Korona Günlükleri – 25 Mart 2020

Günaydın,

Bugün öne çıkan haberleri derledim. Hantavirüs nedir mesela, öğrenmek isterseniz, aşağıda mevcut. Sosyal medyada, özellikle whatsapp gruplarında hatalı bilgiler dolaşıyor; lütfen yaymadan önce doğruluğunu kontrol edin. Panik ortamında hepimiz benzer hataya düşüyoruz ancak bilgi kirliliğine maruz kalmak anksiyeteleri daha da beslemekten öteye varmıyor.

Ayrıca, çocuklara koronavirüsü anlatma yöntemleri ile evde çocuklarla ne yapılabileceğine dair önerilerinizi twitter’dan ve mail yoluyla aldım; teşekkürler, ilk fırsatta farklı başlıklar altında derleyeceğim.

İyi okumalar,

ÖzgeKorona_25Mart

Bakan Koca: Yaşamını yitirenlerin sayısı 44’e çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 7 yurttaşın daha koronavirüs salgını nedeniyle yaşamını yitirdiğini ve testi pozitif çıkan 343 yeni vakanın olduğunu açıkladı. Türkiye’de 11 Mart’tan bu yana koronavirüs nedeniyle 44 yurttaş yaşamını yitirdi. Toplam koronavirüs vaka sayısı 1872 oldu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/bakan-koca-yasamini-yitirenlerin-sayisi-44e-cikti-1729265

Esnafa kredi borcu ertelemesi Resmi Gazete’de

Halk Bankasından kullanılan ve 1 Nisan-30 Haziran arasında vadesi dolacak düşük faizli kredilerden doğan borçlar 3 ay süreyle faizsiz olarak ertelendi. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/esnafa-kredi-borcu-ertelemesi-resmi-gazetede-1729318

Bankalardan ödemelere koronavirüs ertelemeleri

Finansbank, Denizbank, Yapı Kredi, BBVA Garanti, Odeabank ve Şekerbank koronavirüs nedeniyle bazı kredi ve taksit ödemelerinde erteleme ve öteleme kararları aldı.

https://www.birgun.net/haber/bankalardan-odemelere-koronavirus-ertelemeleri-293120

Fahrettin Koca: ABD’ye 500 bin adet tespit kiti satıldığı doğru

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Habertürk yazarı Fatih Altaylı’ya yaptığı açıklamada, “Fatih Bey, ABD’ye 500 bin adet tespit kiti satıldığı doğru. Sırf ABD’ye değil başka ülkelere de satış yapıldı. Bu kitlerden üreten firmalarımız var ve bunların çok yüksek kapasitesi var. O yüzden bu satışlar yapıldı. Ama bizim Çin’den aldığımız kitlerle o kitler aynı şey değil” dedi

https://www.birgun.net/haber/fahrettin-koca-abd-ye-500-bin-adet-tespit-kiti-satildigi-dogru-293139

Gıda fiyatları uçuşa geçti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba “Asgari ücretle alınan et 6 kilo, zeytin 10 kilo azaldı. Temel gıdada KDV’nin kaldırılması gerekiyor” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/gida-fiyatlari-ucusa-gecti-1729290

Korona tanı testi ile kit testleri arasındaki fark ne?

Korona virüsü salgını ile mücadelede vakaların tespit ve tedavisi açısından testin yaygınlaşması büyük önem taşıyor. Tarama ve tanı sürecinde yerli tanı kiti, Çin’den alınan hızlı tanı kiti gibi birden fazla kit kullanılıyor. Bu kitlerin özelliklerini ve birbirinden farklarını anlatan uzmanlar ön tanı testi olarak tarif edilen kitlerin yaygınlaşmasıyla daha uzun süren asıl tanı testinin de daha verimli kullanılacağı görüşünde.
https://www.gazeteduvar.com.tr/saglik/2020/03/25/korona-tani-testi-ile-kit-testleri-arasindaki-fark-ne/

Yiyecekleri doğru saklayın

‘Evde kalın’ çağrılarının yapıldığı şu günlerde yiyecekleri daha uzun süre saklayacak yöntemleri uygulamakta yarar var. Gıdaların çabucak bozulmasının önüne geçmek için doğru şekilde muhafaza etmek şart. Oldukça basit yöntemlerle yiyecekleri geri dönüştürebilir, israf edilmesini engelleyebilirsiniz

https://www.birgun.net/haber/yiyecekleri-dogru-saklayin-292763

Erkek şiddetinde artış var: ‘Korona virüs erkek şiddetini görünmez kıldı’

Türkiye’nin korona virüsü nedeniyle evlere kapanmasının ardından aile içi şiddet acil yardım hatlarını arayan kadın sayısında artış yaşanmaya başladı. Bu dönemin kadın şiddeti ve cinayetleri görünmez kıldığına dikkat çeken kadın örgütleri ve hukukçular, ekonomik daralmanın ve tedirginliğin aile içi şiddeti daha artırabileceği uyarısında bulunuyor. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, “Nisan ayında korkunç bir tablo ile karşılaşılabilir” derken, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ateselim, kadınlar için “acil önlem paketi” çıkarılmasını önerdi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kadin/2020/03/25/erkek-siddetinde-artis-var-korona-virus-erkek-siddetini-gorunmez-kildi/

Mardin’de 500 kişi karantinada

Mardin’de Dünya Sağlık Örgütü’nün korona virüsü konusunda önerdiği hiçbir önlemin alınmadığını söyleyen Mardin Tabip Odası Eşbaşkanı Osman Sağlam, “Bildiğimiz kadarıyla şu an çoğunluğu Kızıltepe ve Nusaybin’de bulunan ve önemli bir kısmı şoförlerden oluşan 500’den fazla vatandaşımız evde karantinada bulunmaktadır” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/03/25/mardinde-500-kisi-karantinada/

Dünyada Covid-19: İtalya’da 743 kişi daha öldü, Fransa ölü sayısı bini geçen beşinci ülke oldu 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) sözcüsü Margaret Harris, dünya genelinde yeni Covid-19 vakalarının yüzde 85’inin Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) bildirildiğini açıkladı. Harris, salgının yeni merkezinin ABD olabileceğini belirtti.Son verilerle birlikte dünya genelinde vaka sayısı 400 bini aştı. Salgının yayılmaması için evlerinde kapatılanların sayısı ise 1,8 milyarı aştı. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise Başkanı Donald Trump’ın salgın nedeniyle getirilen kısıtlamaları kaldırmayı masaya yatırdığı bir zamanda New York kentindeki vaka sayısı katlanarak artıyor. New York valisi kentteki salgına yakalananların sayısının her üç günde bir katlandığını söyledi. İngiltere’de ölü ve vaka sayısı arttı. Suudi Arabistan’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ilk ölüm gerçekleşti. Hindistan’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Mısır’da akşamdan sabaha kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi. https://tr.euronews.com/2020/03/24/dunyada-covid-19-cin-vuhan-daki-onlemleri-gevsetiyor-iran-da-6-yas-ndaki-cocuk-yasam-n-yit

İtalya’da ‘süper bulaştırıcı’ taburcu edildi

Korona virüsü nedeniyle 6 binden fazla kişinin öldüğü İtalya’da, ‘bir numaralı hasta’ taburcu edildi. Virüsü çok sayıda kişiye bulaştırdığı için ‘süper bulaştırıcı’ olarak da anılan Mattia, “İnsanlar benim yaşadıklarımdan, evde kalmanın temel önemde olduğunu öğrenmeli” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2020/03/25/italyada-super-bulastirici-taburcu-edildi-evde-kalin-dedi/

Hindistan’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Küresel koronavirüs salgınına karşı önlemler çerçevesinde sokağa çıkma yasağı getiren ülkelerin sayısı artıyor. Yaklaşık 1 milyar 300 milyon nüfusa sahip Hindistan’da da koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Çarşamba günü yürürlüğe girecek yasak 21 gün boyunca geçerli olacak. Hindistan’da sokağa çıkma yasağı yürürlüğe girdikten itibaren dünya genelinde söz konusu yasaktan etkilenen insan sayısı yaklaşık 2,6 milyara yükselecek. Birleşmiş Milletler dünya nüfusunun 2020 yılında 7,8 milyara çıkmasını bekliyor. Buna göre, dünya nüfusunun üçte birinin sokağa çıkması yarından itibaren yasak olacak. Şu ana kadar 42 ülke ve bölge, zorunlu sokağa çıkma yasağı ilan etmiş bulunuyor. Bunlara Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, İspanya, Kolombiya, Nepal, Irak ve ABD’nin Kaliforniya eyaleti de dahil. 189 milyon kişinin yaşadığı az 15 ülke ve bölge ise, akşamları sokağa çıkma yasağı ilan etti. Bu ülkeler arasında Suudi Arabistan, Fildişi Sahilleri, Şili, Filipinlerin başkenti Manila ve Sırbistan bulunuyor. Mısır’daki yasak ise Çarşamba günü yürürlüğe giriyor. https://www.dw.com/tr/hindistanda-sokağa-çıkma-yasağı-ilan-edildi/a-52904470

Arap coğrafyası savunmasız

2010’dan bu yana dur durak bilmeden ortaya çıkan ayaklanmalar ve devrimler, önümüzdeki dönemin de çalkantılı geçeceğinin habercisi. Arap yönetim sistemleri, halihazırda sınıfta kaldıkları sınavlardan çok daha zor sınavlarla karşı karşıya kalacak

https://www.birgun.net/haber/arap-cografyasi-savunmasiz-293101

Almanya’nın sipariş ettiği 6 milyon maske transfer sırasında Kenya’da kayboldu

Almanya’nın koronavirüs ile mücadele çerçevesinde sağlık merkezleri ve hastanelerde kullanılmak üzere satın aldığı 6 milyon maskenin kaybolduğu açıklandı.

Der Spiegel dergisinde yayınlanan habere göre Savunma Bakanlığının satın aldığı FFP2 tipi 6 milyon maske transit geçtiği Kenya havalimanında kayboldu.

Savunma Bakanlığı sözcüsü haberi doğrulayarak satın alınan maskelerin toplam siparişi verilen sağlık malzemelerinin küçük bir kısmını oluşturduğunu ifade etti.

Sağlık ve güvenlik çalışanları için alınan maskelerin 20 Mart’ta Almanya’ya varması gerekiyordu. Konu hakkında soruşturma başlatıldı.

https://tr.euronews.com/2020/03/25/almanya-n-n-siparis-ettigi-6-milyon-maske-transfer-s-ras-nda-kenya-da-kayboldu  

Fareden insana geçen hantavirüs nedeniyle Çin’de 1 kişi hayatını kaybetti, sosyal medya karıştı
Çin’in İngilizce yayın yapan büyük haber portallarından Global Times China, ülkenin batısındaki Yunnan eyaletinde hantavirüs tespit edilen bir kişinin işe giderken otobüste hayatını kaybettiği bildirildi.Şandong (Shandong) eyaletine meydana gelen olay sonrası otobüste bulunan diğer 32 kişiye de test yapıldığı açıklandı.

https://tr.euronews.com/2020/03/24/fareden-insana-gecen-hantavirus-nedeniyle-cin-de-1-kisi-hayat-n-kaybetti-sosyal-medya-kar

Trump: Araba kazalarında da her yıl Kovid-19’dan çok daha fazla insan kaybediyoruz. Ama otomobil firmalarına, üretimi durdurma çağrısı yapmıyoruz. Herkes işine dönmeli

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla bazı önlemlerin hayata geçirildiği ülkede, hayatın bir an önce normale dönmesini istediğini belirterek, “Ekonomimizi Paskalya Bayramı’na (12 Nisan) kadar eski haline getirebilirsek sevineceğim. İnsanların bir an önce işlerinin başına dönmesine istiyorum” ifadesini kullandı.

https://www.independentturkish.com/node/152211/dünya/trump-araba-kazalarında-her-yıl-koronavirüsten-çok-daha-fazla-insan-kaybediyoruz

New York Valisi’nden Trump’a: Ölecek 26 bin kişiyi siz belirleyin

ABD’de korona virüs kaynaklı can kaybının en fazla olduğu New York eyaletinin valisi, Başkan Donald Trump’ı eleştirdi. Vali Andrew Cuomo, “30 bine ihtiyacım varken 400 tane suni solunum cihazı gönderiliyor. Bu durumda ölecek 26 bin kişiyi siz belirleyin. New York’un yardıma ihtiyacı var” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2020/03/24/new-york-valisinden-trumpa-olecek-26-bin-kisiyi-siz-belirleyin/

BM’den G-20 ülkelerine koronavirüs çağrısı 

BM Genel Sekreteri Sözcüsü Genel Sekreter Dujarric, BM Genel Sekreteri Guterres için, “Savaş zamanı planı çağrısında bulunarak G-20 liderlerini Covid-19’un dünyadaki ve özellikle de en savunmasız insanlar açısından getirdiği çeşitli tehditleri ele almak için güçlü bir müdahale paketi ile ileriye doğru adım atmaya çağırdı” dedi. Dujarric, “Genel Sekreter Guterres G-20’yi üç kritik konuyu ele almaya çağırdı. İlk olarak, virüsü bastırmak için koordinasyon ve iş birliği ihtiyacını vurguladı. İkincisi, Covid-19’un sosyal ve ekonomik etkisini en aza indirmemiz ve her yerde daha hızlı bir iyileşmeyi teşvik etmemiz gerektiğini söyledi. Son olarak, daha kapsayıcı ve sürdürülebilir kalkınma modelleri ile daha hızlı iyileşmek için ortak sorumluluğumuzu tekrar teyit etmemiz gerektiğinin altını çizdi” ifadelerini kullandı. https://www.birgun.net/haber/bm-den-g-20-ulkelerine-koronavirus-cagrisi-293126

BM’den koronavirüs nedeniyle Suriye genelinde ateşkes çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, yeni tür koronavirüs salgınıyla daha etkin mücadele edilebilmesi için Suriye’nin tamamında ateşkes çağrısında bulundu. Salı günü Cenevre’de açıklamalarda bulunan Pedersen, Covid-19 hastalığının bölgedeki insanların tamamını tehdit ettiğini söyledi. Pedersen, Suriye savaşı süresince hastane ve tıbbi merkezlerin yok edildiğini ve ülkede tıbbi malzeme ve kalifiye eleman eksikliği olduğunu belirtti. Temsilci, özellikle iltica eden, yerinden edilen, tutuklu olan ve kaçırılan kimselerin tehlikeli koşullar altında yaşadığını kaydetti.Pedersen, üç haftadır Türkiye ile Rusya arasında varılan ateşkesin mevcut olduğu İdlib’te her an şiddetin yeniden patlak verebileceği uyarısında bulundu. Koronavirüsün özellikle Suriye’nin özellikle muhaliflerin kontrolü altında bulunan bölgelerinde patlak verdiği takdirde vahim sonuçlar doğurmasından endişe ediliyor. Suriye’de hükümet, koronavirüsün yayılmasını engellemek amacıyla sokağa çıkma yasağı ilan etti. Çarşamba günü yürürlüğe girecek yasak, saat 18 ila 6 arasında geçerli olacak. https://www.dw.com/tr/bmden-koronavirüs-nedeniyle-suriye-genelinde-ateşkes-çağrısı/a-52904574

Güney Kore’nin koronavirüsle örnek mücadelesi

Güney Kore aldığı tedbirlerle Şubat sonunda tavan yapan vaka sayısını büyük ölçüde düşürmeyi başardı. 50 milyon nüfuslu ülkede halen yaklaşık 9 bin enfekte kişi bulunuyor. Şimdiye kadar 120 Güney Koreli’nin yaşamına mal olan hastalık şu sıralarda günde yüze yakın kişiye bulaşıyor. Bu sayının önümüzdeki günlerde daha da düşmesi bekleniyor. Zira virüsün yayılmasını önlemek amacıyla çok sayıda merkezde kurulan çadırlarda dileyen herkes istediği zaman ücretsiz olarak test yaptırabiliyor. Buna karşın Güney Kore, virüsle mücadele bağlamında bir çok ülkenin uyguladığı sokağa çıkma yasağı ya da seyahat sınırlaması gibi uygulamalara başvurmadı. Gerçi sosyal temaslar en aza indirildi, insanlar aralarına mesafe koydu, ama topyekün bir kapanma söz konusu olmadı. https://www.dw.com/tr/güney-korenin-koronavirüsle-örnek-mücadelesi/a-52903231

‘Bana bir iyilik yapın, Kürtlerle barışın’

ABD Başkanı Donald Trump, Fox News sunucusu Bill Hemmer’a koronavirüs (Covid-19) salgını olmak üzere bir dizi gündem başlığıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Trump, röportajın bir kısmında Kuzey Suriye harekatı sırasında, Türkiye’den “Bana bir iyilik yapın. Kürtlerle anlaşma imzalayın, barışın” diyerek barış talebinde bulunduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan “Türkiye’yi seven biri” diye bahseden Trump, hem Erdoğan’ın hem de Kürtlerin başta bu talebi kabul etmediğini belirtti. Trump, tarafların sonrasında anlaşma imzaladığını kaydetti. https://artigercek.com/haberler/bana-bir-iyilik-yapin-kurtlerle-barisin

Teyit Köşesi

Video Meksika’da koronavirüs salgınından dolayı yağmalanan marketi göstermiyor

24/03/202016:43

İDDİA: Video Meksika’da salgından dolayı yağmalanan bir marketi gösteriyor.

YANLIŞ

Facebook’ta Forest World isimli bir sayfa “Chedraui Veracruz’da yağma” başlıklı bir canlı yayında gösterdiği görüntülerin, Meksika’da Veracruz bölgesinde Chedraui Ponti isimli bir marketin karantinadan dolayı yağmalandığını gösterdiğini öne sürdü. Yayın 100 bine yakın kullanıcı tarafından izlendi, 138 bin paylaşım aldı. Facebook’tan yapılan canlı yayını 24 Mart gece saatlerinde yapıldı.

https://teyit.org/video-meksikada-koronavirus-salginindan-dolayi-yagmalanan-marketi-gostermiyor/

Saç kurutma makinesinin yeni koronavirüsü yenmede etkili olduğu iddiası

24/03/202013:54

İDDİA: Saç kurutma makinesi yeni koronavirüsü yenmede etkili.

YANLIŞ

Sosyal medyada İran asıllı oyuncu Golshifteh Farahani’nin ses kaydı olduğu ileri sürülerek, saç kurutma makinesinin yeni koronavirüsü (Covid-19) yenmede etkili olduğu iddia edildi. Ses kaydındaki kişi bir doktordan aldığı tavsiye üzerine başlangıç aşamasındaki Covid-19 hastalığına, saç kurutma makinesiyle uygulanan yöntemin iyi geldiğini öne sürüyor. Kendisinde başlayan kısa öksürükler ve nefes tıkanıklığı üzerine bu yöntemi uyguladığını belirten kişi, saç kurutma makinesini dört parmak mesafeyle burun altından yukarı tutulması gerektiğini, 30-40 saniye kadar buruna ve genize giden sıcak havanın, virüsten kurtulmayı sağlayacağı iddia ediyor. Yani yüksek ısının başlangıç aşamasındaki Covid-19’u yendiğini öne sürüyor.

https://teyit.org/sac-kurutma-makinesinin-koronavirusu-yenmede-etkili-oldugu-iddiasi/

Videoda yeni koronavirüse karşı beslenme tavsiyesi veren kişi bilim kurulu başkan yardımcısı değil

24/03/202011:12

İDDİA: Covid-19’un antivirüsü olarak sarımsak, zencefil gibi gıdalar öneren videodaki kişi bilim kurulu başkan yardımcısı.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda görülen ve beslenme tavsiyeleri veren kişinin, Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 salgınına karşı oluşturduğu bilim kurulunun başkan yardımcısı olduğu iddia edildi. Görüntülerdeki kişi, videoboyunca yeni koronavirüse iyi geleceğini söylediği bir tarif paylaşıyor. Sarımsak, süt, zencefil gibi bazı gıdaların Covid-19’a karşı antivirüs olarak kullanılabileceğini ve bu virüsün 400 tipi olduğunu söylüyor. Ayrıca yapılan bu paylaşımlardan birkaçında görülen kişinin Türkiye Bilim Kurulu asil üyesi Ahmet Cevat Acar olduğu da iddia ediliyor.

https://teyit.org/videoda-yeni-koronaviruse-karsi-beslenme-tavsiyesi-veren-kisi-bilim-kurulu-baskan-yardimcisi-degil/

Çin’in tanı kitlerini Türkiye’ye 1940’taki yardımın karşılığı olarak hibe ettiği iddiası

24/03/202018:56

İDDİA: Çin hükümeti, Türkiye’ye Covid-19 tespitinde kullanılan tanı kitlerini 1940’taki yardımın karşılığı olarak ücretsiz gönderdi.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gelen gönderilerde, Çin hükümetinin 1940 yılında Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nün yaptığı kolera aşısı yardımı dolayısıyla Türkiye’ye Covid-19 tespitinde kullanılan tanı kitlerini ücretsiz gönderdiği iddia edildi. 22 Mart 2020’de paylaşılan gönderi, yaklaşık 10 bin kez retweet edildi. Aynı iddia, Haber Aydın, Mavi Kocaeli ve Yeni Çağ Gazetesi tarafından da konu edildi.

https://teyit.org/cinin-tani-kitlerini-turkiyeye-1940taki-yardimin-karsiligi-olarak-hibe-ettigi-iddiasi/

Hantavirüs Enfeksiyonu

Biyoloji Genel Editörü Pedram Türkoğlu

Genel Bilgiler: Patoloji ve Mekanizma

Hantavirus veya diğer adı ile Orthohantavirus cinsinin neden olduğu özellikle kemirgenlerden bulaşan, böbrekleri ve akciğeri etkileyebilen bir zoonotik hastalıktır. İnsanlarda oluşturduğu hastalık, virüsün tipine bağlı olarak “böbrek yetmezliği ile seyreden kanamalı ateş” veya “kalp-akciğer sendromu”adları verilen iki tip klinik tabloya neden olmaktadır. Bu tiplerden en ağır olanı kalp-akciğer sendromudur. Kendisi tek iplikçikli RNA barındırır, zarflıdır ve negatif polaritelidir. Bu tanımları Virüs Nedir? yazımızda açıklamıştık.

https://evrimagaci.org/hantavirus-enfeksiyonu-8389

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s