um:ag

Hayatımın büyük bir bölümü…

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı 1994 yılında, Uğur Mumcu’nun ideallerini yaşatmak amacıyla, eşi Şükran Güldal Mumcu ve çocukları Özgür ve Özge Mumcu tarafından kurulmuştur. Vakfın kuruluş amacı için tıklayınız.

um:ag bugün 18 yaşındadır. 18 yaşına kadar, meslek edindirmek amacıyla Araştırmacı Gazetecilik kursu, kültür- sanat alanında katkı sağlamak için ise yazmafelsefe, film atölyelerisiyasal düşünceler tarihiroman inceleme ve uygulamalı öykü seminerlerini vermektedir. Burslu olarak verdiğimiz Araştırmacı Gazetecilik Kursu’ndan bugüne kadar 90 öğrenci mezun olmuştur. 30’a yakın mezunumuz ise yaptığı haberler ve aldıkları ödüllerle Uğur Mumcu’nun adına layık olduklarını da göstermeye devam ediyorlar.

Geçtiğimiz yıl ise Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’yle yaptığı anlaşma sonucunda İstanbul’da da seminerlerini “um:ag Akademi” adı altında açmıştır…

Uğur Mumcu ile kaybettiğimiz tüm aydınlarımızı anmak adına, ülkede “hatırlama” kültürünü başlatan “Adalet ve Demokrasi Haftası” da, 50’yi aşkın Demokratik Kitle Örgütü’nün katılımıyla 20 yıla yakın zamandır devam etmektedir.

um:ag ayrıca, Uğur Mumcu’nun yazdığı tüm eserleri kitaplaştırmış, Uğur Mumcu’nun izini sürdüğü tüm olayları, yine Uğur Mumcu’nun “fikri – takip” anlayışı çerçevesinde araştırma dizisi başlığında yayınlamıştır. İlgili link için tıklayınız.

Çocuklara ilk çağlarında gazeteciliği öğretmek fikrinden çıkan “İçimdeki Güneş” Çocuklar İçin Yaz Etkinleri de, 2001 yılından beri devam etmektedir. Bu etkinlikler, “İçimdeki Güneş Çocuk Kitapları” adı altında bir çocuk kitapları dizisinin de oluşmasının önünü açmıştır.

um:ag nedir?

um:ag, 24 Ocak 1993 tarihinde öldürülen yürekli gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun gazetecilik anlayışını sürdürecek genç gazetecileri basına kazandırmak ve edebiyat, felsefe, sinema, resim ile görsel sanatta sıradanlığı reddedenlerin bir araya gelebileceği, kendilerini geliştirebileceği bir kültür ve sanat merkezi olma amacıyla kurulmuştur.

Bugün um:ag Araştırmacı Gazetecilik eğitim programı  ile yazma-felsefe-sinema atölyeleri seminerleri ve siyasal düşünceler tarihi seminerleri insanların özgürce bir araya gelebildikleri, paylaşabildikleri ve üretebildikleri farklı bir kültür ve sanat merkezidir.
um:ag yayınları, dünü değerlendirmek ve bugünü anlayabilmek amacıyla Uğur Mumcu’nun bütün yapıt ve yazılarını kitaplaştırarak okurlara sunuyor. Her yıl eklenen yayınlarıyla da okuyucuları araştırma dizileri, özel diziler ve yeni yapıtlarla buluşturmaktadır. um:ag ayrıca, “faili meçhul” bırakılan cinayetlerin yaşandığı ülkemizde adalet ve demokrasinin, ancak, dayatmalara, baskılara, hoşgörüsüzlüğe, işkenceye, haksızlığa direnen yurttaşların çoğalmasıyla yerleşebileceği bilincini demokratik kitle örgütlerinin de katılımıyla, her yıl 24 Ocak–31 Ocak günleri arasında gerçekleşen ‘Adalet ve Demokrasi Haftası’yla hayata geçirmektedir.

um:ag seminerleri, 2011 yılından itibaren İstanbul’da Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nde de açılmaktadır.

http://www.umag.org.tr/tr adresinden vakfın etkinliklerine ulaşabilirsiniz…

  1. Merhaba Özge Hanım; Ben Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü 3.sınıf öğrencisiyğim. Aynı zamanda fakültenin uygulama birimi atölyelerinden haber ajansında görev almaktayım. Burada dergi ve gazete çıkarıyoruz. Bende çıkardığımız gazete için bir yazı hazırlamak istiyorum ve konu olarak suikaste uğramış gazetecilerin çocuklarını anlatmak istedim. Aksiyonda çıkmış bir yazıda verdiğniz röportajı okudum tesaxdüfen. Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s