Barış günü ve yazma

writingBugün Dünya Barış Günü’ydü. 1 Eylül.  Geldiği gibi geçiverdi. Belki memleketin en kötü zamanlarının birinin içinden geçiyoruz. Her sabah güne, bugün nerede patlama oldu, hangi çocuğa bir kurşun isabet etti, kim kaçırıldı, kim öldürüldü diye bakıyorum. Diğer yandan adına yandaş dediğimiz zift kuyusu medyanın kimi, hangi yalan ve yaftalamayla hedef göstereceğini, kimin trollerin hedefi olacağına bakıyorum. Şaşırtmıyor, ne aktroll denilen güruhun seviyesizliği ne de arkadaşlarımızın hedefe konulması, işsiz bırakılması… Her konuya mizah üreterek işin içinden çıkmalara çalışıyoruz bir yandan. Diğer yandan börek yaparak aile bütünlüğünü korunacağını savunan bir kadının aileden sorumlu devlet bakanı olmasıyla mizahı kullanmadan nasıl başa çıkabilirsiniz? Mantıklı olduğunu bildiğiniz her alan darmadağın olmuşken, tüm bu olanlarla zihin nasıl başa çıkabilir. Mizaha sarılı bir çaresizlik duygusu sardı her yanı.
Belki bu çaresizlik duygusu belki aklımı koruma arzusu derken uzunca bir zamandır yazıyı bir tarafa koydum. Aslında yazı yazmaya yapılacak en kötü işlerden biri, yazıyı bir tarafa koymak. Not defterlerine aldığım notlar dışında bir süre mola vermek bir taraftan da iyi geldi; araya iş ve güç girince de, hayatın akışına gömüldüm.  Yakın zamanda bir değişiklikle Yeni Arayış‘ta yazmaya başladım. Arayı açmadan yazmayı bir söz olarak kendime verdim.

Siyasetin ve günlük karamsarlığın dışında biraz daha başka konulara yer açmak için blogda yazmaya devam edeceğim.

Şimdilik, dünya barış günümüz kutlu olsun. Barış gününün bugünlerde ironi barındıran bir kavram olsa da belki yakın gelecekte kavuşuruz. Umut fakirin ekmeği.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: