Korona Günlükleri – 23 Mart 2020

Günaydın,

Dün akşamüstünden bu yana öne çıkan haberleri derledim. Avrupa’daki tablo giderek kötüleşiyor; gelecek iki hafta boyunca iyi haberler alma imkanımız olmayabilir. Yine de moralimizi yüksek tutmaya çalışalım, hayat evde devam ediyor. Yaygın test çok önemli, ki ilk adımlar atılmaya başladı. Ve de sağlık çalışanlarının ekipman ihtiyacı kritik olacak. Türk Tabipler Birliği’nin önerileri ve sorularını da takip etmeli.

İyi okumalar,

Özge

23Mart2020

Türkiye’de koronavirüs tedbirleri nedeniyle bu hafta boyunca uzaktan eğitim görecek milyonlarca ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisi için ilk ders başladı. 

TRT ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden yapılacak olan uzaktan eğitim saat 9’da Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un verdiği ilk dersle başladı.

Selçuk öğrencilere uzaktan eğitim sistemini açıkladığı ilk ders videosunda öğrencilerle birlikte velilere de önemli mesajlar verdi.

Velilerden, öğrenciler dersleri takip ederken, onların yanında dikkatlerini dağıtacak aktiviteler yapmamalarını ve cep telefonlarını kullanmamalarını isteyen Bakan Selçuk, ders dışı saatlerde öğrencilerin kitap okumasının teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı.

Koronavirüsle ilgili de mesajlar veren bakan Selçuk, anne babalardan sakin olmalarını ve virüs konusunun çocuklarda travmaya dönüşmeyecek şekilde gündeme alınmasını talep etti.

Bakan Selçuk, uzaktan eğitimin ilk dersini “Sağlıklı günlerde okullarımızda görüşmek üzere” ifadesiyle sonlandırdı.

DHA: Çin’den alınan 2 milyon hızlı tanı kitinin ilk partisi Türkiye’ye ulaştı

Kamu personeline uzaktan çalışma imkanı

Koronavirüs salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında kamu çalışanlarına uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinin uygulanması imkanı getirildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesinde, esnek çalışma yöntemlerinin ancak koronavirüsle mücadeleyi aksatmayacak şekilde uygulanabileceği de vurgulanıyor.

Ayrıca kamu hizmetlerini aksatmayacak ölçüde ihtiyacı karşılayacak kadar asgari sayıda personelin de kuruluşlarda bulundurulması şartı yine genelgede yer alıyor.

Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 30’a; vaka sayısı 1236’ya yükseldi

“9 kişi daha hayatını kaybetti; 289 yeni tanı kondu” 

Bakan Koca’nın açıklaması şöyle:

“Yeni hayatlar kaybediyoruz. Vaka sayıları artıyor. Fakat mümkün olduğunca çok sayıda test yaptığımız unutulmamalı. Tedavi altına alınmış her hastayla, salgının önünü kesmiş oluyoruz. Bugün 9 yeni vefat, 289 yeni tanı var. Evimizde kalalım. Risk almayalım. Hayat eve sığar.

“Bugüne kadar toplam 20.345 test yapıldı, 1.256 tanı kondu, hepsi yaşlı 30 hastamızı kaybettik. Hastalık ülkemizde yokken, “yok” dedik. Şimdi gün gün durumu açıklıyoruz. Şeffaflığımızla sizi tedbire de davet ediyoruz. Tedbirli olalım. Bu ülke, bu tehdide yenik düşmeyecek.” 

Türkiye’de ilk 11 Mart’ta tespit edilen Koronavirüs’ün ardından toplam vaka ve hayatını kaybeden kişi sayıları şöyle:

11 Mart: 1 vaka
13 Mart: 5 vaka
14 Mart: 6 vaka
15 Mart: 18 vaka
16 Mart: 47 vaka
17 Mart: 98 vaka, 1 ölü
18 Mart: 191 vaka, 2 ölü
19 Mart: 359 vaka, 4 ölü
20 Mart: 670 vaka, 9 ölü
21 Mart: 947 vaka, 21 ölü
22 Mart: 1236 vaka, 30 ölü

https://t24.com.tr/haber/saglik-bakani-koca-koronavirus-nedeniyle-9-kisi-daha-hayatini-kaybetti-289-yeni-vaka-var,868053

Bankalar Birliği mesai saatlerini değiştirme kararı aldı, kamu bankaları uymadı

Türkiye Bankalar Birliği, bankaların çalışma saatlerinde Koronavirüs salgını nedeniyle değişikliğe gitti. Türkiye Bankalar Birliği’nin aldığı tavsiye kararı, banka şubelerinin artık öğlen 12:00 ile akşam 17:00 saatleri arasında hizmet vermesini öngörüyor. Özel bankalar karara uyarken kamu bankaları Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank uymadı.

https://t24.com.tr/haber/bankalarin-calisma-saatlerine-koronavirus-ayari,868051

Bakan Kurum açıkladı: Kira bedeli alınmayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, koronavirüs önlemleri kapsamında alınan yeni kararı duyurdu. Bakan Kurum, hazine taşınmazları üzerinde tahsisli olan ve faaliyetleri durdurulan ticari ünitelerden bu süreçte kira bedeli alınmayacağını açıkladı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/bakan-kurum-acikladi-kira-bedeli-alinmayacak-1728844

Ankara’da karantina altında bulunan bir kişi hastaneden kaçtı

Koronavirüs şüphesiyle karantinaya alındığı hastaneden kaçan 36 yaşındaki kişi, polis ekiplerince evinde yakalandı. Hasta, olay yerine gelen 112 Acil Servis ekiplerince karantinaya alınarak tekrar hastaneye sevk edildi

https://www.birgun.net/haber/ankara-da-karantina-altinda-bulunan-bir-kisi-hastaneden-kacti-292781

Koronavirüs salgınında son gelişmeler: İtalya’da 24 saat içinde 651 kişi hayatını kaybetti

Yeni tip koronavirüsün yol açtığı Covid-19 hastalığından ölenlerin sayısı dünya genelinde 13 bin’i geçti, 94 bin kişi ise sağlığına kavuştu. Dünya Sağlık Örgütü, virüsün genç yaşlı ayrımı yapmadığını hatırlatarak kalabalık ortamlardan kaçınılması gerektiğini bir kez daha yineledi.

Dünya genelinde salgın sebebiyle evinden dışarı çıkmayanların sayısının 1 milyarı geçeceği tahmin ediliyor.

https://tr.euronews.com/2020/03/22/koronavirus-covid-19-salgini-yeni-gelismeler-dunyada-son-24-saatte-neler-oldu-iran-italya

Almanya Başbakanı Merkel, doktoru Covid-19 pozitif çıkınca kendini karantinaya aldı

Almanya’da Başbakan Angela Merkel kendisini 2 hafta karantinaya aldığını açıklarken; koronavirüsle mücadele kapsamında ülkede ikiden fazla kişinin bir araya gelmesi de yasaklandı.

Angela Merkel, kendisini iki hafta boyunca evde karantina altına alacağını duyurdu. Merkel, kendisine daha önce farklı gerekçe için müdahalede bulunan doktorlarından birinin koronavirüs testi pozitif çıkması üzerine bu kararı aldı. 65 yaşındaki Şansölye, Covid 19 salgınında risk grubunda yer alıyor.

https://tr.euronews.com/2020/03/22/merkel-karantina-almanya-koronavirus-mucadele-2-den-fazla-kisinin-bir-araya-gelmesi-yasak

Suudi Arabistan’da tespit edilen 119 yeni koronavirüs vakasının 72’si Türk vatandaşı

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı Pazar günü ülkede toplam 199 yeni koronavirüs vakasının tespit edildiğini açıkladı ve bu vakaların 72’sinin umre ziyareti için Mekke’de bulunan Türk vatandaşları olduğunu söyledi.

Söz konusu Türk vatandaşlarının, geçen hafta virüse yakalandığı tespit edilen bir kişiyle kaldıkları otelde temasta bulnduklarının belirlendiği de belirtildi.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı sözcüsü El Abdel Ali, Mekke’de bulunan 72 hastanın durumlarının iyi olduğunu ve Mekke’deki hasta karantina merkezinde tedavi edildiklerini söyledi.

Son açıklamayla birlikte Suudi Arabistan’daki koronavirüs vakası sayısı 511’e yükselmiş oldu.

Kaynak: BBC Türkçe

ABD çapında olağan dışı askeri hareketlilik

Amerikan kamuoyunda sıkıyönetim tartışmaları sürerken San Diego, New York, Teksas, Miami ve Atlanta gibi birçok merkezde olağan dışı askeri hareketlilik gözlemlendi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/abd-capinda-olagan-disi-askeri-hareketlilik-1728789

New York Belediye Başkanı: Salgın, nisanda marttan daha kötü olacak

ABD’nin korona virüsü salgınından en çok etkilenen eyaletlerinden biri olan New York’taki hastanelerin kaynaklarının 10 gün içinde tükenebileceği belirtildi. Belediye Başkanı Bill de Blasio, “Salgın konusunda gerçeği söylemek gerekirse daha yeni başlıyoruz. En kötüsü henüz gelmesi. Salgın, nisanda marttan daha kötü olacak. Mayıs da nisandan daha kötü olabilir” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2020/03/22/new-york-belediye-baskani-salgin-nisanda-marttan-daha-kotu-olacak/

Yunanistan’da sokağa çıkma yasağı

Tespit edilen korona virüsü vakalarının 624’e, ölü sayısının 15’e yükseldiği komşu Yunanistan’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kararı duyuran Başbakan Kiryakos Miçotakis “İtalya gibi olamayız” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2020/03/22/yunanistanda-sokaga-cikma-yasagi-ilan-edildi/

‘Altı bin çalışanın hepsi evde şu an, ne olacak bilmiyor’

Bu virüs olayı Türkiye’de patlak vermeden önce bir önlem alınmamıştı, sonra da sadece müşterinin kendi bardağına kahve uygulamasını kestiler. Maske, eldiven, dezenfektan talebinde bulunmuştuk. Temizlik için verilen eldivenleri mağaza dışına çıkartamazsınız diye mail geldi. O kadar.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/03/22/alti-bin-calisanin-hepsi-evde-su-an-ne-olacak-bilmiyor/

Coronavirus: Italy’s hardest-hit city wants you to see how COVID-19 is affecting its hospitals

Staff frantically wave us out of the way, pushing gurneys carrying men and women on mobile respirators – it’s not chaos, but it is hectic.

They rush past wards already rammed with beds all filled with people in terrible distress – gasping for air, clutching at their chests and at tubes pumping oxygen into their oxygen-starved lungs.

https://news.sky.com/story/coronavirus-they-call-it-the-apocalypse-inside-italys-hardest-hit-hospital-11960597?fbclid=IwAR0OVb-wsXEPbuTG-d6Yn9GE8Xbd5zo69JP8LnlyVLDkOYHicUkOQ5uAryg

Fransa’da ilk kez bir doktor korona virüsünden öldü

Korona virüsü salgını nedeniyle Fransa’da ilk kez bir doktor vefat etti. 68 yaşındaki Jean Jacques Razafindranazy, Paris’in güneyindeki bir hastanede hastanede yoğun bakım uzmanıydı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2020/03/22/fransada-ilk-kez-bir-doktor-korona-virusunden-oldu/

İtalya’da stratejik ve gerekli olmayan tüm üretim faaliyetleri durduruluyor

İtalya, zorunlu tedarik zinciri dışında kalan tüm “gereksiz” üretimi durdurma kararı aldı. Kararı İtalya Başbakanı Giuseppe Conte açıkladı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2020/03/22/italyada-tum-gereksiz-uretimi-durdurma-karari/

23 Mart – Ülke ülke koronavirüs salgınında son durum | İtalya’ya destek yağıyor

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini göstermeye devam ediyor. Ülkeler tedbirlerini sıklaştırırken, virüs nedeniyle günlük yaşam birçok noktada durma noktasına geldi. Koronavirüs salgınıyla ilgili tüm güncel gelişmeler haberimizde…

https://www.birgun.net/haber/23-mart-ulke-ulke-koronavirus-salgininda-son-durum-italya-ya-destek-yagiyor-292780

Koronavirüs salgını: Dünya, Asya ülkelerinin deneyiminden hangi dersleri çıkarabilir?

İlk ders: İş ciddiye alınmalı, hızla harekete geçilmeli

Salgının kontrol altında tutulması konusunda sağlık uzmanlarının üzerinde mutabık kaldığı bir çağrı var: Olabildiğince çok kişiyi test edin, virüse yakalandığı tespit edilenleri karantinaya alın ve sosyal mesafenin korunmasını yaygınlaştırın.

Bu önlemler salgının yayılmaya başladığı ülkelerde farklı düzeylerde uygulamaya konmuş durumda.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-51992153

Koronavirüs salgını: Toplumdaki kırılgan kesimler nasıl geçiniyor?

Koronavirüs salgını bir yandan kamu sağlığını etkilerken, istihdam piyasasında kırılgan grupların ekonomik güvenceleri de giderek tehlikeye giriyor. Bu süreç hızlı politikalarla yönetilmezse, gündelikçiler başta olmak üzere bu süreç birçok kayıtdışı hizmet sektöründe toplumsal yaralara yol açabilir.

https://tr.euronews.com/2020/03/21/koronavirus-salgini-toplumdaki-kirilgan-kesimleri-nasil-etkiliyor

Gündem

Kılıçdaroğlu, kız kardeşini toprağa verdi; Koronavirüs salgını nedeniyle İstanbul’daki cenaze törenine katılmadı.

https://t24.com.tr/haber/kilicdaroglu-kiz-kardesini-topraga-verdi-koronavirus-salgini-nedeniyle-istanbul-daki-cenaze-torenine-katilmadi,868027

HDP’li 4 belediyeye daha kayyım atandı

HDP’li Batman Belediyesi ile HDP’li Diyarbakır’ın Silvan, Lice ve Ergani belediyelerine, İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/hdpli-4-belediyeye-daha-kayyim-atandi-1728893

Depremden bir ay sonra konteyner kuruluyor

Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, 23 Şubat’taki depremden etkilenen Başkale ve Saray ilçelerindeki mahallelere 2 bin 500 konteynerin kurulacağını belirtti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/depremden-bir-ay-sonra-konteyner-kuruluyor-1728847

Usta karikatürist son yolculuğuna uğurlandı

Gazeteci-yazar-karikatürist Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Trabzon Temsilcisi Hikmet Aksoy (83) tedavi gördüğü Trabzon Kaşüstü Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde yaşamını yitirmesinin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/usta-karikaturist-son-yolculuguna-ugurlandi-1728886

İntihar notunda soru işaretleri

Kadirova ailesinin avukatı Doğan, AKP’li Ünal’ın evinde hayatını kaybeden Kadirova soruşturmasına ilişkin “Nadira’nın intihar notunda ‘ben size layık olamadım, uyuyacağım ve bir daha uyanmayacağım’ yazıyor ama bu yazının Nadira’ya ait olup olmadığı konusunda ciddi soru işaretleri var” dedi

https://www.birgun.net/haber/intihar-notunda-soru-isaretleri-292769

CNN Türk’te muhabirler binaya alınmıyor

CNN Türk’ün haber merkezinde çalışan 16 muhabir ve kameramanın binaya girişleri yasaklandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/cnn-turkte-muhabirler-binaya-alinmiyor-1728832

Teyit Köşesi

Ancak görüntü Yalman’ın cenaze törenine ait değil. Fotoğraf, 2006 yılında kırım kongo kanamalı ateşi (KKKA) hastalığı kuşkusuyla tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren birinin defin törenini gösteriyor.

https://teyit.org/fotograf-aytac-yalmanin-cenaze-toreninden-degil/

Yeni koronavirüs tedavisinde klorokin ve hidroksiklorokin kullanımı hakkındaki iddialar

https://teyit.org/yeni-koronavirus-tedavisinde-klorokin-ve-hidroksiklorokin-kullanimi-hakkindaki-iddialar/

Yeni coronavirus salgınının aşısının 2003’ten beri olduğu iddiası doğru mu?

Bir facebook kullanıcısı dün ciddi iddialarla dolu aşağıdaki videoyu paylaştı. Aslında bu video Fransa’da yaklaşık 1 hafta önce yayınlanmıştı. Bazı kullanıcılar videoya inanmış olacaklar ki Türkçe altyazı ile paylaşma gereği duymuşlar.

https://msafaksari.com/yeni-coronavirus-salgininin-asisinin-2003ten-beri-oldugu-iddiasi-dogru-mu/

Evrim Ağacı COVID-19 Koronavirüs Salgını Sayfası

Site Yöneticisi Evrim Ağacı

Ocak 2020’de COVID-19 koronavirüs hastalığına dair ilk haberler geldiğinden itibaren, Evrim Ağacı olarak gelişmeleri yakından takip etmeye çalıştık. Bir yandan gidişatı endişeyle izlerken, bir yandan da henüz salgına dönüşmemiş bir hastalık hakkında gündemin “tık tuzağı” heyecanına kapılmadan, ölçülü bir şekilde gelişmeleri aktarmaya çalıştık.

https://evrimagaci.org/evrim-agaci-covid19-koronavirus-salgini-sayfasi-8378

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s