Korona Günlükleri – 22 Mart 2020

Merhaba,

22 Mart 2020 sabahı gündemden derlediklerim aşağıda. Evinizde kalın.

Ailecek size içerik hazırlıyoruz 🙂

Podcast için: 

Yeni Haller 

Karantina Mutfağı

İyi dinlemeler ve iyi okumalar.

Önemli bulduğum yorumları da ayrı bir bülten ile paylaşacağım.

Özge

22Mart

Sağlık Bakanı Koca: Son 24 saatte 2.953 ŞÜPHELİYE TEST yapıldı. 277’si POZİTİF ÇIKTI. Hasta sayımız 947’ye ulaştı. Yaşlı hastalarımızdan 12’sini KAYBETTİK. Bugüne dek toplam 21 can kaybımız var. Yaşlılarımızı uyaralım. Sokağa çıkma sınırlandırmasına uysunlar. Ölüm riski, yaş yükseldikçe çok artıyor.

https://www.birgun.net/haber/koronavirus-salgini-turkiye-de-son-24-saatte-yasanan-butun-gelismeler-292669

Sağlık Bakanlığı duyurdu: 15 dakikada sonuç verebilen hızlı tanı kiti uygulaması başladı

Sağlık Bakanlığı, 15 dakikada sonuç alınabilen tanı kitlerinin devreye alındığını duyurdu. Yeni koronavirüsü tanısında, 60-90 dakika içinde kapsamlı sonuç alınmasına olanak tanıyan yerli tanı kitinin yanı sıra 15 dakikada sonuç verebilen hızlı tanı kiti de kullanılacak

https://www.birgun.net/haber/saglik-bakanligi-duyurdu-15-dakikada-sonuc-verebilen-hizli-tani-kiti-uygulamasi-basladi-292641

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Doğanay koronavirüste en riskli ili açıkladı

Koronavirüsü salgınındaki en riskli şehirleri açıklayan koronavirüsü Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Doğanay, “En riskli bölge İstanbul’dur, ikinci sırada Ankara vardır, üçüncü sırada İzmir sonrasında Antalya vardır. Van vardır, İran meselesi nedeniyle” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/bilim-kurulu-uyesi-prof-dr-mehmet-doganay-koronaviruste-en-riskli-ili-acikladi-1728735

İçişleri Bakanlığı: 65 yaş üstü kişilere sokağa çıkma yasağı getirildi

İçişleri Bakanlığı, bu gece yarısı saat 24.00 itibarıyla 65 yaş ve üstü ayrıca kronik rahatsızlığı olan yurttaşların ikametlerinden dışarı çıkmalarının sınırlandırıldığını duyurdu.

https://www.icisleri.gov.tr/65-yas-ve-ustu-ile-kronik-rahatsizligi-olanlara-sokaga-cikma-yasagi-genelgesi

Lokanta ve restoranlarda masa sandalye yasağı başladı

İş yerlerinde sadece paket servis yapılabileceğine yönelik kararı gece 24:00 itibariyle yürürlüğe girdi. Çok sayıda lokanta, restoran ve pastane karara uyarak iş yerlindeki sandalyeleri kaldırdı.

https://www.birgun.net/haber/lokanta-ve-restoranlarda-masa-sandalye-yasagi-basladi-292689

Yurt dışından gelen 175 öğrenci Tekirdağ’da yurda yerleştirildi

Yurt dışından uçakla İstanbul’a gelen öğrenciler, yeni tip koronavirüs salgını önlemleri kapsamında Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki öğrenci yurduna yerleştirildi. 

https://www.birgun.net/haber/yurt-disindan-gelen-175-ogrenci-tekirdag-da-yurda-yerlestirildi-292680

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Okulların açılması ertelenebilir, hazırlıklıyız

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs önlemleri nedeniyle kapatılan okullara ilişkin yaptığı açıklamada, “Biz yarın denirse, şartlar uygun olursa yarın başlarız. Ama bu konu tümüyle sağlık koşullarına bağlı. Buna bağlı olarak bu konuda yapılacak istişareler sonucunda birlikte karar veririz” diye konuştu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/milli-egitim-bakani-ziya-selcuk-okullarin-acilmasi-ertelenebilir-hazirlikliyiz-1728641

İcra ve iflas takipleri durduruldu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla icra ve iflas takiplerinin durdurulmasına karar verildi. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/icra-ve-iflas-takipleri-durduruldu–1728729

Arjantin’de zorunlu karantinaya uymayanlara biber gazlı müdahale ‪https://sptnkne.ws/BKxf

Hekimlerden uyarı: Başka hiçbir virüs böyle değil

Türkiye’deki mevcut durumu DW Türkçe’ye anlatan hekimler, “100 kişiye test istiyorsak 1-2’sine yapılıyor” diyerek hastanelerin tanı konmamış vakalarla dolu olduğunu söylüyor.

“Mesele virüsün öldürücülüğü değil, mesele sayının çokluğu. Sayı öyle büyüyor ki, dünyada o kadar tıbbi teçhizat yok, dünyada o kadar solunum cihazı yok!”

https://amp.dw.com/tr/hekimlerden-uyar%C4%B1-ba%C5%9Fka-hi%C3%A7bir-vir%C3%BCs-b%C3%B6yle-de%C4%9Fil/a-52872882#click=https://t.co/c5Ptu64dnr

Koronavirüs: Hekimler ve sağlık görevlileri Türkiye’de güvenli koşullarda çalışabiliyor mu?

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs salgınının önüne geçmek için hem hastaneler hem de sağlık personeli konusunda bir dizi düzenlemeye gidildiğini açıkladı. Sağlık personelinin yıllık izinleri iptal edildi.

Acil bir durumu olmayan hastaların, hastane yerine aile hekimlerine başvurması gerektiği söylendi.

Hastanelerde aciliyeti olmayan ameliyatlar da ertelendi. Peki, bu süreçte hekimler ve diğer sağlık görevlileri güvenli koşullarda çalışabiliyor mu?

Sağlık görevlilerinin endişelerini ve alınan tedbirleri konuştuk.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-51989863

Dünya

Dünyada ise koronavirüs salgınıyla ilgili olarak günün öne çıkan gelişmeleri şöyle:

 • İtalya’da koronavirüs sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 793 artarak 4 bin 825’e çıktı. Bir ülkede virüs sonucu hiçbir günde bu kadara fazla sayıda kişi yaşamını yitirmemişti. İtalya Sivil Savunma Kurumu Başkanı Angerlo Borrelli, ülkede virüs vakalarının zirveye ulaşmasının iki haftayı bulabileceğini söyledi.
 • İspanyave Fransa’da da bugün koronavirüs vakalarının sayısında önemli oranda artış görüldü. Yaklaşık üçte bir oranında artışın gözlendiği İspanya’da vaka sayısı 1300’ü aştı. Başkent Madrid’de hastanelerin kapasitesinin zorlanmaya başladığı bildiriliyor.
 • Fransa’da da vaka sayısı yüzde 25 oranında bir artışla 560’ı geçti. Ülkede sağlık çalışanları, yüz maskelerinin sayısının yetersiz olmasından şikayetçi. Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, çalışanların neden öfkeli olduklarını anladığını, haftada 24 milyon yüz maskesine ihtiyaç duyulduğunu ve bu talebi karşılayacak miktarda maske siparişi verdiklerini söyledi.
 • Almanya’da ise koronavirüs nedeniyle hükümet, kapsamlı bir ekonomi paketi açıklamaya ve kendi borçlanma kurallarına uymamaya hazırlanıyor.
 • Belçika‘da koronavirüs sonucu ölenlerin sayısı 24 saatte yaklaşık iki katına çıktı ve 67’ye yükseldi. Yaklaşık 600 bin nüfuslu Lüksemburg‘da koronavirüs salgının yayılması üzerine olağanüstü hal ilan edildi.
 • ABD’de koronavirüsün ülke ekonomisine olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla hazırlanan 1 trilyon dolarlık ekonomik destek paketi Senato’da görüşülüyor.
 • Libya‘da koronavirüs nedeniyle ateşkes ilan edildi.
 • Mısır’da tüm camiler ve kiliseler iki hafta kapatıldı
 • Bolivyahükümeti, koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için tüm ülkenin karantinaya alındığını açıkladı
 • Brezilya’da, Sao Paulo Valisi Pazartesi gününden itibaren 15 gün boyunca kentin tecrit edileceğini duyurdu
 • Nijerya, ülkede koronavirüs vakalarının sayısının iki katına çıkması sonrası Pazartesi gününden itibaren tüm uluslararası uçuşları askıya alacak.
 • Burkina Faso’da, Meclis Başkan Yardımcısı’nın koronavirüs sonucu ölmesinin ardından dört bakanın testleri de pozitif çıktı.

 İtalya’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden ilk 3200 kişi incelendi: En sık görülen kronik hastalık hipertansiyon

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-51987450?at_medium=custom7&at_custom2=twitter&at_custom1=%5Bpost+type%5D&at_custom3=BBC+Turkce&at_custom4=A656D46E-6B68-11EA-A844-EBD639982C1E&at_campaign=64

‘Sürü bağışıklığı’ çöktü

İngiltere ve Hollanda milyonlarca insanın hayatını riske atan ‘sürü bağışıklığı’ stratejisinden geri adım atmak zorunda kaldı. Londra’yla birlikte Amsterdam ve Washington da sıkı karantina önlemlerine geçti

https://www.birgun.net/haber/suru-bagisikligi-coktu-292678

Gündem

Siyasilere özgürlük

Terörle Mücadele Yasası’nda “terör” tanımının geniş olduğuna işaret eden hukukçular, “bombalama gibi şiddet yöntemlerini kullananlar” ile “Düşünceleri nedeniyle içeride olan siyasi suçluların” ayrılması gerektiğini kaydetti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyasilere-ozgurluk-1728694

Under guise of Corona prevention: Governments’ measures threaten press freedom

March 19, 2020

Across Europe, governments are taking necessary steps to stop the spread of COVID-19. But some are exploiting the health crisis to repress critical questions and restrict journalists’ work.

https://mappingmediafreedom.org/index.php/2020/03/19/corona-crackdown-threatens-press-freedom/

Bilgi

Koronavirüs havadan bulaşabilir mi?

Yeni koronavirüsün (SARS-CoV-2) havadan bulaşıp bulaşmadığı bilim dünyasını ilgilendiren konuların başında geliyor. Sorunun yanıtı hem evet hem de hayır.

Yeni koronavirüs salgınının ortaya çıkmasından bu yana bilim dünyasını ilgilendiren bir soru var: Virüsün hava üzerinden bulaşması mümkün mü? Sonuçları bu hafta New England Journal of Medicine (NEJM) adlı tıp dergisinde yayınlanan bir araştırma bu tartışmayı daha da alevlendirdi.

Araştırmayı yapan bilim insanları, sonuç makalesinde “SARS-CoV-2 virüsünün aerosol şeklinde yayılabileceği sonucuna” vardıklarını ifade etti. Yani virüs havada minik damlalar ya da katı parçacıklar halinde yayılabiliyor. Ancak uzmanlara göre bundan, bir Covid-19 hastasının öksürmesi ya da hapşırması halinde virüsün havada kalacağı ve insanlara bulaşabileceği sonucunun çıkarılmaması gerektiğini de vurguladı.

Kesin olan bir şey varsa o da SARS-CoV-2’nin solunum yollarıyla, örneğin bir hastanın öksürdüğü zaman saçtığı tükürük damlaları ya da vücut teması yoluyla bulaştığı. Sağlık yetkilileri o nedenle insanların birbirleri arasında en az 1 metre mesafe bırakmalarını tavsiye ediyor.

https://www.dw.com/tr/koronavirüs-havadan-bulaşabilir-mi/a-52872400

Almanya’da yüksek vaka sayısına karşın ölüm oranı neden düşük?

Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre, Almanya’da tespit edilen koronavirüs vaka sayısı toplamda 15 bini geçerken, can kaybı ise 44. Bu veriler, Almanya’da İtalya, İspanya, ABD ve Fransa gibi diğer gelişmiş ülkelere kıyasla ölüm oranının çok daha düşük olduğunu ortaya koyuyor.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-51973557

COVID-19 Pandemisini Yavaşlatmak İçin Çocukların Nasıl Etkilendiğini Anlamak Gerekiyor!

Araştırmacılar, Pandemiyi Doğru Bir Şekilde Modellemek ve Hastalığın Yayılımını Engellemek İçin, Virüsün Çocukları Nasıl Etkilediğinin Anlaşılmasının Gerektiğini Söylüyorlar!

 https://evrimagaci.org/covid19-pandemisini-yavaslatmak-icin-cocuklarin-nasil-etkilendigini-anlamak-gerekiyor-8372

Koronavirüs doğal yollarla nasıl evrildi?

Bela geliyorum demekteydi: Kovid-19 hastalığına yol açan SARS-CoV-2 virüsü doğal yollarla ortaya çıktı. Ancak kaynak lokasyonu ve genetik incelemeler yeni koronavirüsün iki farklı virüs tipinin karılmasıyla evrilmiş olabileceğini düşündürüyor.

https://haber.sol.org.tr/bilim/koronavirus-dogal-yollarla-nasil-evrildi-283193

Teyit Köşesi

Yeni koronavirüsün asfaltta dokuz gün boyunca canlı kaldığı iddiası

Ancak iddia doğru değil. Covid-19’un yüzeyde birkaç saat ila birkaç gün yaşayabildiği belirtiliyor ve asfaltta dokuz gün yaşadığına ilişkin bir bulgu yok. Ayrıca virüsten korunma yolları arasında dışarıda aynı giysinin kullanılması önerisi bulunmuyor.

https://teyit.org/yeni-koronavirusun-asfaltta-9-gun-boyunca-canli-kaldigi-iddiasi/

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s