Korona Günlükleri – Yorumlar – 22 Mart 2020

Merhabalar,

İnsanlar epideminin nasıl bir toplumsal değişime yol açabileceğini konuşmaya başladı. Buyurun bir kuple.

İyi okumalar,

Özge

Tan and Grey Minimalism DIY Influencer Youtube Thumbnail Set

Fransız filozof Edgar Morin: Koronavirüs toplumda yozlaşan dayanışmayı güçlendiren bir yaklaşım oluşturabilir

Koronavirüs (Covid-19) salgınından yola çıkarak küreselleşme eleştirisi yapan ve dayanışmanın önemini vurgulayan Fransız filozof ve sosyolog Edgar Morin, Fransız L’Obs (eski adıyla Le Nouvel Observateur) dergisine verdiği röportajda küreselleşmeyi “dayanışmanın olmadığı karşılıklı bir bağımlılık” diye tanımladı.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-51974391

Koronavirüs gündemi ABD’de bile devletin yeniden güçlendirilmesi, ekonomiye müdahale etmesi yönünde baskıları artırıyor – Soli Özel

https://t24.com.tr/yazarlar/soli-ozel-t-24/virusle-birlikte-yasanan-olaylar-abd-de-bile-devletin-yeniden-guclendirilmesi-ekonomiye-mudahale-etmesi-maliye-politikalarina-basvurmasi-yonunde-baskilari-artiriyor,25948

Araştırma: Kimler yanlış bilgiye inanmaya daha yatkın?

Rapora göre yaşça büyük bireyler, gerçekleri ve görüşleri birbirinden ayırt etme konusunda gençlere göre daha az başarı gösteriyor. Gençler arasındaki artan üniversite eğitimi oranı gibi etmenler bu genellemeyi desteklese de asıl başarı dijital okuryazarlık ile geliyor.

Bu yanılgının günlük olarak gözlemlendiği tipik bir örnek ise köşe yazısı (opinion) ve haber (article) arasındaki fark. Bu farkın medya kuruluşları tarafından okura tam olarak aktarılamaması ya da okurun bunu göz ardı etmesi, fikir ve görüş belirten içeriklerin nesnel gerçekler olarak ele alınmasına neden oluyor.

https://teyit.org/arastirma-kimler-yanlis-bilgiye-inanmaya-daha-yatkin/

Zenginlik ve Güç, Son 8000 Yıllık Evrimimizde Rol Oynadı!

Beş kıtanın yedi bölgesinden toplanan 456 erkek salyası ve kanı üzerinde yapılan DNA araştırmaları, 8000-4000 yıl önce yaşanan, Neolitik Çağ’ın ortalarını ve sonunu kapsayan süreçte tarımla ilgilenen, güç ve zenginlik elde eden atalarımızın eş seçen taraf konuma geldiğini gözler önüne seriyor. Bu durum genlerimizde erkek soy hattından gelen çeşitliliğin azalması, kadın soy hattından gelen çeşitliliğin artması şeklinde sonuçlandı. Baş yazar Melissa Sayres şöyle diyor:

Biyolojik anlamda en uyumlu olanın hayatta kalması ilkesine zıt olarak, zenginlik ve güç ‘sosyal açıdan uyumlu/başarılı’ bireylerin hayatta kalmasını sağlamış olabilir.

https://evrimagaci.org/zenginlik-ve-guc-son-8000-yillik-evrimimizde-rol-oynadi-4058

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s