Korona Günlükleri – 26 Mart 2020

Günaydın,

Dün ve bu sabah olanlardan derlediğim haberler ektedir. Ayrıca çalışma arkadaşım Kıvanç Özcan’a da katkıları için teşekkür ederim.

Sevgili Ali Sirmen’e Korona + teşhisi konuldu. Şu an hastanede. Dün aldığımız bilgi ateşinin düştüğü üzere. Yakın çevremizdeki arkadaşlarımızın da hastaneye gittiği ve teşhis için beklediklerini biliyoruz. Evde kalabilenler lütfen evde kalmaya devam etsin.

İyi okumalar,

Özge

Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle 15 kişi daha hayatını kaybetti; 561 kişiye daha tanı kondu

Ölüm sayısı 59’a vaka sayısı, 2433’a yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de yeni tip Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle 15 kişinin daha hayatını kaybettiğini, 561 kişiye de tanı konduğunu açıkladı. Böylece Koronavirüs kaynaklı ölüm sayısı 59’a, vaka sayısı ise 2433’e ulaşmış oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs’ün Türkiye’deki son durumuna ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı.

Son 24 saatte 5 bin 35 testin sonuçlandığını kaydeden Koca, 561 tanı konduğunu yazdı.

Bakan Koca’nın paylaşımı şöyle:

“Son 24 saatte 5 bin 35 test sonuçlandı. 561 tanı kondu. 15 hastamız hayata veda etti. Bugüne dek kaybettiğimiz hasta sayısı 59. Toplam hasta sayımız 2.433. Sayılar, kayıp acısını, endişeyi ifade edemez. Sıfır riskle yaşamaya çalışalım. Bizi hayata tedbir bağlar” dedi.

Türkiye’de ilk 11 Mart’ta tespit edilen Koronavirüs’ün ardından toplam vaka ve hayatını kaybeden kişi sayıları şöyle:

11 Mart: 1 vaka
13 Mart: 5 vaka
14 Mart: 6 vaka
15 Mart: 18 vaka
16 Mart: 47 vaka
17 Mart: 98 vaka, 1 ölü
18 Mart: 191 vaka, 2 ölü
19 Mart: 359 vaka, 4 ölü
20 Mart: 670 vaka, 9 ölü
21 Mart: 947 vaka, 21 ölü
22 Mart: 1236 vaka, 30 ölü
23 Mart: 1529 vaka, 37 ölü
24 Mart: 1872 vaka, 44 ölü
25 Mart: 2433 vaka, 59 ölü

https://t24.com.tr/haber/turkiye-de-koronavirus-kaynakli-olum-sayisi-59-a-vaka-sayisi-2433-a-yukseldi,868766

İçişleri Bakanlığı, belediye ve mahalli birliklerin meclis toplantılarının ertelenmesini istedi

İçişleri Bakanlığı,  81 il valiliğine yeni tip Koronavirüs tedbirleri kapsamında ek bir genelge gönderdi. Genelge ile valilikler ve kaymakamlıklarca büyükşehir, il, ilçe, belde belediyeleri ve mahalli idare birlikleri meclisleri ile il genel meclislerinin nisan, mayıs ve haziran ayı toplantılarının ertelenmesini istedi.

Zorunlu hallerde meclis toplantılarına gerekli sağlık tedbirleri alındıktan sonra izin verilecek.

https://t24.com.tr/haber/icisleri-bakanlig-belediye-ve-mahalli-birliklerin-meclis-toplantilarinin-ertelenmesini-istedi,868805

Bakan Ziya Selçuk: Okul arası 30 Nisan’a kadar uzatıldı

Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, evden eğitimin uzatıldığını belirterek, “Bilim Kurulu’nun önerisiyle önümüzdeki süreci bir süre daha uzatıyoruz. 30 Nisan tarihi ortak kararla ortaya konuldu” dedi. Sağlık Bakanı Koca, iki hastanın taburcu olduğunu, 136 hastanın yoğun bakımda olduğunu söyledi.

https://onedio.com/haber/ziya-selcuk-evden-egitim-sureci-30-nisan-a-kadar-uzatildi-900892 

Koronavirüs’te bugün ne oldu? | Dünya genelinde vaka sayısı 500 bine yaklaştı

İspanya NATO’dan yardım istedi

Yeni tip Koronavirüs vakaları dünya genelinde 500 bine yaklaşarak 470 bini gördü. Salgın nedeniyle hayatını kaybedenler ise 21 bini aştı.

Yeni tip Koronavirüs’ün ortaya çıktığı Çin’de yeni vaka sayısınında artış git gide azalırken hayat da normale dönmeye başladı. Küresel salgının yeni merkez üssü Avrupa’da ise durum ağırlaşmaya başladı.

İtalya’da vaka sayısı 74 bin 386’ı, hayatını kaybedenleri sayısı ise 7 bin 503’ü buldu. İspanya’da ise vaka ve hayatını kaybedenlerin sayısında dün ciddi bir artış yaşandı. 24 saatte 143 kişinin daha öldüğü, ölü sayısının 2 bin 77’ye yükseldiği açıklandı. Ülkede virüsü kapanların sayısının ise 27 bin 17’ye çıktığı açıklandı. İspanya, ölümlerinin artmasının ardından NATO’dan acil yardım talebinde bulundu.

https://t24.com.tr/haber/koronavirus-te-bugun-ne-oldu-dunya-genelinde-500-bine-yaklasti,868796

Dünya basınında bugün | “Britanya’da kafaları karıştıran iki Koronavirüs ölümü”

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

T24 Dış haberler

Britanya’da 21 yaşında ve 36 yaşında iki kişinin Koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetmesi kafalarda soru işareti yarattı. ABD’de Senato, 2 trilyonluk ekonomik teşvik planı üzerinde anlaştı. Rusya, Koronavirüs gerekçesiyle tüm uluslarası uçuşları durdurma kararı aldı.

26 Mart 2020‘de dünya basınında öne çıkan başlıklar şöyle…

https://t24.com.tr/haber/dunya-basininda-bugun-britanya-da-kafalari-karistiran-iki-koronavirus-olumu,868827

 Prof. Dr. Murat Akova, ciddi izolasyon önlemleri önerdi.

Sağlık Bakanlığı’nın son açıkladığı verilere göre ülkemizde koronavirüs vakasının ilk tespit edildiği 11 Mart’tan bugüne 20 binin üzerinde kişiye test yapıldı. Hacettepe Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Akova, yapılan testlerin halen yetersiz olduğunu belirterek, “Güney Kore’de 1 milyon nüfus başına 5 bin test yapılırken, ülkemizde bu rakam 1 milyon nüfus başına 250 kadar. Bu test sayıları ile vakaları yakalamak mümkün değil” dedi. Ciddi izalasyon önlemlerinin alınması gerektiğini söyleyen Akova, “Buna sokağa çıkma mı dersiniz, ne derseniz öyle bir yasağın uygulanması gerek. Halen rica minnet aman evinde ‘otur’ diyoruz. Yumuşak yaklaşım olunca insanlar bunu çok ciddiye almıyorlar” uyarısında bulundu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/testler-halen-yetersiz-1729477

Salgın yokmuş gibi

Evde kal çağrısına rağmen halk semt pazarlarına koştu.

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler Güngören’deki semt pazarına yansımadı. Zorunlu olmasına karşın ne pazarcılar maske ve eldiven taktı ne de vatandaşın meyve sebzeleri seçerek alması engellendi. Büyük kalabalığın olduğu pazarda çok sayıda 65 yaş üstü yurttaş da alışveriş yaptı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/salgin-yokmus-gibi-1729507

İhracatçı zor durumda

Cumhuriyet’e bilgi veren ihracatçı şirket sahipleri, eğer lojistik olanakları tümüyle durursa, özellikle Avrupa için ihraç kalemlerinin nakte çevrilemeyeceğini, bunun da büyük bir bunalıma yol açacağını belirtti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ihracatci-zor-durumda-1729475

 İsrail’de OHAL kavgası: Sağlık ve hazine bakanlarının virüs anlaşmazlığı basına sızdırıldı

Korona virüsü salgınında ölümlerin önüne geçmek için giderek daha fazla ülkenin başvurduğu sokağa çıkma yasağı, İsrail hükümetinde kriz çıkardı. Sağlık Bakanı ile Hazine Bakanı’nın birbirlerine bağırarak kavga ettiği belirtiliyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2020/03/26/israilde-ohal-kavgasi-saglik-ve-hazine-bakanlarinin-virus-anlasmazligi-basina-sizdirildi/

Moody’s: Salgın ekonomide benzeri görülmemiş bir şoka neden olacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, küresel ekonominin bu yıl yüzde 0,5 daralacağını, 2021’de ise yüzde 3,2’lik büyüme göstereceğini öngördü. Ayrıca ülkeler genelinde işletmelerin ve bireylerin gelir kayıplarının, küresel ekonomide çarpan etkisine neden olacağı ifade edildi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/ekonomi/2020/03/26/moodys-buyume-tahminini-dusurdu/

Çavuşoğlu: Yurt dışında 32 Türk vatandaşı hayatını kaybetti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Covid-19 salgını nedeniyle yurt dışında yaşayan Türklerin tahliyesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, “Dün akşam (24 Mart) itibarıyla 8 ülkeden 11 seferle, 2 bin 721 Türk öğrenci daha Türkiye’ye getirildi. Bu öğrenciler 14 günlük karantinaya alındı” dedi.

“Uluslararası toplumun her zamankinden daha fazla işbirliği içerisinde olması gereken bir zamandayız” diyen Çavuşoğlu, bugüne kadar 69 ülkenin Türkiye’den tıbbi yardım talebinde bulunduğunu bunlardan 17’sine yardım gönderildiğini dile getirdi.

Covid-19’dan bin kişinin öldüğü New York Belediye Başkanı’ndan Trump’a: Ahlaksızca hesap yapıyorlar

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, salgının merkezi halindeki kentte Covid-19 ile mücadelenin aylar sürebileceğini dile getirdi.

Bill de Blasio, nisan ayının marta göre çok daha zorlu geçmesinin beklendiğini söyledi.

Eyaletlere verilecek paradan kendilerine çok az bir pay ayrıldığını kaydeden New York Belediye Başkanı, bu duruma sert sözlerle tepki gösterdi.

Düzenlediği basın toplantısında, mevcut durumun ABD’de 1930’larda yaşanan ve ‘Büyük Buhran’ olarak tanımlanan ekonomik krizden bu yana görülen en ciddi sorun olduğunu belirten Blasio, şu ifadeleri kullandı:

“Büyük Buhran’dan bu yana, bu devasa krizin ortasında, herhangi bir kamu görevlisinin, herhangi bir kişinin kendi başına ne yapacağını anlamayamıyorum. İhtiyacımız olan paradan mahrum bırakılıyoruz. Tüm ülke için 150 milyar dolarlık bir havuz oluşturdular. Ancak ülke genelindeki vakaların üçte biri burada. Birileri, Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato’da bir hesap yapıyor. Matematiksel bir hesap yapıyorlar. Bize, şehirlere ve eyaletlere verdikleri paranın yüzde birinden bile azını verdiler ve ülkedeki vakaların üçte biri de burada. Bu çok ahlaksızca.”

https://tr.euronews.com/2020/03/26/covid-19-dan-bin-kisinin-oldugu-new-york-belediye-baskan-ndan-trump-a-ahlaks-zca-hesap-yap

 İtalyan doktordan çağrı: Sevgili Türk halkı….

İtalya’nın korona virüsle mücadelesinde sembol haline gelen Bergamo’daki Papa 23. Jean Hastanesi’nin yoğun bakım ve reanimasyon bölümü şefi Prof. Dr. Luca Lorini’den Türkiye’ye mesaj var. Lorini, evden çıkmama çağrılarına uymayanlara “Sevgili Türk halkı, sizi, her gün mezarlıklara taşıdığımız çok sayıda tabutun bulunduğu bazı görseller göstererek de ikna edebilirim. Krematoryumlar yetişemiyor” dedi.

 https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2020/03/25/italyan-doktordan-cagri-sevgili-turk-halki/

Koronavirüs salgını ve 25 Mart’ta yaşananlar: İspanya’da ölü sayısı Çin’i geçti

Dünya, koronavirüs ve neden olduğu Covid-19 hastalığıyla başa çıkmaya çalışıyor.

Bugün itibarıyla dünya nüfusunun yaklaşık çeyreği, sokağa çıkma yasağı altında.

Salgınla mücadelede 25 Mart 2020’de yaşanan gelişmeleri derledik:

İspanya‘da koronavirüs kaynaklı ölü sayısı bugün 3 bin 434’e yükseldi. Son 24 saatte yaşanan 738 ölüm, İspanya için bir rekor oldu. Başbakan Yardımcısı Carmen Calvo da koronavirüs testi pozitif çıkanlar arasında. Calvo, Pazar günü hastaneye kaldırılmıştı.

İtalya‘da son 24 saatte 683 kişi hayatını kaybetti. Bu sayı bir önceki gün yaşamını yitirenlerin sayısı olan 743’ten az. Böylece ülkede toplam ölü sayısı 7 bin 503’e çıktı. İtalya’daki güncel gelişmeler Sivil Savunma Kurumu Başkanı Angelo Borrelli tarafından açıklanıyordu. Fakat Borelli, ateşi yükselince bugünkü basın toplantısına katılamadı.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-52043314

DSÖ’den ülkelere çağrı: Zamanı virüse karşı atağa geçmek için kullanın 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı önlemler kapsamında tecrit (sokağa çıkma yasağı) kararı alan ülkelere yönelik, “Bütün ülkelere, bu zamanı virüse karşı atağa geçmek için kullanmaları çağrısında bulunuyoruz.” dedi. “İnsanlardan evde kalmalarını istemek ve nüfus hareketliliğinin önüne geçmek, hem zaman kazandırıyor hem de sağlık sistemleri üzerindeki baskıyı azaltıyor.” diyen Ghebreyesus, bu önlemlerin kendi başına Covid-19salgınını ortadan kaldırmayacağını vurguladı. Okulların ve iş yerlerinin yeniden açılmadan önce virüs tehdidinin tamamen ortadan kalkması gerektiğinin altını çizen Ghebreyesus, aksi takdirde Covid-19’un yeniden patlak vereceği uyarısında bulundu. https://www.birgun.net/haber/dso-den-ulkelere-cagri-zamani-viruse-karsi-ataga-gecmek-icin-kullanin-293252

Guterres: Koronavirüs insanlık için bir tehdit

Guterres Çarşamba günü yaptığı açıklamada, pandemi nedeniyle uluslararası toplumun “kendilerini koruyabilecek durumda olmayan milyonlarca insanın” imdadına yetişmesi gerektiğini söyledi. Koronavirüsün “halihazırda çatışmaların, doğal afetlerin ve iklim değişikliğinin mağduru olan ülkelere” sıçramakta olduğunu kaydeden Genel Sekreter, dünya ülkelerine 2 milyar dolar değerinde insani yardımda bulunma çağrısı yaptı. https://www.dw.com/tr/guterres-koronavirüs-insanlık-için-bir-tehdit/a-52916587

Covid-19: İtalya’da 683 Fransa’da 231 kişi hayatını kaybetti dünya geneli ölüm 20 bini aştı 

Dünya genelinde koronavirüs (Covid-19) bulaşan kişi sayısı 450 bini aşarken, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı da 20 bini geçti. Tedavi sonrası iyileşenlerin sayısı ise 111 bini oldu. Hollanda’da yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 24 saatte 80 kişi artarak 356’ya çıktı. Koronavirüs salgınında her gün yüzlerce vatandaşını kaybeden İspanya NATO’dan yardım talep etti. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, koronavirüs (Covid-19) vakalarında birinci dalgayı aştıklarını ancak Nevruz Bayramı için tatile çıkan vatandaşların dönmesiyle ikinci dalganın başlayabileceğini belirtti. Prens Charles’ın ofisinden yapılan açıklamada, 71 yaşındaki taht varisinin “hafif semptomlar gösterdiği, onun dışında sağlıklı olduğu ve son birkaç gündür evden çalıştığı” belirtildi. Çin’in kuzeybatı eyaleti olan Sincan başta olmak üzere pek yerde ortaokul ve liseler yeniden öğretime başladı. Amerika Birleşik Devletler’inde koronavirüs salgını nedeniyle işsizlik yardımı başvurularında ciddi artış oldu. https://tr.euronews.com/2020/03/25/dunyada-covid-19-hayat-n-kaybedenlerin-say-s-18-bini-ast

Koronavirüs nedeniyle hangi ülke ne kadarlık ekonomik destek paketi hazırladı?

Ekonomisi uzun süredir çalkantıda olan ve 2018’de büyük bir kur krizi yaşayan Türkiye salgının yarattığı zararı karşılamak için 100 milyar lira (14, 3 milyar euro) değerinde teşvik paketiaçıkladı.Avrupa Birliği’nde (AB) en büyük ekonomiye sahip olan Almanya Çarşamba günü 750 milyar euro değerinde teşvik paketine onay verdi.Böylelikle Almanya 2013 yılından beri ilk kez borçlamış oldu. Fransa Maliye Bakanlığı, şirketleri ve çalışanları desteklemek amacıyla geçen hafta 45 milyar euro değerinde yardım paketi açıklamış, bunu devamının geleceğini bildirmişti. AB Komisyonu, borçlanma ve bütçe açığı konusunda üye ülkelerin uyması gereken kuralları gevşetti. Bu İtalya gibi ekonomik istikrarsızlığın olduğu ülkelere koronavirüsle mücadelede nefes aldırmış oldu. Avrupa Merkez Bankası ise AB üyelerine daha fazla likidite sağlamak için 750 milyar euro değerinde tahvil alım programı olan “Pandemi Acil Satın Alma Programı”nı açıkladı. ABD Kongresi sarsıntıya uğrayan ekonominin resesyona girmesini önlemek amacıyla 2 trilyon dolar büyüklüğündeki teşvik paketinde uzlaştı. Paket küçük işletmelere hibe, havayolları sektörüne önemli krediler ve bireyler için işsizlik yardımlarının iyileştirilmesini içeriyor. Çin Merkez Bankası, bankaların kullandırabileceği kredi miktarını toplamda 65 milyar euro artırdı ve banka rezerv gereksinimlerini düşürdü. Ayrıca bankalar ve büyük şirketler için faiz oranları düşürüldü. G7 ve G20 gibi uluslararası örgütler ise salgının yarattığı ekonomik tahribata karşı henüz bir önlem programı açıklamadı. https://www.dw.com/tr/koronavirüs-nedeniyle-hangi-ülke-ne-kadarlık-ekonomik-destek-paketi-hazırladı/a-52916799

Koronavirüs Avrupa sağlık sistemlerini tehdit ediyor

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), Avrupa Birliği (AB), Birleşik Krallık, Norveç, İzlanda ve Liechtenstein’ın sağlık sistemlerinin gelecek haftalarda koronavirüs salgını nedeniyle kapasite sorunu yaşayayabileceğini söyledi. AB’nin salgın hastalıklardan sorumlu ajansı olan ECDC’nin direktörü Andrea Ammon, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Son 10 günde AB ve Avrupa Ekonomik Alanı’nda (AEA) kayıt altına alınan COVID-19 vaka ve ölüm sayısının on kat arttığını” söyledi. Ammon, “küresel pandeminin merkezinin şimdi Avrupa olduğunu” da sözlerine ekledi. https://www.dw.com/tr/koronavirüs-avrupa-sağlık-sistemlerini-tehdit-ediyor/a-52917794

Trump, koronavirüsle mücadele için 6 trilyon dolarlık mali paket açıkladı

Beyaz Saray ekonomi başdanışmanı Larry Kudlow’un açıklamalarına da yer verdi. Kudlow toplamda 6 trilyon dolarlık destek paketinin ekonomiye enjekte edileceğini duyurdu. Bunun 2 trilyon doları doğrudan destek olarak dağıtalacak ve kalan 4 trilyon dolar da borç verebilmesi için federal merkez bankasında olacak. Kudlow bu miktarın ülke tarihinde açıklanmış en büyük finansal destek paketi olduğunu kaydetti. Bu miktar vergi mükellefi her aileye 3 bin dolar ve her çocuk için de bin 500 dolar destek anlamına geliyor. Ancak paketin vergi mükellifi olmayan ve sayıları 100 milyonu bulan yoksullara ne vadettiği bilinmiyor. https://www.evrensel.net/haber/400405/trump-koronavirusle-mucadele-icin-6-trilyon-dolarlik-mali-paket-acikladi

KKTC’de korona önlemi: Siyasetçilerin maaşlarında kesinti yapılacak 

Korona virüsü nedeniyle ekonomik tedbir kararlarını açıklayan KKTC Başbakanı Ersin Tatar, üç aylık bir süre için tüm kamu kurum ve kuruluşlarında 5 bin lira üzerindeki maaşlarda yüzde 25 kesinti yapılacağını ve en yüksek maaşın 8 bin 500 lirayı geçmeyeceğini duyurdu. Ayrıca başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve siyasi kamu görevlilerinin maaşlarından yüzde 56’ya varan kesintiler yapılacak. Tatar, Bakanlar Kurulu kararıyla faaliyetleri durdurulan işletmelerin çalışanlarına 2020 yılı nisan ve mayıs ayları için İstihdamı Destekleme Fonu’ndan işletmelerin devamlılığı ve istihdamın sürekliliği şartıyla 1500 liralık ücret desteği sağlanacağını ifade etti.https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2020/03/25/kktcde-korona-onlemi-siyasetcilerin-maaslarinda-kesinti-yapilacak/

ABD’li Senatörden Kaşıkçı İddianamesi Açıklaması 

ABD’li Demokrat Partili senatör Dianne Feinstein, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili soruşturma başlatan Türk hükümetini kutladı. Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda iki yıl önce öldürülen Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin soruşturma kapsamında 20 Suudi şüpheli hakkında iddianame hazırlanmıştı. Feinstein “Türk hükümeti 20 Suudi vatandaşı hakkında hazırlanan iddianame ile önemli bir adım atmıştır” açıklamasını yaptı. Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, Suudi Arabistan vatandaşı olan 20 şüpheliden 18’ine tasarlayarak ve canavarca hisle eziyet çektirerek kasten öldürme suçundan, iki şüpheliye de azmettirme suçundan kamu davası açılmıştı. https://www.amerikaninsesi.com/a/abd-li-senatörden-kaşıkçı-i̇ddianamesi-açıklaması/5345493.html

Rus Su-27 uçağı Karadeniz’de düştü 

Sputnik’in Bakanlıktan aktardığı açıklamada, “25 Mart günü saat 20.10 sularında, Karadeniz’de Feodosya (Kefe) şehrine 50 km mesafede, planlı uçuş gerçekleştiren bir Su-27 savaş uçağı tarafsız kontrol sistemlerinin ekranlarından kayboldu. 20.11’da söz konusu bölgede acil durum radyo vericiden sinyal alındı” ifadeleri yer aldı. Pilotun bulunması ve kurtarılması için bölgeye An-26 uçağı ile Mi-8 helikopteri gönderildi. https://www.birgun.net/haber/rus-su-27-ucagi-karadeniz-de-dustu-293250

‘Kasada arada bir bakıyorum, eldiven simsiyah’

Para her zaman pistir evet, ama inanır mısınız hiç o yönden düşünmemiştim ta ki bu zamana kadar. Ben sonuçta iş gözüyle baktığım için, reyon olsun, kasa olsun çok fark etmiyordu. Bütün gün paraya dokunuyorum, başıma şu gelir mi, diye düşünmemişim hiç. Şimdi para sayarken havaya uçuşanların bile hasta edebileceğini biliyorum.

 https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/03/26/kasada-arada-bir-bakiyorum-eldiven-simsiyah/

Koronavirüs ve ‘yaşlılar’: Neden ayrımcılığa maruz kalıyorlar?

İleri yaşta ve kronik hastalığı olanların koronavirüs risk grubunda yer alması ve 65 yaş üstüne uygulanan sokağa çıkma yasağıyla birlikte “yaşlılar”, Türkiye’nin gündeminde.

Psikiyatrist Dr. Arzu Erkan Yüce’ye göre, koronavirüsle mücadelede yapılan “yaşlı” vurgusu, toplumda yaşlıların “riskli değil tehlikeli” oldukları algısına yol açtı. Halen kırılgan grupta olan yaşlılar, sosyal medyada ve gündelik yaşamda saygısız söylemlere ve hatta zorbalığa maruz kalmaya başladılar. 65+Yaşlı Hakları Derneği Başkanı Dr. Gülüstü Salur, sosyolog-araştırmacı Merve Tunçer ve psikiyatrist Uzm. Dr. Arzu Erkan Yüce yaşlıların maruz kaldığı ayrımcılığın kökenlerini, yaşlılık kavramını ve yaşlılığa karşı mücadeleyi anlatıyor. Uzmanlar ayrıca, salgın ve karantina döneminde fiziken uzak kalmanın hayati önem taşıdığı yaşlılarla uzaktan nasıl ilgilenebileceğimize dair fikirler veriyor.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-52042185

Koronavirüs: Akıl sağlığınızı nasıl koruyabilirsiniz?

Çin’de başlayan koronavirüs salgını tüm dünyayı kaygı ve belirsizliğin içine attı. Koronavirüs haberleri durmak bilmeden dünyanın dört bir yanından geliyor. Tüm bunlar insanların akıl sağlığını da etkilemeye başladı. Özellikle kaygı bozukluğu ve panik atak hastalığı olanları daha fazla etkiliyor. Peki bir yandan virüsten korunmaya çalışırken bir yandan akıl sağlığımızı nasıl koruruz?

Bazı haberlerin bizi endişelendirmesi gayet normal bir durum ancak aralıksız olarak gelen kaygı verici haberler, zaten akıl sağlığıyla ilgili sorun yaşayanlar insanların durumunu daha da kötüleştirebiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü bu sebeple virüsten korunmanın yollarını paylaşırken, akıl sağlığını korumak için de sosyal medya üzerinden tavsiyeler verdi.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-51904423

Teyit Köşesi

İspanyol bir doktorun solunum cihazlarının 65 yaş üstündekilerden alınıp gençlere verildiğini söylediği iddiası

25/03/202018:02

İDDİA: İspanya’da bir doktor solunum cihazları 65 yaş üstündekilerden alınıp gençlere veriliyor dedi.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun, İspanya’da bir doktorun solunum cihazlarının 65 yaş üstündekilerden alınıp gençlere verildiğini söylediğini gösterdiği iddia edildi. Bu gönderilerden yalnız biri, Instagram’da 5 bin kez beğenildi. Aynı iddia, Independent TürkçeSon Haberlerİnternet HaberYeni Şafak ve Son Dakika gibi haber sitelerinde de konu oldu.

https://teyit.org/ispanyada-bir-doktorun-solunum-cihazlarinin-65-yas-ustundekilerden-alinip-genclere-verildigini-soyledigini-iddiasi/

Koronavirüs Cansız Yüzeylerde Kaç Gün Aktif Kalır?

Salgın başlangıcında, koronavirüs ve genel olarak virüslerle ilgili bilgilerden yola çıkarak koronavirüslerin cansız yüzeylerde sadece birkaç saat, en fazla 1-2 gün “yaşayabileceği” düşünülmekteydi. Bu bağlamda “yaşamak” sözcüğünü her zaman tırnak içinde düşünün; çünkü virüsler “canlı” yapılar değiller ve dolayısıyla “yaşamıyorlar”. Buna bağlı olarak da “ölmüyorlar”. Daha doğru tabirler, “aktif olmak” ve “aktivitesini yitirmek” olmalıdır.

https://evrimagaci.org/koronavirus-cansiz-yuzeylerde-kac-gun-aktif-kalir-8396

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s