Umut Davası yeniden açılıyor (mu?)

MIMG_6180erhabalar,

Geçtiğimiz haftalarda 10 Mayıs’ta UMUT Davası’nın yedi sanık lehine yeniden açılacağından söz etmiştim. 10 Mayıs’ta duruşma görüldü. Bir sonraki duruşma 9 Kasım 2017 tarihinde. Aile avukatımız Halil Sevinç’in dava süreci ile ilgili notlarını buraya koyuyorum. Bu dava Uğur Mumcu’nun yansıra Muammer Aksoy, Bahriye Üçok ve Ahmet Taner Kışlalı’nın da katil zanlılarıyla ilgili. Dava süreci son bulmuştu. Ancak “uzun tutukluluk” ve “makul sürede yargılanma” maddelerinden AYM kararına göre yeniden yargılanmanın yolu açıldı. Yani, Mahkeme, dava dosyasını Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderiyor ve iddianamenin yeniden hazırlanması gündeme gelebilir. O nedenle, gözler 9 Kasım’daki duruşmada ve hukuki süreçte olacak.

Güncelleme: 

9 Kasım’daki duruşmada, mahkeme, örgütün İstanbul ayağında yer aldığı belirtilen Abdülhamit Çelik ile Talip Özçelik’in dinlenmesine karar verdi. Yeni duruşma tarihi 21 Mart 2018. 

İlgili haber linkleri ise şöyle:

Mumcu davasında zaman aşımı ve tazminata doğru

UMUT Davası’nda yeniden yargılanma kararı

Yeni başlayanlar için UMUT Davası

Avukatımızdan gelen açıklama ise böyle:

     10.05.2017 günü yapılan duruşmada, mahkemenin; yargılamanın yenilenmesi yönlü kararına, yasal düzenleme karşısında bir diyeceğimiz olmadığını belirtik.

Yine Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararı karşısında haklarında yargılamanın yenilenmesine karar verilen sanıkların polis ifadelerinin yok sayılması sanıkların talepleridir. Mahkeme de bu taleplere uyacaktır. Bizde itiraz etmedik. Ancak bu ifadeler çıkarılsa bile haklarında yargılamanın yenilenmesine karar verilen sanıklar dışında kalan sanıkların ifadeleri yine dosya içerisindedir. Yer gösterme tutanakları, yer gösterme tutanakları sırasında bulunan ve iki bölüğü donatacak silahlar, parmak izlerine ilişkin ekzpertiz raporlarının dosyada olduğunu belirttik.

Anayasa Mahkemesi kararı gereği önceki hüküm yok sayılıyor, ki bu bir usuli işlemdir. Yasal düzenleme gereği böyle olması gerekir.

Ancak, haklarında yargılamanın yenilenmesine karar verilen sanıklar Tevhit-Selam ve Kudüs örgütünün üyesi olmak ve bu örgütün amaçları doğrultusunda eylem yapmaktan yargılanmış ve mahkum olmuşlardır. Her nedense önceki kararda öldürme ve bombala eylemlerinden sorumlu tutulmamışlardır.

Ana dava dosyasının diğer sanıkları “… silahlı çeteye üye olup Anayasal düzeni değiştirmeye cebren teşebbüs ettikleri  bu amaçla da adam öldürme ve bombalama fiillerini işledikleri” iddiasıyla yargılanmış ve cezalandırılmışlardır.

Öyleyse gelinen bu aşamada haklarında yargılamanın yenilenmesine karar verilen sanıkların; “çetenin özel görevli yöneticisi ve  sair efradı olmak” dışında örgüt adına işlenen adam öldürme ve bombalama eylemlerinden de sorumlu tutulmaları gerektiğini, belirterek, asıl iddianame bu suçu kapsadığını, sayın mahkeme aksi düşüncede ise dosyanın C.Başsavcılığı’na tevdii ile ek iddianame düzenlemesi gerektiğini söyledik.

Mahkeme, yargılamanın yenilenmesi aşamasında ek iddianame düzenlenmesinin uygun olmadığını, ancak duruşma zaptının bir örneğinin iddialarımızın değerlendirilmesi için Cumhuriyet savcılığına gönderilmesini karar vererek duruşmayı 09.11.2017 tarihine erteledi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: