“Göçmenlik tercih değil”

Sabah twitter’ı açtığımda ve bu saatlere kadar gördüğüm tek görüntü 3 yaşındaki bir çocuğun kıyıya vurması oldu. Aylan ve Galip Kurdi, Suriye’deki savaştan kaçan bir ailenin iki oğlu Bodrum’da bir sahile vurmuştu. Çocuğun uyur gibi masum görüntüsü ve o naif masumluğu, savaşın trajedisinin derinliğini bilenler için akıllardan çıkmayacak bir görüntü oldu.

11923203_10153111501538873_21755704904328526_nSonra görsel üzerinden tartışmalar başladı; fotoğrafı kullanalım / kullanmayalım; insanlara savaşın bu yüzünü gösterelim / hayır çocuğun ölmüş bedenini istismar ediyorsunuza kadar bir skalada tartışmalar yürüdü. Gecenin şu saatinde, Independent benzeri yayın organlarının anasayfalarında bu fotoğrafla çıktığını gördüm. Hafızaya kazınan bu fotoğrafı burada yeniden paylaşmayacağım; o yalnız çocuk aslında yalnız değil; bugünden sonra göçmen sorununu temsil eden önemli bir simge olacak.  Bir de, sanki mesele bu fotoğrafın paylaşılması / paylaşılmaması da değil. Tabi ki, günlük hayatımızı normal seyrinde devam ettirmek, aynı şeyin çocuğumuza gelebileceğini düşünenler için çok zor bir görüntü, insani tepkiler bu noktalarda anlaşılabilir . Ancak işin diğer tarafı, bu fotoğrafın bir fotoğraf olmaması. Köyünden edilmiş, yakınları öldürülmüş, kamplara sığamadan “özgürlük” isteyerek kaçmış, ülkenin ana caddelerinden sokak ışıklarına bakarak geçmiş; başına gelenleri anlamadan çocuk oyununa devam etmiş, gecenin bir yarısında yola çıkmış ama sonu kıyıya vuran bir nesli de anlatıyor. Bizim içinse, sosyal medyada veryansın etmek dışında bir çıkış yolu aramamız gerektiğini anlatıyor olabilir.Yersiz yurtsuz bırakılmış bu çocuklara, bu insanlara nasıl yardım eli uzatmamız gerektiğini.  Onlar için kaçış çözüm değil, bizim içinse kafayı kuma gömmek çözüm değil. Bir yol olmalı.

 Çocuğun gösterdiği, ülkede her geçen gün bir çok insanın gizlice aklında olan ve kaçındığı bir soru işareti: “ya bizim de kaçmamız gerekirse, ya sonumuz böyle…?”

1 thought on ““Göçmenlik tercih değil”

  1. Cumartesi Pariste yürüyüş var.Avrupa’nın heryerinde dayanışma eylemleri var ama asıl savaşı çıkaranların teşhir edilmesi.Suriyeyi iyi anlatmak lazım özellikle Türkiye’de.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s