün? Ya da dolandırıp bir başka şekilde hatırlatma yapmak gerekebilir: Deniz Feneri operasyonu ile Zahit Akman dolandırıcılığı üzerinden ne kadar zaman geçti? O zaman bu gazetenin yayın politikası nasıldı?

Çok zaman geçmedi yerel seçim öncesi düşen ailevi tapeler, büyük turp söylemleri, fuatavni fenomeninin çıkmasından beri? Hani, kulislerde, bu cemaat aslında bu da hükümetten yana denilen kişilerin – yani yekpare vücud olarak tarafımıza sunulan kişilerin – kim olduğunu ve nasıl ayrıldığını da gördük. Twitter ve köşelerden giden kavgalara pespayelik demek mümkün sadece. Ama şu oldu, kimlerin nereye hizmet ettiğini görebilme şansı doğdu. Twitter’ın anlık doğruculuğu ise bir ayna hizmeti de gördü.
Üzerine başarısız geçtiğini, proje adaylarla geçtiğini düşündüğüm yerel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından hükümet yine “dış düşman” ile “paralelcilere vs” karşı başarısını inşa edecekti.
Hepinizin malumu olan bu bilgiler bir yana…

Bu savaştan sonra Zaman ve çevresi, kendini muhalif olana yaslamak istedi. Bu da elbette sol ile hükümete desteği yeni kesmiş liberal camia olacaktı. Bunu da bizzat, Hakan Fidan ile Tevhid Selam eşleştirmesi nedeniyle babamın katilleri üzerinden bana saldırılarıyla yaşadım. Saldırıları diyorum, polis memurlarının içeri alınmasının ardından sosyal medya üzerinden babamın katillerinin hükümette olmasından neden rahat olduğuma dair bir anlamda taciz mesajları almaya başlamıştım. Tabi, tüm aile üyelerimiz bir yandan bu mesajlardan nasiplendi… Ancak enteresan bir nokta, davada detay olan ve sadece dava dosyasında olan bilgilerin fuatavni hesabından paylaşılmış olmasıydı. Bu da bir manipülasyon yöntemiydi? Gerçek bilgi nerede saklıydı?

Bugünkü gözaltılara gelirsek… 3 gün boyunca cemaati fuatavni hesabından operasyon olacak / ertelendi bilgileri yayıldı. Sosyal medyadaki duyurular üzerine, cemaatin cemaati de operasyonlara karşı kanala yığıldı. Bu sabah (14 /12/2014) itibariyle de operasyonlar başladı. Canlı yayında Ekrem Dumanlı, Tek Türkiye dizisinin senaristleri, onlarca kişi gözaltına alındı. Enteresan olan, bu olayların 12 Eylül’den beri ilk defa yaşanıyor olmasını dile getirmeleriydi.

B4zyPHGIEAE0ZnM

Elbette, medyaya yönelik bu ve benzeri gözaltı olaylarında, eşitlikçi ve adil, hukuku arayan duruşu bir yana bırakmamalıyız. Ama bu kör döğüşü, bu onlarca yıllık beraberliği nereye koyalım? Son iki yıl, bugün sol camiayı, sol camianın isimlerini sahiplenmek için verilen çabaları tüm resim içinde nereye koyalım? Bu “algı operasyon”larını nereye koyalım?

Olay çok çapraşık ve çok karmaşık. Bugün hukukun yanında duracağız elbette ama yarın “kullanışlı aptal” olarak bir tarafa atılacağız. Ve yine atı alan Üsküdar’ı geçecek; “ne olmuştu kardeş” diye sorarken sesimiz sadece duvarlara çarpacak.

Bu durumda hükümete ayrı cemaate yeniden soralım: “Peki siz neden ayrı düşmüştünüz reyizler?”

1 thought on “Güne dair: “Peki siz neden ayrı düşmüştünüz reyizler?”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s