Hayat

31 Aralık’a kadar hayat güzel geçiyor. 3 Ocak civarı telefonlar gelmeye başlıyor, bazen aralıkta babam için yazı göndermemi istiyorlar. Ya da öğrenciler dönem ödevi hazırlıyor, benimle röportaj yapmak için sorular gönderiyorlar. Sosyal medyada babamla ilgili bir fotoğraf paylaştığımda, insanlar kendi ailelerinde olayı nasıl duyduklarını anlatmaya başlıyor. Nasıl derin bir iz, nasıl derin bir travma ki, 25 yıl sonra bile cümleler derin bir şekilde kuruluyor.

3 Ocak’tan sonra başka bir telaş başlıyor. Evin önündeki etkinlik şekilleniyor, afişler baskıya hazırlanıyor, ‘Adalet ve Demokrasi’ haftasının programı bitiyor ve program dağıtılmaya başlanıyor. Valiliğe izin yazıları yazılıyor, OHAL nedeniyle önlemler artmış bir şekilde bir anmaya daha hazırlanıyoruz.

Bense bu yıl, her yılkinden daha fazla, ‘babam olsaydı ne düşünürdü acaba’ diye düşünürken buluyorum kendimi, çünkü 25 yıldır bu anmayı yapmak, onu ve yazdıklarını bugün içinde yaşatmaya çalışmak, iğneyle kuyu kazar gibi bir durum. Babamın fotoğraflarıyla bir tasarım için saatlerce ve yıllarca konuşmak, yazışmak insanın yüreğini oyan, hayatını sürekli 24 Ocak 1993’e sabitleyen bir durum. Üstelik yanı sıra, bizi türlü kalıplara sokmaya çalışan trol karakterleri ve yalancılarla doluyken ortalık.

Önce Metin Göktepe, sonra Hrant Dink, sonra babam, sonra Muammer Aksoy ve ardından Abdi İpekçi.

Ocak sendromu yine geçecek elbet. Takvimlerden bir gün daha geçecek, sonra içimden babamla konuşup, bugünü de atlattık, sahi deli miyiz hala? Seni çok mu sevdik yoksa? Hiç unutamadık mı? diye soracağım. Onun ne diyeceğini yürekten biliyorum, o da başka bir hayat şarkısına kalsın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: